fbpx
İhtiyaç Kredisi

En Düşük Faizli ve En Uygun 10 Bankanın Tarla Kredisi

Tarım bankacılığı faaliyeti altında çiftçilerin arazi satın alması için ihtiyaç duyduğu sermayeyi sağlayan bankalar çok düşük faiz oranlarıyla özel kredi tahsisi gerçekleştirebilmektedir. Bu kapsamda en düşük faizli 10 bankanın tarla kredisi ve bu kredi ürününe ilişkin detaylarına değinmek yararlı olacaktır.

Tarla Kredileri

Tarla satın almak isteyen çiftçiler kendilerine özel olarak hazırlanan kredi paketlerinden yararlanabilmektedir. Çoğu banka tarım sektöründe faaliyet gösteren üreticilere cazip faiz oranları ve çeşitli avantajlarla kredi imkanı sağlamaktadır ki bu ürünlerin yine çok büyük bir kısmı da zaten devlet desteğiyle tahsis edilmektedir. Söz konusu ürünlerden birisi de tarla satın alma kredisidir ve bu kredi ürünü sayesinde üreticilerin tarlalarını büyütmeleri ya da yeni tarla satın almaları mümkün hale gelmektedir.

Tarla Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Tarla kredilerinin hangi faiz oranlarıyla tahsis edileceği bankadan bankaya ciddi değişiklikler göstermektedir ve tüketicilerin bu bilgiye erişebilmek için banka personeliyle doğrudan iletişime geçmesi gerekmektedir. Bankaların tarla kredisi faiz oranlarını açıkça ifade etmemesinin nedeni bu kredi ürününün pazarlığa açık olması ve tüketicinin gösterdiği teminata bağlı olarak faiz oranlarının değişiklik gösterebilmesidir. Dolayısıyla teminatı yüksek gösteren ve bankadan tahsis edilen kredinin geri ödemeleriyle ilgili herhangi bir problem çıkmayacağına bankayı ikna eden üreticiler rahatlıkla çok düşük faiz oranlı tarla kredisi çekebilir.

Tarla Kredisi Başvuru Şartları

Tarla kredisi çekmek isteyen üreticilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şartlar:

  • Satın alınacak tarlanın tapu kaydının olması,
  • Yüksek kredi notuna sahip olunması,
  • ÇKS kaydının bulunması,
  • Tahsis edilecek kredi miktarınca ipotek verilebilmesi,
  • Alınacak tarlanın hisselere bölünmemiş olması ya da tüm hisselerinin satışa çıkarılmış olması olarak sıralanabilir.

Bazı özel durumlarda ek şartların da yerine getirilmesi beklenebilmektedir, bu ancak banka personeliyle yapılacak görüşme sonrasında netlik kazanabilir.

Tarla Kredisi Veren Bankalar

Üreticilerin tarla satın almak için her bankadan kredi çekebilir, ancak bazı bankalar diğerlerine nazaran daha cazip fırsatlarla ve tarım bankacılığı adı altında kredi tahsis ettiği için çok daha caziptir. Bu kapsamda üreticilerin en cazip fırsatlarla tarla kredisi çekebileceği bankalar Ziraat Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, TEB, Denizbank, Akbank, Fibabanka, Yapı ve Kredi Bankası, Garanti ve Vakıfbank olarak sıralanabilir.

Ziraat Bankası Tarla Kredisi

Tarım arazilerinin üretimde kullanılabilmesi, kaynak kullanımının maksimize edilmesi adına bakanlar kurulu kararı ve desteğiyle üreticilere kredi desteği sunan Ziraat Bankası, tarla satın almak isteyen üreticilere en cazip kredi teklifini yapan banka konumundadır. Tarımsal üretim yapılan ya da yapılması planlanan ve tapuda tarla olarak geçen her türlü arazinin satın alınabilmesi adına kullanılacak bu ürünün özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Hisselere bölünmemiş olması ya da hisselerinin tamamının satışa çıkarılması,
  • Düşük faiz oranları,
  • Yüksek vade imkanı,
  • Esnek ödeme planları,
  • Kısa süren tahsis işlemleri.

Ziraat Bankası aracılığıyla tarla kredisi çekmeye karar veren tüketicilerin nüfus cüzdanı, çiftçi belgesi, tarımsal işletmesini tescil edecek çeşitli belgeler, ticari kurum olarak başvuru yapılacaksa bilanço vb. evraklar ile birlikte en yakın şubeye gitmesi gerekmektedir.

Bu kredi Bakanlar Kurulu kararı uyarınca çeşitli şartların yerine getirilmesi halinde sübvansiyonlu kredi uygulamalarına dahildir, üreticiler çok cazip faiz oranlarıyla devlet destekli tarım kredisi kullanma imkanına sahip olabilir.

QNB Finansbank Tarla Kredisi

Tarım bankacılığı faaliyeti kapsamında tarla satın almak için kredi ihtiyacı olan üreticilere cazip fırsatlarla tarla kredisi sunan QNB Finansbank, söz konusu öğeyi yatırım kredisi kapsamında tutmaktadır. Bu doğrultuda yeni tarla alacak ya da mevcut tarlasını büyütecek üreticilerin yapacağı yatırımın % 75’ini QNB Finansbank aracılığıyla finanse etmesi mümkün olur. Yeni satın alınan tarlanın ipotek vermesinin ardından 120 aya kadar vadelendirilebilen QNB Finansbank tarla kredisinin ödeme planı aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık ödeme planlarına konu olabilir.

İlgili kredi ürününden faydalanmak isteyen üreticilerin Çiftçilik Belgesi, ÇKS belgesi, nüfus cüzdanı ve satın alınacak tarlaya ilişkin ekpertiz değerini gösteren rapor ve satıcının kimlik fotokopisi ile birlikte en yakın QNB Finansbank şubesine gitmesi gerekmektedir.

Şekerbank Tarla Kredisi

Tarım bankacılığının en yoğun şekilde sürdürüldüğü bankalardan birisi olan Şekerbank aracılığıyla orman vasfını yitirmiş verimli arazilerin yani 2B tarım arazilerinin krediye konu edilmesi mümkündür. Düşük faiz oranları ve uzun vade gibi imkanlarla tahsis edilebilen tarla kredisi kapsamında yılda bir defa ödeme yapılır. İlgili kredi ürününden faydalanmak isteyen üreticilerin en yakın Şekerbank şubesine giderek kredi başvurusu yapması ya da satın almayı düşündüğü arsaya istinaden teklif talep etmesi mümkündür.

Vakıfbank Tarla Kredisi

Üretim kapasitesini arttırmak ya da üretime başlamak amacıyla tarla satın almaya karar veren üreticiler için tarım bankacılığı ürünlerinden birisi olarak tarım arazisi alım kredisi imkanını sağlayan Vakıfbank aracılığıyla 60 ay vade ve aylık, üç aylık, altı aylık ya da yıllık ödeme planı gibi avantajlara sahip olunabilir. Tarla ya da arazi satın almak isteyen tüketicilere hitap eden bu ürün sayesinde kısa süre içerisinde ihtiyaç duyulan finansmana erişim sağlanabilir. Başvuru ve detaylı bilgi için en yakın Vakıfbank şubesine gitmek ya da 0850 222 0 724 numaralı çağrı merkezini aramak yeterli olacaktır.

TEB Tarla Kredisi

Tarla satın almak isteyen tüketicilere kredi imkanı sağlayan bankalardan birisi de Türkiye Ekonomi Bankası’dır (TEB). TEB aracılığıyla tarla kredisi satın almak isteyen tüketiciler tarla ya da hisselere bölünmüş arazinin tamamını kısa süre içerisinde finansmana konu edebilir. Cazip faiz oranları ve uygun ödeme planı gibi avantajlarla tahsis edilen arazi ve işletme alımı kredisi yatırım kredileri kapsamında tutulmaktadır. Tüketicilerin ilgili kredi ürününden yararlanabilmek için nüfus cüzdanı, ikametgah senedi, tapu fotokopisi ve varsa kira sözleşmeleri ile birlikte en yakın TEB şubesine gitmesi gerekmektedir.

Denizbank Tarımsal Yatırım Kredileri

Denizbank, tarımsal yatırım kredileri kapsamında tarımla ilgili olabilecek onlarca farklı konuda kredi imkanı sağlamaktadır. Tüm tarımsal ihtiyaçlar için tek bir paket oluşturan ve bu paket altında ihtiyaç duyulabilecek neredeyse her türlü konuda finansman imkanı sağlayan Denizbank arazi satın almak isteyen üreticiler için de arazi ekspertiz değerinin % 50’sine kadar kredi tahsis edebilmektedir. 60 ay vade imkanı ve düşük faiz oranıyla tahsis edilen bu krediden yararlanmak isteyen tüketicilerin en yakın Denizbank şubesine gitmesi yeterli olacaktır.

Akbank Tarım Kredisi

Ülkemizin en yoğun kullanılan bankalarından birisi olan ve genellikle perakende bankacılık ürünleriyle ön plana çıkan Akbank, tarım kredisi çekmek isteyen üreticilerin de istifade edebileceği bankalardan birisidir. Kısa süre içerisinde yüklü miktardaki ihtiyaçları karşılayabilen Akbank, arazi satın alma kredisi kapsamında tarlasını büyütmek ya da 2B kapsamında yeni bir tarla satın almak isteyen üreticilerin nakit problemini çözmektedir. İlgili kredi ürününden yararlanmak isteyen tüketiciler cazip faiz oranları ve uygun ödeme planı gibi imkanlar için en yakın Akbank şubesine giderek kredi talebinde bulunabilir.

Fibabanka Tarım Kredileri

FİBABANKA aracılığıyla tarım kredisi kullanmak isteyen tüketiciler işletme ve yatırım kredileri olmak üzere iki farklı kategorideki kredi imkanlarına tek paketten erişim sağlayabilir. Tarım kredisi paketi sayesinde arazi satın almak ya da tarlasını büyütmek isteyen üreticilerin ihtiyaç duyduğu sermaye sorununu çözen Fibabanka, çok kısa süre içerisinde kredi başvurularını değerlendirip yanıtlayabilmektedir. Fibabanka aracılığıyla tarım kredisi başvurusu yapmak isteyen üreticilerin en yakın Fibabanka şubesine gitmesi yeterli olacaktır.

tarla kredisi
en dusuk faizli en uygun tarla kredisi

Yapı ve Kredi Bankası Tarım Kredisi

Tarım Bankacılığı kapsamında onlarca farklı spesifik ihtiyaca yönelik kredi paketi hazırlayan Yapı Kredi, arazi satın almak isteyen tüketicilere sadece arazi satın almaları için değil bu arazi üzerinde yapacağı faaliyet için de destek olmaktadır. Her türlü ihtiyaç için bir ürün geliştiren Yapı Kredi çeşitli noktalarda danışmanlık da sunmaktadır. Yapı Kredi’nin 60 ay vadeli arazi satın alma kredisi imkanından yararlanmak isteyen üreticilerin en yakın Yapı Kredi şubesine giderek kredi başvurusunda bulunması mümkündür.

Garanti Tarıma Destek Kredisi

Garanti Bankası, Tarım Sektörüne Destek paketi kapsamında çiftçilerin ihtiyaç duyduğu kredi, hizmet ve kart gibi temel bankacılık ürünlerine erişimi kolaylaştırmaktadır. Onlarca farklı spesifik noktada onlarca farklı kredi, kredi kartı ya da hizmet ürünü sunan Garanti Bankası, tarla satın almak isteyen üreticilerin nakit sorununu da ortadan kaldırmaktadır. Ekspertiz değerine göre satın alınmak istenen tarlanın bir kısmını finansmana konu eden Garanti Bankası, kredi talebinde bulunmak isteyen üreticilerin en yakın Garanti şubesine gitmesini talep etmektedir.

İpotek Verince Bankadan Ne Kadar Kredi Çıkar ile ilgili yazımızı okumak için üzerine tıklayabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu