fbpx
PTT

PTT Kartından Hesap Numarası Bulmanın En Kolay Yolu

PTT, özelleştirilmesinden sonra başta emekliler olmak üzere çeşitli faaliyet konularındaki işleri nedeniyle birçok kişinin yararlandığı bir kurum haline gelmiştir. Bu kapsamda PTT’nin son dönemlerde gerçekleştirdiği en büyük atılım şube ağlarını bankaların rekabet alanına çevirmesi olsa da halen PTT’nin kendi sisteminden vazgeçmeyen ve PTTkart kullanan kişi sayısı azımsanamayacak kadar fazladır. Bu kapsamda PTT’nin diğer bankalara nazaran biraz daha farklı çalışıyor olması nedeniyle bazı kafa karışıklıklarının yaşanması muhtemeldir ve PTT kart hesap numarası kartın neresinde yazar, PTTkart hesap numarası nasıl öğrenilir, PTTkart IBAN bilgisi sorgulama ve türevi konulara kısaca değinilmesi yararlı olabilir.

Hesap Numarası Ne İşe Yarar?

Banka hesap numarası kişinin adına yatırılacak para ya da hesap işlemlerini gerçekleştirmek adına kullanılan internet, mobil ve telefon bankacılığı işlemleri için oldukça önemlidir. Bankalar her ne kadar IBAN numarasının kullanılmasını tavsiye ediyor olsa da hesap numarasının daha kolay akılda kalması ve sadece ödeme için değil bankacılık işlemlerinin çoğu için gerekmesi nedeniyle mutlaka bilinmesi gerekiyor.

Hesap Numarası Nasıl Öğrenilir

PTTkart’ın üzerinde hesap numarası yazmamaktadır, bu kapsamda hesap numarasını öğrenmek isteyenlerin tercih edebileceği alternatif yöntemler vardır ve her biri de hesap numarasının öğrenilmesine imkan sağlayacaktır.

Çağrı Merkezi Aracılığıyla

PTTkart’ının bağlı olduğu hesabın hesap numarasını öğrenmek isteyen kişilerin tercih edebileceği en basit yöntem PTT çağrı merkezinden destek almaktır. Bu kapsamda 444 1 788 numaralı çağrı merkezinin aranması halinde müşteri temsilcisi aracılığıyla hesap numarası kolaylıkla öğrenilebilecektir.

Dekont aracılığıyla

PTT şubelerinden gerçekleştirilen her işlem sonrasında para yatırma işlemi de dahil olmak üzere bir adet dekont verilmektedir. Bu dekontun incelenmesi halinde üzerinde banka hesap numarası ve hesap ilişkin bazı önemli bilgilerin yer aldığı görülebilecektir. Bu kapsamda PTT tarafından verilen dekontların da hesap numarasını öğrenmek için kullanılabilecek bir araç olduğunu bilmek gerekir.

PTT Kartın Üzerindeki Rakamlar

PTTkart sahipleri kartının üzerindeki rakamların ne anlama geldiği konusunda bazı kafa karışıklıkları yaşayabilir. Bu kapsamda tüm bilgilere ayrı ayrı değinilmesi yararlı olacaktır.

16 Haneli Kart Numarası

Kartın ön yüzünde yer alan 16 haneli rakamlar kart numarasıdır. Bu, kartın fiziksel numarasıdır ve kartın fiziki sahipliğini tescillemekten başka hiçbir işe yaramaz. Yani bu numaralara para yatırılamaz ya da bu numaralarla para çekilemez, söz konusu rakamlar sadece kartın kişinin elinde olduğunu doğrulamak ve karta diğerlerinden benzersiz bir nitelik sağlamak adına vardır.

Son Kullanma Tarihi

Bankanın karta istinaden BDDK mevzuatı gereği bilgi saklama zorunluluğu vardır ve bu süreyi tüketicinin kartı aracılığıyla taahhüt etmektedir. Dolayısıyla eldeki kartın son kullanma tarihine kadar kullanılması mümkündür. Son kullanma tarihi dolduğunda ilgili süreçle ilgili bilgiler arşivlenip BDDK’ya iletilecek ve yeni bir kart oluşturulacaktır. Yine kartın sahipliğini doğrulamak adına da kullanılır.

Hesap Numarası

Son çıkan PTTkart’ların bazılarının üzerinde hesap numarasına yer verilmeye başlamıştır, ancak çok büyük bir çoğunluğun eski tipteki PTTkart’ları kullanıyor olması nedeniyle yukarıda bu konuya değinilmemiştir. Yeni nesil PTTkart sahipleri kartının ön yüzünde isim ve soyisminin hemen altında yer alan rakamları kullanarak hesabına para yatırabilir ya da hesabından para çekebilir.

ptt kartindan hesap no öğrenme
ptt kartindan hesap no bulma

PTT Iban Öğrenme

PTTkart’a bağlı hesabın ıban numarasını öğrenmek isteyen tüketicilerin yararlanabileceği iki alternatif yöntem vardır.

Çağrı merkezi aracılığıyla IBAN numarasını öğrenmek isteyen tüketicilerin tek yapması gereken 444 1 788 numarasını aramak ve müşteri temsilcisiyle temas kurmaktır.

Diğer bir yöntemse PTT şubelerine gitmek ve doğrudan şube personeli aracılığıyla IBAN öğrenmektir. PTTkart dijital yöntemlerle IBAN sorgulaması yapılmasına henüz imkan sağlamamaktadır.

Sitemizde yer alan PTT Kredisi Veren Bankalar Listesi ve Gerekli Belgeler konulu yazımızı da buradan https://onlinekrediler.net/ptt-kredisi-veren-bankalar-listesi-ve-gerekli-belgeler-nelerdir/ okuyabilir ve anında kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu