fbpx
PTT

PTT Anlaşmalı Bankalar Hangileri (İşlem ve Kampanyalar)

PTT’nin özelleştirilmesi sonrasında geniş şube ağlarının sadece kargo ve devlet kademesindeki işlemler için kullanılmasının kaynak israfı anlamına gelebileceği düşünülerek bankalarla çeşitli anlaşmalara imza atılmıştır. Bu imzalar sonrasında tüketicilerin PTT şubelerine giderek bankalara kredi başvurusu yapması, belge ibraz etmesi ve türevi işlemleri tıpkı şubedeymişçesine yerine getirmesi mümkün hale gelmiştir. Dolayısıyla PTT anlaşmalı bankalar hangileri, bu bankaların kredi kampanyaları ve diğer detaylara değinilmesi yararlı olabilir.

PTT Anlaşmalı Bankalar

Hali hazırda PTT ile protokol imzalayan ve tüketicilerin PTT şubeleri üzerinden kredi kullanabilmesini mümkün kılan bankalar Burgan Bank, Aktif Bank, ING Bank, Denizbank ve TEB’dir. İlerleyen dönemlerde bu bankaların sayısının artması mümkündür.

PTT Kredi Veriyor Mu?

PTT krediyi kendi adına ya da kurumu adına vermemektedir, PTT sadece anlaşmalı olduğu bankalara tüketicinin kredi talebini iletmekte, olumlu yanıt alması halinde de banka tarafından tahsis edilen kredinin tüketiciye ulaştırılmasına aracılık etmektedir. Yani tüketicinin PTT’den kredi çekmesi PTT ile muhatap olduğu anlamına gelmemektedir, tüketici tüm süreci banka ile yürütmektedir.

PTT Kimlere Kredi Veriyor?

PTT aracılığıyla kredi kullanan kesim genel itibariyle maaş tanımı PTT’ye yapılan yani maaşını PTT’den çeken emeklilerdir. Emekli ya da PTT üzerinden maaş almayan kişiler de tabii ki PTT aracılığıyla sunulan kredilere başvuru yapabilmektedir. PTT’nin kredi kullanacak kişiye ilişkin bir şartı bulunmasa da bankaların belirlediği şartlar geçerlidir. Bu şartlar:

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Yüksek kredi notuna sahip olmak,
  • Kara listede olmamak,
  • Düzenli gelir sahibi olmak,
  • SGK’lı olmak olarak sıralanabilir.

PTT Kredisi Faiz Oranları

PTT aracılığıyla kredi kullanmak isteyen tüketicilerin yararlanacağı faiz oranları hangi bankanın kredisini çektiğine bağlı olarak değişmektedir. Tüketici nezdinde kredinin PTT aracılığıyla kullanılması kaynaklı ek bir maliyete katlanılmıyor olsa da bankaların karının bir kısmını PTT’ye verdiği, yani komisyon paylaştığı düşünülmektedir.

Yine de bu komisyonu tüketiciye yansıtan bankaların sayısı azımsanamayacak kadar fazladır, bu nedenle eğer mümkünse kredi kullanmak isteyen tüketicilerin PTT’den ziyade başvuru yapmak istediği bankaya doğrudan talepte bulunması daha iyi olabilir. Bu sayede hem çok daha fazla kredi alternatifi olabilecek hem de daha düşük faiz oranından yararlanılabilecektir.

PTT Kredisi Veren Bankalar

PTT aracılığıyla kredi kullanmak isteyen tüketiciler Aktif Bank Emekli Kredisi, ING Bank Kredi Postam, TEB Jet Kredi gibi ürünlerden yararlanabilir.

Aktif Bank Emekli Kredisi

PTT aracılığıyla ihtiyaç kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin Aktif Bank’a başvuru yaparak 50 bin TL’ye kadar 36 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanması mümkündür. PTT şubelerinden yapılan kredi başvurusu sonrasında cazip faiz oranlarıyla kısa süre içerisinde tahsis edilen kredinin geri ödemeleri de yine PTT şubelerine yapılabilmektedir.

ING Bank Kredi Postam

PTT ile protokol imzalayan bankalardan birisi olarak ING Bank’ta kredi kullanmak isteyen tüketicilerin istifade edebileceği kurumlar arasındadır. Kredi Postam isimli ürünüyle 45 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçları 36 ay vade imkanıyla karşılayabilen ING Bank, maksimum yaş sınırını 75 olarak belirlemiştir. ING Bank Kredi Postam ürününden yararlanacak tüketiciler de tıpkı Aktif Bank Emekli Kredisi’nde olduğu gibi finansman tahsis ücreti ve hayat sigortası gibi maliyetlere katlanmalıdır.

TEB Jet Kredi

TEB’in kısa süre içerisinde tahsis etme taahhüdünde bulunduğu Jet Kredi ürünü aracılığıyla 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyaçlarının 36 ay vadeyle karşılanması mümkündür. PTT şubelerinden iletilen başvuru çok kısa bir süre içerisinde yanıtlanmakta ve tahsis sürecine başlanmaktadır. Bu kredi ürününden yararlanmak isteyen tüketiciler finansman tahsis ücreti ödemesi yapmaz.

Denizbank PTT Kredisi

Emekli maaşını PTT’den alan tüketicilere yönelik bir kredi kampanyası başlatan Denizbank, kredi talep eden tüketicilerin 36 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlarını 36 ay vadeyle karşılamasını mümkün kılmaktadır. % 3.28 faiz oranıyla tahsis edilen kredi için finansman tahsis ücreti ve hayat sigortası gibi ödemelerin de yapılması gerekmektedir.

Burgan Bank PTT kredisi

Perakende bankacılık ürünleriyle pazarda kendisine yer edinen Burgan Bank, kısa süre içerisinde geniş bir müşteri tabanına yayılmayı cazip faiz oranları ve avantajlı ödeme planlarıyla başarmıştır. Burgan Bank aracılığıyla kredi kullanacak tüketicilerin maksimum 80 yaşında olması gerekir. Faize ek olarak finansman tahsis ücreti ödemesi yapılması da gerekmektedir.

Fibabanka PTT Kredisi

Yüzde 1.39 faiz oranıyla 10 bin TL’ye kadar kredi tahsisi gerçekleştiren Fibabanka, 10 bin TL ile 30 bin TL arasında kredi talebinde bulunan tüketiciler için faiz oranını % 3.39 olarak belirlemiştir. İlgili faiz oranıyla kredi tahsisi talep eden tüketicilerin 36 ay vadeyle kullanabildiği krediye finansman tahsis ücreti ve hayat sigortası primi gibi ücretleri de ödemesi gerekir.

PTT Konut ya da Taşıt Kredisi Veriyor Mu?

PTT sadece ihtiyaç kredisi vermektedir ve ihtiyaç kredisi ipotek tesisli kullanılacak dahi olsa maksimum 60 bin TL ile sınırlıdır. Bu üst sınırın daha üzerinde kredi talebi olan ya da konut veya taşıt kredisi kullanmak isteyen tüketicilerin ilgili bankanın herhangi bir şubesine mutlaka gitmesi gerekmektedir.

PTT Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır

PTT’ye ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyen tüketiciler tıpkı banka şubesine kredi başvurusunda bulunur gibi gelir belgesi, nüfus cüzdanı ve ikametgah ile birlikte en yakın PTT şubesine gitmeli ve kredi talebinde bulunmalıdır. Maaşını PTT’den alan emeklilerin gelir belgesi ibraz etmesi gerekmez. Personel kredi talebini bankaya iletecek ve kısa süre içerisinde değerlendirme sonucunu kredi başvurusu yapan kişiyle paylaşacaktır.

PTT Kredisi Geri Ödemeleri Nasıl Yapılır

PTT’nin diğer bankaların kredisini tüketiciye ulaştırmaktan farklı olarak diğer bir görevi de bu krediler için yapılması gereken taksit ödemelerini bankaya ulaştırmaktır. Dolayısıyla çektiği kredinin taksit ödemesini yapmak isteyen tüketicilerin yine PTT şubelerinden kredi taksitlerini yatırması ya da bankanın anlaşmalı olduğu farklı bir bankaya ait ATM’ye giderek kredi taksit ödemesini gerçekleştirmesi mümkündür.

ptt anlaşmalı bankalar kredi
ptt anlasmali bankalar

PTT Hayat Sigortası Yapıyor Mu?

Tüketiciler talep ederse hayat sigortasını PTT’ye teklif ileten diğer sigorta acentelerinden de yapabilir fakat genel itibariyle banka tahsis ettiği kredi içerisinden hayat sigortası primi ödemesini de almaktadır. Bu kapsamda hayat sigortasını PTT yapmamakta fakat hayat sigortası yapan şirketlerin tüketicinin hayat sigortası poliçesini düzenlemesine aracılık etmektedir.

Sitemizde sizler için daha önceden hazırlayarak istifadenize sunmuş olduğumuz PTT Kredi Yaş Sınırı Nedir Kaç Yaşına Kadar Kredi Verir konulu yazımızı ortalama 3 dk da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu