fbpx
Kredi KartıOnline Kredi Kartı

Online Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır Ne Zaman Onaylanır

Bankaların kredi kartı ürününe verdiği önem her geçen gün artan kullanımıyla doğru orantılı olacak şekilde artmaktadır. Bu kapsamda kredi kartı kullanımının bu denli yaygınlaştığı ve adeta bir gereklilik haline geldiği günümüzde tüketicilerle kredi kartları arasındaki her türlü engelin kaldırılması amacıyla başvuru prosedürlerinde de çeşitli iyileştirmeler yapıldı ve an itibariyle kredi kartı edinmek için bankaların şubesine gitme zorunluluğu ortadan kaldırıldı. Tüketiciler takip edecekleri basit bir prosedürler bütünü sonrası online kredi kartı başvurusu yapma imkanına sahip.

İnternetten Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tüketiciler kredi kartı başvurusu yapacağı bankaya karar verdikten sonra ilgili bankanın web adresine giriş yaparak başvuru sayfasına erişebilir. Web adresine giriş yapıldıktan sonra Ürünler > Kredi Kartları adımları takip edilmeli ve başvuru iletilecek ürün seçilmeli. İlgili ürünün tanıtım sayfasında Başvur ya da Hemen Başvur butonları bulunmaktadır.

İlgili butona tıklanmasına istinaden başvuru formuna erişilebilecektir. İsim, soyisim, TC kimlik numarası, post adresi, gelir bilgisi vb. detayların başvuru formunda paylaşılması sonrasında form gönderilmelidir. Gönderim tamamlandıktan sonra bankaya iletilen başvuru öncelikle algoritmik olarak değerlendirilecek daha sonra onay için manuel incelemeye yönlenecektir. Bu değerlendirmelerin tamamlanması sonrasında sonuç, başvuruda paylaşılan GSM’e SMS ile iletilecektir. İlgili SMS sonrasında sonucu öğrenen tüketici olumlu yanıt aldıysa müşteri hizmetleri tarafından aranacak ve kurye süreci ile ilgili bilgilendirilecektir.

Başvurunun olumlu yanıtlanmasına karşın bankadan süreç ile ilgili herhangi bir arama almayan tüketiciler bankanın çağrı merkezini arayarak süreç hakkında bilgi talep edebilir.

Kurye aracılığıyla tüketiciye ulaştırılmak üzere yola çıkarılan kart, kuryenin kredi kartı kullanımı için gerekli sözleşmeleri imzalatmasına istinaden kullanıma açılacaktır.

Kredi Kartı Başvuru Değerlendirmesi Neye Göre Yapılır?

Kredi kartına yapılan başvurular öncelikli olarak kredi notuna bağlı olarak değerlendirilir. Kredi notu ya da siciliyle ilgili bir problemi olmayan tüketiciler bir sonraki aşamaya geçerek gelirlerinin kredi kartı limitiyle örtüşüp örtüşmediği konusunda analiz edilir. İlgili analiz sonrasında kredi kartı taksitlerini ödeyebileceğine karar verilen tüketicilerin başvuruları olumlu yanıtlanır.

Çoğu banka kredi kartı başvurularında teminat, kefil vb. aramamaktadır. Fakat yaptığı kredi kartı başvuruları sürekli olarak reddedilen tüketicilerin bloke teminatlı kredi kartı ürünü için talepte bulunması gerekebilir. Bu üründen yararlanacak tüketicilerin talep ettiği kredi kartı limiti kadar parayı önceden teminat olarak bankaya yatırması ve daha sonra kredi kartını temin etmesi gerekir.

Olumsuz Yanıt Alınması Halinde Ne Yapılabilir?

Yaptığı kredi kartı başvurusu sonrasında olumsuz yanıt alan tüketicilerin yeni bir kredi kartı başvurusu iletmeden önce başvurusunun neden reddedildiğini öğrenmesi gerekir. Bu, çoğu zaman kredi notunun düşük olmasıyla ilişkilidir. Eğer kredi notunun düşük olması nedeniyle kredi kartı temin edilemiyorsa izlenebilecek iki hızlı çözüm stratejisi vardır;

  1. Bloke teminatlı kredi kartı almak,
  2. Şubeye gelir belgesi ibraz etmek.
online kredi kartı başvurusu
online kredi karti basvurusu nasil yapilir ne zaman onaylanir

Bloke teminatlı kredi kartına yukarıda değinilmişti, gelir belgesi ibraz etmek isteyen tüketicilerin başvurularını şubeden yapması gerekir. Başvuru sırasında geliri belgeleyen belgenin ibraz edilmesi yalnızca kredi notuna değil gelire ilişkin de analiz yapılmasına istinaden kredi kartı başvurusunun olumlu yanıtlanma ihtimalini ciddi şekilde arttıracaktır.

Sitemizdeki Ticari Kredi Kartı Nasıl Alınır Şartlar Belgeler Neler konulu yazıyı okuyabilir bunun yanı sıra Online Kredi Kartı bölümümüze buradan göz atarak diğer bankaların internet üzerinden kredi kartı başvuru yöntemlerini öğrenerek, anında başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu