fbpx
PTT

PTT Kredi Yaş Sınırı Nedir (Kaç Yaşına Kadar Kredi Verir)

Kredi kullanmak isteyen tüketicilerin sağlaması gereken şartlardan birisi de yaş sınırı ile ilgilidir. Hali hazırda yürürlükte olan mevzuat uyarınca tüketicilerin kredi kullanabilmek için en az 18 yaşında olması gerektiği belirtilmiştir, ancak bankalar 20 yaşından daha küçük kişilere kredi vermeyi pek tercih etmemektedir. Üst sınır ise kullanılacak kredinin türüne, vadesine ve miktarına göre belirlenmektedir. Bu kapsamda herhangi bir mevzuat olmasa da bankaların tercihleri söz konusu olabilmektedir.

Kredi Kullanma Şartları Neler?

Tüketiciler 18 yaşından büyük olmaları halinde kredi kullanma imkanına sahiptir, ancak bunun uygulamada böyle olduğu pek görülmemektedir. Çoğu zaman 20 yaşından küçük tüketicilerin yaptığı kredi başvuruları olumsuz yanıtlanmaktadır. Mevzuat uyarınca sağlanması gereken şartlar şu şekildedir:

  • 18 yaşından büyük olmak,
  • Kara listede olmamak,
  • Düzenli bir gelire sahip olmak,
  • Sigortalı olarak çalışmak,
  • Yüksek bir kredi notuna sahip olmak.

Kredi Kullanmak için Üst Yaş Sınırı Kaçtır?

Tüketicilere tahsis edilecek kredi konusunda belirlenen bir üst sınır bulunmamaktadır. Bankaların, yapılan kredi başvurularını değerlendirirken esas aldıkları yaş sınırı 80’dir. PTT Bank ve PTT kredileri için de üst sınır 80 yaştır.

Fakat bu sınır kredi başvurusu yapılabilecek yaş sınırı değildir, ödeme yapılabilecek yaş sınırıdır. Yani 70 yaşındaki bir kişi 10 yıl vadeli konut kredisi kullanabilirken, 78 yaşındaki bir kişi ancak 2 yıl vadeli konut kredisi kullanabilecektir.

Bu nedenle yapılan kredi başvurusunun vadesinin 80 yaşına gelindiğinde tamamlanmış olması gerekir. Dolayısıyla 80 yaşına yaklaştıkça kredi kullanabilmenin önünde engel oluşacaktır. Çünkü kullanılacak kredinin taksit ödemeleri aylık gelirin % 50’sinden fazla olamamaktadır. Vadeler de kısaldığı için kullanılabilecek kredi konusunda ciddi bir kısıtlama ortaya çıkacaktır.

PTT Bank Kredi Yaş Sınırı

PTT’nin kullandırdığı krediler için belirlediği üst yaş sınırı 80’dir. Bu kapsamda tüketiciler 80 yaşına kadar kredi taksiti ödemeye devam edebilir. Basitçe örneklemek gerekirse 70 yaşındaki tüketiciler 10 yıl vadeli, 71 yaşındaki tüketiciler 9 yıl vadeli, 72 yaşındaki tüketiciler 8 yıl vadeli, 73 yaşındaki tüketiciler 7 yıl vadeli, 74 yaşındaki tüketiciler 6 yıl vadeli, 75 yaşındaki tüketiciler 5 yıl, 76 yaşındaki tüketiciler 4 yıl, 77 yaşındaki tüketiciler 3 yıl, 78 yaşındaki tüketiciler 2 yıl, 79 yaşındaki tüketiciler 1 yıl vadeyle kredi kullanabilir.

70 yaş ve daha altında olanlar ise dilediği vade ile kredi kullanabilir, üst yaş sınırı ile ilgili herhangi bir sorun yaşanması olası değildir.

Yaşlılar Daha Fazla Sigorta Primi Mi Ödüyor?

Bankalar, tüketicilere sağlayacağı kredilerin çoğu için hayat sigortası yaptırılmasını talep etmektedir. PTT’den kullanılacak kredi için de hayat sigortası yaptırılması gerekecektir. Hayat sigortası primlerinin ne kadar olacağı hesaplanırken sigortalanacak kişinin yaşı, kronik rahatsızlıkları, mevcut sağlık durumu, cinsiyeti vb. veriler incelenmekte ve buna göre ne kadar prim ödemesi yapılacağı hesaplanmaktadır. Yaşlılar, çoğu zaman en yüksek primleri ödemek durumunda kalan tüketiciler olmaktadır.

ptt kredi yaş sınırı
ptt kredi yas siniri nedir kac yasina kadar kredi verir

Kefil Olmak için Yaş Sınırı Var Mı?

Yaşlıların kullanılacak krediler konusunda kefil olma imkanı vardır, ancak bunun gerçekleşebilmesi için psikolojik bir rahatsızlığın söz konusu olmaması, 75 yaşından küçük olunması, düzenli bir gelirin bulunması gerekmektedir. Konut kredisine kefil olunacaksa en fazla 70 yaşında olunması gerekir, aksi taktirde yapılacak kefillik başvurusu olumlu yanıtlanmayacaktır.

Sitemiz üzerinden Emekli Olmayanlar da PTT Kredi Başvurusu Yapabilir mi konulu bölümü buradan inceleyebilir ve yazımızı da ortalama 2 dk da inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu