fbpx
Bankacılık

Otomatik Ödeme Talimatı Olan Fatura Ne Zaman Ödenir

Her geçen gün artan sayıları nedeniyle son ödeme tarihlerini takip edemediğimiz faturalarımız için; artık tüm tüketiciler otomatik ödeme talimatı vermeyi tercih ediyor. Ancak tüketiciler, her ne kadar otomatik ödem talimatı vermiş olsa da; her ihtimale karşı bankanın ilgili faturayı ödeyip ödemediğini kontrol etme gereği duyuyor. Bunun için de bankalara verilen otomatik ödeme talimatı sonrasında faturaların ne zaman ödendiğini bilmek gerekiyor.

Faturalar Son Gününde Ödeniyor

Yukarıdaki sorumuzun cevabı gayet açık ve net. Bankaya, herhangi bir faturanız için vermiş olduğunuz otomatik ödeme talimatına binaen; banka, ilgili faturanın son ödeme gününde ödeme işlemini gerçekleştirmektedir. Hesabınızda para var ise; bu tutar hesabınızdan çekilir. Eğer otomatik ödeme talimatını kredi kartınızdan verdiyseniz bu durumda, yine son ödeme tarihinde kredi kartınızdan ilgili tutar çekilecektir.

Hesabınızda Para Yoksa KMH den Çeker

Eğer otomatik ödeme talimatı olan faturanızın son ödeme tarihinde hesabınızda, faturayı ödemek için yeterli bir tutar bulunmuyorsa ve ilgili hesabınıza bağlı bir kredili mevduat hesabı da var ise; bu durumda banka söz konusu faturayı ödemek için son ödeme tarihinde direkt olarak ilgili tutarı kredili mevduat hesabınızdan (KMH hesabından) çekecektir. Dolayısıyla KMH den çekilen tutar miktarınca, yine KMH sözleşmenizde belirtilen tutar kadar günlük/aylık faiz işletilecektir.

Bankalar Bildirim Gönderiyor

Genel itibariyle bankaların çoğu, otomatik ödeme talimatı vermiş olduğunuz ilgili fatura günün yaklaşması ile birlikte; müşterilerine söz konusu ödeme tarihini ve yine ödeme miktarını e posta, sms, mobil bankacılık bildirimi, vs. gibi yöntemlerle hatırlatıyor ve hesabınızda para bulundurmanız gerektiğini söylüyor. Yine de işi şansa bırakmayıp, belirli fatura dönemlerinde hesabınızda en azından faturalarınızı ödeyecek kadar bir parayı bulundurmanızda yarar var.

otomatik ödeme talimatı olan fatura ne zaman ödenir
otomatik ödeme talimatı olan fatura ne zaman ödenir

Banka Otomatik Ödeme Yapmazsa Ne Olur?

Bu durum çok sıklıkla karşılaşılan bir durum olmamakla birlikte; eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kalırsanız, bu gibi hallerde bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilir ve ilgili müşteri temsilcisine durumu aktarabilirsiniz. Gerekli kontroller sağlandıktan sonra neden otomatik ödeme işleminin gerçekleşmediği tarafınıza bildirilecektir.

Konuyla ilgili bir yazı olan ve Faturayı Ödemeyince Kredi Notum Düşer mi konulu bölümümüzü inceleyebilir ve alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu