fbpx
Kredi Kartı

Onaylanan Kredi Kartı Kaç Gün Sonra Ulaşır (En Hızlı Kart)

Her geçen gün kullanımı artan kredi kartlarının çeşitli nedenlerle yenilenmesi ya da ilk defa başvuru sonrasında adrese ulaştırılması gerekebiliyor. Şube basım özelliği olmayan kredi kartlarının tüketiciye ulaşması ise biraz zaman alabiliyor. Bu kapsamda onaylanan kredi kartı kaç gün sonra ulaşır, en hızlı ulaşan kredi kartları hangileridir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olabilir.

Onaylanan Kredi Kartı Kaç Gün Sonra Gelir

Yapılan kredi kartı başvurusunun onaylanmasını takriben merkezde kredi kartının basımı gerçekleştirilir ve kart numarasına istinaden yetkili tanımlaması yapılır. Bu tanımlama sonrasında kart, bölgeye gidecek diğer kartlarla birlikte kargo şirketine verilir ve kargo şirketi de temin ettiği kartları bölgeye getirir. Bölgeye gelen kredi kartları eğer adrese teslim mümkün değilse yani taşrada oturuluyorsa en yakın banka şubesine teslim edilir ve tüketicinin kartı buradan alması istenir, eğer merkezi bir bölgede oturuluyorsa adrese gelen kurye kredi kartını teslim eder. Tüm bu süreç ortalama 7-10 gün sürmektedir. Bazı durumlarda çok daha hızlı teslimat yapılabilirken bazı durumlarda kartın teslim edilmesi için daha fazla zamana ihtiyaç duyulabilmektedir.

Akbank Axess, QNB Finansbank Cardfinans, Yapı Kredi Worldcard, Denizbank Bonus, TEB Bonus, Kuveyt Türk sağlam Kart, CEPTETEB Kredi Kartı, Garanti Bonus, Yapı Kredi Adios, World Eko, Halkbank Paraf, İş Bankası MAximum, Vakıfbank Worldcard, Garanti Miles & Smiles, İş Bankası Maximiles, Akbank Wings, Garanti Bonus Genç, QNB Finansbank Fix Card, Akbank Exi26, İş Bankası İş’te Üniversiteli, Halkbank Parafly, Yapı Kredi World Gold, Axess Gold, Axess Platinum, Ziraat Maximum olması fark etmeksizin tüm kartların teslim süresi aşağı yukarı 7-10 gündür.

Hangi Kargoyla Gelecek

Bankalar kredi kartlarının tüketicilere ulaştırılması konusunda perakende taşımacılık yapmayan farklı ve genellikle tüketici tarafından bilinmeyen nitelikli teslimat yapma gayreti içerisindeki Aktif İleti vb. şirketlerle çalışır. Bu şirketleri diğerlerinden ayıran en önemli özellik kişi özelinde çalışmaları ve diğer kargo şirketlerine nazaran daha üst düzey bir hizmet sunmalarıdır. Dolayısıyla tüketicilerin alışılmış kargo süreçlerinde meydana gelen sorunlarla karşılaşmayacağından emin olması gerekir.

Bankanızın hangi kargo şirketiyle çalıştığını çağrı merkezini arayarak öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Kargo Takibi

Kredi kartının adrese gelinceye kadar nerede olduğunu öğrenmek kart sahibinin bir hakkıdır. Bunun için kart basımı gerçekleştikten sonra genellikle tüketiciye bir barkod numarası SMS olarak gider, ancak gitmemesi halinde banka çağrı merkezini arayarak takip numarası talep edilmesi de mümkündür. Çağrı merkezi aracılığıyla kargo takip numarası edinildiğinde bu numarayla birlikte kargo takibi yapılması mümkün hale gelecek ve anlık olarak kartınızın nerede olduğunu görebileceksiniz.

Kart Şifresiz mi Geliyor?

Kredi kartlarının şifresiz geldiği doğru, ancak şifresiz kredi kartlarının kullanıma açık olduğu bir yalandır. Kredi kartınız size teslim edilmeden, daha doğrusu siz kendi doğrulamalarınızla kredi kartınıza bir şifre tanımlaması yapmadan kredi kartınız aktif hale gelmez ve hiçbir şekilde herhangi bir işlemde kullanılamaz. Dolayısıyla kredi kartınızın size gelene kadar geçen süreçte cebinizde durduğundan çok daha güvenli bir durumda olduğunu bilmeniz önemlidir.

Kart Geldikten Sonra Ne Yapılacak?

Kredi kartını size teslim eden kurye, kartı teslim aldığınıza ilişkin bir belge imzalamanızı isteyecek, eğer mümkünse burada ilgili kartın size ait olup olmadığını kontrol etmek için üzerinde yazan isim ve soyisim bilgisini hızlıca kontrol edin. Kartınızı teslim aldıktan sonra fiziksel bir hasar da yoksa çağrı merkezini arayın ve kredi kartınız için 4 haneli bir şifre belirleyerek kartın aktif hale gelmesini sağlayın.

onaylanan kredi karti ne zaman ulasir
onaylanan kredi karti teslim suresi

Teslim Alınan Kredi Kartı Hemen Kullanılabilir mi?

Teslim alınan çoğu kredi kartının hemen kullanılması mümkün değildir. Çoğu kredi kartının bir işlemde kullanılmadan önce ATM’ye sokulup çıkarılması gerekir. Bu, ilgili kredi kartına CHIP tanımlaması yapabilmek için gereklidir. Dolayısıyla kredi kartınızı henüz aldıysanız ve işlem yaparken sorun yaşıyorsanız en  yakın banka ATM’sine gidin ve bir kereliğine mahsus kartınızı ATM’ye sokup, şifresini girip ana menüye girdikten sonra hiçbirşey yapmadan iptal tuşuna basıp kartınızı geri alın. Bu sayede kartınıza ilişkin yapılması gereken tüm tanımlamalar yapılmış olacaktır.

Yine benzer bir konu olan Online Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır ve Ne Zaman Onaylanır hususundaki yazımızı da ortalama 2,5 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu