Ödenmeyen Faturalar Kredi Notunu Etkiler mi

Bankaların sunmuş olduğu krediler, bilindiği üzere kredi notu değerlendirmesine göre bireylere verilmektedir. Yani kredi notu yüksek olan bireyler kredi çekebileceği gibi, düşük olan bireyler bu olanaktan hiçbir şekilde faydalanamaz. Bizlere en çok gelen sorulardan bir tanesi de, ‘’Ödenmeyen faturalar kredi notunu etkiler mi?’’ sorusudur. Bu konuda bazı kanallar etkilemiyor dese de, faturalar kredi notuna etki eden ufak bir ayrıntıdır.

Ödenmeyen Faturalar Kredi Notunu Etkiler mi

Faturalar ve Kredi Notu

Faturalar Kredi Notunu Etkiliyor

Bilindiği üzere kredi notları, Kredi Kayıt Bürosu tarafından bireylerin finansal harcamalarına göre hesaplanıyor. 0 ile 1899 arasında tutulan kredi notları, bankaların bakmış olduğu ilk husustur. Eğer bir birey geçmişinde kredi kartlarını ve kredilerini hatta KMH ödemelerini düzenli olarak yaptırsa, kredi notu yüksek olur. Fakat bunun aksine ödemelerini geç yapan bireyler ve ayrıca aktif olarak borcu olan kişilerin kredi notu, oldukça düşük seviyelerdedir. 2014 yılında yapılan bir toplantıya ve alınan bir karara göre, artık fatura ödemeleri de kredi notu için önem taşıyor. Yani bireylerin bankalar ile arası iyi olsa bile eğer faturalarını düzenli ödemiyor ve aynı zamanda borcu varsa, kredi notu düşmeye başlar. Yani bu konuda Kredi Kayıt Bürosu, mutlaka ve mutlaka telefon, doğalgaz ve elektrik gibi faturaları düzenli ödemeye davet ediyor.

Ödenmeyen faturalar kredi notunu ne kadar etkiliyor?

Can alıcı sorulardan bir tanesi de, ödenmeyen faturalar kredi notuna ne kadar etki yapıyor sorusudur. Bu konuda Kredi Kayıt Bürosu tarafından gelen bir resmi cevap olmasa da, faturaların düzensiz ödenmesi gibi durumlarda, aslında pekte önemsenecek rakamlar oynamıyor. Yani eğer sizler faturalarınızı 1-2 yıl süreyle geç öderseniz, ancak kredi notunuz dip seviyelere iner. Yani 1-2 aylık gecikmeler ile, çokta pek fark yoktur. Eğer geç fatura ödemesi yaptıysanız, Findeks’i kullanarak kredi notunuzu öğrenebilir ve faturaların ne denli etkisi olduğunu görebilirsiniz. Görüyoruz ki ’Ödenmeyen faturalar kredi notunu etkiler mi? Sorusuna oldukça net bir açıklama verdik ve faturaların geç ödenmesi, kredi notuna etki eden sebepler arasındadır.

İlginizi Çekebilir :  Warren Buffett Kimdir, Hayatı ve Önemli 10 Sözü

Kredi Notunuz Düştüyse Yükseltmeye Çalışın

Kredi notunuz herhangi bir sebepten ötürü düştü ise; bu durumda kredi notunuzu yükseltmek için bir takım bazı önlemler almalısınız. Bu önlemler ile ilgili olarak ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Kredi notum zaten düştü yapacak bir şey yok zihniyeti ile hareket etmeniz, bankalar nezdinde en son olarak kırmızı kalem yemenize neden olacak, sonrasında ise bankalardan kredi kartı ya da kredi çekmeniz mümkün olmayacaktır.

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git