fbpx
PTT

PTT Kart İle Alışveriş Yapılır mı?

PTT tarafından temin edilebilen PTT kart ile para yatırma ve çekim işlemleri de dahil olmak üzere birçok işlem için PTT servislerini kullanmak mümkün olur. PTT’nin ülkemizde en yaygın iş yeri ağına sahip kurumlardan birisi olması itibariyle önemli bir avantajı vardır. Büyük şehirlerde her ne kadar bankaların birçok ATM’si ve şubesi olsa da küçük şehirlerde ve ilçelerde bankaların ATM’lerini bulmak, şubelerine erişim sağlamak oldukça zor olabilmektedir.

PTT Kart Hakkında Bilinmesi Gerekenler

PTT kartın diğer banka kartlarından pek bir farkı yoktur, yani diğer banka kartlarıyla ne yapıyor ve yapabiliyorsanız aynılarını PTT kart ile de yapabilirsiniz. Bu kapsamda karttan para çekme, karta para yatırma başta olmak üzere TROY özellikli olması sayesinde internet üzerinden alışveriş dahi yapabilirsiniz.

PTT Kart ile Alışveriş Yapılır Mı

PTT kart ile pos cihazları üzerinden doğrudan alışveriş yapmak mümkündür ve bunun öncesinde yapılması gereken herhangi bir şey yoktur. PTT kartınıza bir kez şifre belirledikten ve kullanıma hazır hale getirdikten sonra içerisindeki bakiyeyi ister nakit olarak çektikten sonra harcamaya başlar isterseniz de doğrudan karttan harcamalar yaparsınız. Bu, tamamen sizin tercihinize kalmış bir durumdur.

İnternetten PTT Kart ile Alışveriş Yapabilir Miyim

İnternetten de alışveriş yapmanızı mümkün kılan PTT kart ile ilgili bilmeniz gereken en önemli şey yurtiçi internet sitelerinde bunu yapabilirken yurtdışı merkezli internet sitelerinde bunun pek kolay olmamasıdır. PTT Kart TROY özellikli olduğu için yurt dışı sitelerinde bu kart ile alışveriş yapmak her zaman mümkün olmayabilir, ancak yurt içindeki internet siteleri üzerinden dilediğiniz gibi internet alışverişi yapabilirsiniz.

Eğer kartınız internet alışverişlerine kapalıysa veya internet üzerinden alışveriş yaparken sorun yaşıyorsanız PTT kartınızın internet alışverişlerine açılması için PTT çağrı merkezini arayabilirsiniz.

PTT Kart Başvurusu

PTT kart sahibi olmak isteyen kişiler herhangi bir PTT merkezine başvuru yaptıktan sonra posta çeki hesabı açtırmak durumundadır. Bu hesabın açılmasından sonra kısa süre içerisinde tüm prosedürler tamamlanabilecek ve PTT kart sahibi olmanız mümkün hale gelecektir.

ptt kart alışveriş
ptt kartı ile alışveriş yapılabilir mi

Çeşitli durumlarda PTT kart başvurusu yapmak yerine kurumların sizin adınıza da hesap açması mümkündür. Örneğin Asker Alma Dairesi Başkanlığı tarafından yapılacak ödemeler için silah altına alınan tüm yükümlüler adına yapılan ödemelerin mümkün olabilmesi için PTT tarafından otomatik olarak hesap açılışı gerçekleştirilir.

PTT Kart ile Alışveriş Yapılabileceğini Teyit Etmek

PTT kartınızla alışveriş yapıp yapamayacağınızı teyit etmek istemeniz halinde yapmanız gereken şey ATM kartınızı basitçe herhangi bir bankanın ATM’sine takmak ve şifrenizi girmektir. Eğer şifrenizi girdikten sonra hesap bakiyenizi sorgulayabiliyor, ATM arayüzünde hesap kartınıza ilişkin çeşitli işlemleri yapabilmeniz için gerekli butonlara erişebiliyorsanız bu durumda kartınız aktif ve kullanıma hazır demektir. Çeşitli durumlarda kullanıcılar alışveriş yapmadan önce bunu teyit etme ihtiyacı hissettiği için bu tarz bir yöntem tercih edilebilmektedir.

PTT Kartından Hesap Numarası Bulma konusu ile ilgili içeriğimize de göz atabilir ve alternatif bilgiler edinebilirsinz.

 


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu