fbpx
Yatırım

Neye Yatırım Yapmalıyım ki Birikimim Büyüsün

Günümüz şartlarında; çalışan bir kişinin sadece çalışarak ve birikim yaparak bir takım şeylerin sahibi olması oldukça zor görünüyor. Bunun sebepleri arasında sürekli artan gider kalemleri, teknolojinin gelişmesine paralel olarak ortaya çıkan yeni masraflar, vs gibi daha bir çok şeyi sayabiliriz. Ancak bu yazımızda; bunun sebeplerinden çok sonuçlarına odaklanacak, birikim yapan insanların, bu birikimlerini nasıl yönetmeleri gerektiğinden bahsederek, neye yatırım yapmalı ve birikimi büyütmeli konusunu irdeleyemeye çalışacağız.

Not : Paylaşımlarımız tamamen bilgilendirme amaçlı olup, hiç bir şekilde yatırım tavsiyesi içermemektedir.

Sadece birikim yapmak tabii ki güzeldir ancak biriktirilen bu maddi değerlerin bir şekilde işletilerek, değerinin arttırılmasına çalışmak, asıl yapılması gereken iştir. Biriktirerek değil, bu biriktirdiklerimizle yatırım yaparak, hayatımızda bir takım değişikliklere sebep olabilecek kazançlar elde edebilmemiz mümkündür. Şimdi neye yatırım yapmalıyım sorusunu kendisine soranlara kısaca yakın gelecekte getirisi iyi olabilecek bir kaç fikir sunalım.

1-Kripto Paralar

Çok kanlı geçen 3 yıllık bir ayı sezonundan sonra; kripto paralar için artık karamsarlıkların bitmek üzere olduğu, bol bol yeşil mumların görülmesinin muhtemel olduğu dönemlere yaklaşıyoruz diyebiliriz. Ancak yine de tedbirin elde bırakılmaması gerekiyor. Eğer bir yatırım yapılacaksa, 4-5 parça halinde ve planlı bir şekilde alım yapılmalı. Ayrıca elimizdeki birikimin tamamı kripto paralara yatırılmamalı. Eğer kripto para meselesi ilginizi çektiyse; Kripto Nedir ve Nasıl Yatırım Yapılır konusunda ayrıca hazırladığımız içeriğimize de göz atabilirsiniz.

2-Hisse Senetleri

Eğer söz konusu iş yatırım ise; tabii ki de hisse senetlerini saymadan yatırım araçlarından bahsetmek doğru olmayacaktır. Hisse senetleri, her daim popülerliğini koruduğu gibi ileride de en çok tercih edilen yatırım araçlarından birisi olacaktır. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken hangi şirkete yatırım yapıldığıdır. Bu konuda bir tercihte bulunurken, şirketlerin geleceğe yönelik projeleri, maddi durumları, vs. gibi konular da göz önüne alınmalıdır.

3-Altın ve Gümüş

Dünya üzerindeki gerginlik artmaya devam ederken, bu durum özellikle küçük yatırımcıyı altın alma konusunda daha kolay ikna ediyor. Dünya üzerinde miktarı sınırlı olan madenlerden birisi olan altın ve gümüş, önümüzdeki yıllarda fiyatlarıyla adlarından epey söz ettireceğe benziyor. Ayrıca Son 5 Yılda Altın Ne Kazandırdı konulu analiz içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.

4-Sermaye Ortaklığı

Eğer çalıştığınız işinizin yoğunluğu nedeniyle herhangi bir ekstra iş yapabilecek kadar imkan sahibi değilseniz; bu durumda kafanıza yatan ve güvendiğiniz kişilerin yaptıkları işlere sermaye ortağı olmayı deneyebilirsiniz. Bu ortaklığı da illa ki % 50 – % 50 gibi düşünmemek gerekiyor. Örneğin; ilgili işin sadece % 10 ‘luk kısmına da ortak olabilirsiniz. Sonuç itibariyle amacımız kenarda tuttuğumuz birikimimizin artmasını sağlamak. Az da olsa amacımıza ulaşıyorsak bir problem yok !

5-Alım / Satım

Kenardaki birikiminizle bir takım şeyler alıp satarak, bunu arttırmaya çalışabilirsiniz. “Benim kenarda sadece 1.000 TL param var, ne alıp satayım bununla” diye sitem etmeyin. Herkes kendi bütçesine göre alıp satacak bir şey bulabilir. Örneğin; 1.000 TL ile alıp satabileceğiniz ürünler ile ilgili fikir vermesi için elektronik cihazları söyleyebiliriz. İkinci el cep telefonu, laptop, notebook, bilgisayar, vs. gibi ürünleri alıp satabilirsiniz. Fiyatı piyasa fiyatına nazaran düşük olan ürünleri satın alıp, bunları yine piyasa fiyatından satmayı deneyebilirsiniz. Eğer birikiminiz 10.000 TL ise bu durumda ürünleriniz değişecektir. 100.000 TL ise yine değişecektir. Kısacası birikim miktarınıza göre farklı farklı ürünler radarınıza girmeye başlayacaktır. Hele hele günümüzde internet üzerinden her şeyin satılabildiğini de biliyoruz. Eğer fikir sıcak geldiyse E Ticarete Başlayacaklara Başaranlardan 10 Tavsiye ile ilgili içeriğimiz hemen bir tık uzağınızda…

Altın Kural : Yumurtalar Farklı Sepete !

Her ne olursa olsun; kişi birikimlerini bir şekilde değerlendirecekse, bunu yaparken unutmaması gereken bir altın kural bulunuyor. Bu kural; tüm yumurtaların asla ama asla aynı sepete koyulmaması gerektiğidir. Bunu daha iyi anlamanız adına yukarıda saymış olduğumuz yöntemlerle birlikte örneklendirerek sizlere anlatalım.

Örneğin; 20.000 TL birikiminiz var, bu birikimin tamamıyla kripto para aldığınızı var sayalım. Kripto para piyasalarında yaşanacak en ufak hareketlenmelerde getirisi de kaybı da buna göre büyük olacaktır. Ancak 20.000 TL ‘yi bölmüş olsaydık, 5.000 TL kripto para, 5.000 TL hisse senedi, 2.500 TL gümüş, 2.500 TL altın ve kalan 5.000 TL mizi de herhangi bir mal alıp satmak için kenara koymuş olsaydık, risklerimizi dağıtmış, kısacası yumurtaları farklı sepete koymuş olacaktır. Yatırım yaptığımız kanalların herhangi birisinde oluşacak riski; belki de bir diğeri amorti edecekti.

Neye Yatırım Yapmalıyım ki Birikimim Büyüsün
neye yatırım yapmalı

Ponzi ve Yüksek Kazanç Vaat Eden Sistemlerden Uzak Durun

Ülkemizde çok kısa zamanda çok fazla para kazanma zihniyetinde olan kişi sayısı oldukça fazla olduğu için; özellikle bu konuda da bir uyarı yapma gereği duyuyoruz. Kısa zamanda çok fazla kazanç vaat eden tüm sistemlere kesinlikle şüphe ile yaklaşılması gerekiyor. İşi şöyle düşünmek gerekiyor; bu adam bana bunu anlatacağına neden gidip kendisi kazanmıyor ? İşte bu soruyu kendinize sorduğunuzda, muhakkak sizi hata yapmaktan alıkoyacaktır.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu