fbpx
Blog

Mitçi Olmak İstiyorum Diyenler İçin Yol Haritası

Mitçi olmadan önce ve sonrasında bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır. Mit ajanı olmak, gizlilik ve sorumluluk gerektiren bir iştir. Sinema ve TV programlarından, az çok mitçi olma konusunda kafamızda bir karakter oluşabilir. Fakat filmlerdeki gibi aksiyon ve macera dolu bir işleyişe sahip bir sistem değildir. Gizlilik esastır. Özellikle, devletin ve milletin yararına oluşabilecek tehlikelere karşı, hız ve akılcı davranabilen bir yapıda olmak gerekmektedir. Eğer mit müsteşarlığına bağlı bir personel çalışanı iseniz, direk mit ajanı olarak kabul edilirsiniz. Devletin yararına çalışan ve gizli görevler yürütmekte olan kişiler mit ajanı olarak kabul edilir. Mit ajanlığı konusunda farklı alanlar bulunmaktadır. Hangi alanda yetenek sahibi iseniz, o alana yerleştirilerek, mit ajanı olabilirsiniz. Mitçi olmak istiyorum diyenler için yol haritası belirledik, yetenekli olduğunuz alanlarda gizli görevlere yerleşebilirsiniz.

mitci olmak istiyorum diyenler icin yol haritasi
mitçi olmak

Mitçi Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir

Mitçi olmak isteyenler, öncelikle istenen şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Sabıka ve sicil kaydı tamamen temiz olması gerekmektedir. Yurt içinde olduğu kadar, yurt dışında da hizmetlerde bulunacağınız için, birçok yabancı dili bilme zorunluluğunuz bulunmaktadır. Yapılacak işte, gizlilik yemini edilerek işe başlanmaktadır. Bu yüzden, hangi kurum veya personel olursa olsun, gizliliğin korunması gerekmektedir. Çalışacağınız kurumda, bariz şekilde göze çarpan, fiziksel ve nörolojik rahatsızlığınızın bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca derece ile bitirdiğiniz, üniversite mezunu olmanız gerekmektedir. Genel olarak kişi, bu şartları sağlıyorsa, geçilmesi gereken psikolojik ve fiziki testler bulunmaktadır. Fiziki testler, dayanıklılık esasına dayanarak yapılan testlerdir. Psikolojik testler ise, gizlilik esasına dayanma şartıyla kolay analiz yapabilme ve pratik çözümler üretebilme esasına dayanan testlerden oluşmaktadır.

Mit Ajanı Bölümleri Ve Çalışmaları

Mit ajanının kendi içerisinde bölümleri bulunmaktadır. Eğer mit ajanı iseniz, istihbarat alanında çoğu mitçi görev yapmaktadır. Yurt içi ve yurt dışında görev yapma ihtimalleri olduğundan, her dile hâkim olabilmelidir. Devletin ve milletin yararına olacak işlerde görev alarak, doğru ve eksiksiz bütün bilgileri araştırıp, toplayıp, son olarak da raporlaştırarak teslim etmelidir. Tercüman da mit ajanıdır. Bazı durumlarda çözülmesi gereken, gizli konuşmalar ve gizli belgeler bulunabilmektedir. Genel olarak ajanların dört ile beş farklı dili, ana dilleri gibi bilmeleri gerekmektedir. Çözülmesi gereken kriptolu yazılar, şifreli mektuplar gibi görevlerden sorumlu kişilerdir. Bilgisayar programcıları, günümüzde mutlaka olması gereken mit ajan bölümlerinden birisidir.

Devletin ve milletin ulaşılmaması gereken belgeleri ve bilgileri bulunur. Bu bilgiler elektronik ortamda kayıt altında, güvenilir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Bunun için işinde uzman bilgisayar programcılarına ihtiyaç vardır. Bilgisayar programcısı aynı zamanda hackerlikten da anlamak zorundadır. Çünkü kurumun aleyhine çalışan bir sistemi sonlandırmak ve bilgilerini devletin yararına elde etmek gerekebilir. Böyle durumlar da yeri geldiğinde hacker olarak, görev yapmaktadır. Mit ajanı tamamen bir kurum gibi, gizli çalışmaktadır. Kendi işleyiş sistemlerinde, temel bölümler dışında, insan kaynakları, doktor ve mühendis gibi bölümler de bulunmaktadır. Bazı rahatsızlıklar söz konusu olabilmektedir. Devletin bazı kurumlarında, gizli tutulması gereken, gizli çözümlerin üretilmesi gereken rahatsızlıklar olabilmektedir.  Gizlilik ve güvenlik çerçevesinde, gizli yürütülmesi gereken işlerin denetimi yapılmaktadır.

Yine bir benzer meslek olarak İstihbaratçı Nasıl Olunur Şartlar Neler konulu bölümümüze de buradan göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu