fbpx
BlogÇalışma SaatleriGündem

10 Günlük Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Açık Olacak mı

İlk önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından üstü kapalı bir şekilde söylenen ve daha sonra Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile birlikte hem Kurban Bayramı hem de 30 Ağustos Zafer Bayramı ‘nı kapsayan 10 günlük bir resmi tatil açıklaması olduğunu görmekteyiz. 10 günlük süre  uzun bir süre olduğu için hemen hemen herkeste resmi işlerimi, banka işlerimi, PTT işlerimi nasıl hallederim düşüncesi çoktan başladı. Yine bu idari tatil ve resmi tatil meselesi çok sık karıştırıyor. Bugünkü yazımızda her tatil döneminde merak edildiği üzere; siz değerli okurlarımız için 10 günlük Kurban Bayramı tatilinde bankalar açık olacak mı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

kurban tatilinde bankalar acik mi
10 gunluk kurban bayrami tatilinde bankalar acik olacak mi

İdari İzin Günlerinde Bankalar Açık Olacak

Öncelikle tatil günlerini irdelerken, hangi günler resmi tatil ve hangi günler resmi tatil değil bunu iyi bilmek gerekiyor. Bakanlar Kurulu tarafından açıklanan 10 günlük tatil süresi iki ayrı resmi tatil dönemini içeriyor. Bunlardan ilki 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle olan 1 günlük resmi tatil. Sonrasında gelen resmi tatil ise; 31 Ağustos 2017 günü arefe günü yarım gün olmak ile birlikte 1 Eylül, 2 Eylül, 3 Eylül ve 4 Eylül tarihleri diğer resmi tatil günleri. Bununla birlikte kalan diğer tatiller ise idar tatil olacak. Yani bu tatiller sadece kamu kurumlarını ilgilendirecek. Hatta bir çoğu kamu kurumunda bazı işlerin yapılması için yeterli kadar personel de bulundurulacak. Konu biraz karmaşık bir yapıda olduğu için; biz bankalar açısından ele alarak, bankalar 10 günlük Kurban Bayramı tatilinde hangi günler çalışacak bir de bunları size söyleyelim.

Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Hangi Gün Açık Olacak

Bu noktada özel sermayeli bankaların açık olacağı günler;

  • 15 Ağustos 2019 Perşembe günü,
  • 16 Ağusutos 2019 Cuma günü tam  gün açık olacak ve rutin işleyişine devam edecektir.

Bir de bankaların hangi günler kapalı olacağını da sizlere belirtelim;

  • 11 Ağustos 2019 Pazar günü tam gün,
  • 12  Ağustos 2019 Pazartesi günü tam gün,
  • 13  Ağustos 2019 Salı  günü tam gün,
  • 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü tam gün kapalı olacaktır.

Kamu Bankaları Açık Olacak mı

10 günlük Kurban Bayramı tatilinde; resmi izinler haricinde kalan günler idari tatil olduğu için kamu bankalarının kapalı olması muhtemel olacaktır. Bunun sebebi ise; idare tarafından bu günlerin de izin günlerinden sayılmasından kaynaklanmaktadır.

Son Günlere İş Bırakmayın

Eğer bankanız üzerinden yapmanız gereken işler varsa; son günlere  bırakmadan bunu halletmeniz ve o dönemde sıkıntı çekmemeniz daha doğru olacaktır. Hatta tatile yakın son günlerde çok daha fazla yoğunluk olacağı için mümkün mertebe şimdiden önleminizi almanızı öneririz.

Ayrıca bir hususu hatırlatmak gerekiyor ki; bankaların çoğu 9 Ağustos 2019 Cuma günü arefe günü öncesine denk geldiği için genel bir yoğunluk olacaktır. Ancak yine de kendi bünyesinde bugünü tam gün tatil olarak geçirebilecek bankalar da olabilir. Verdiğimiz bilgiler rutin işleyişe göre verilmiş olup, herhangi bir hak kaybı yaşamamanız adına bankanızdan öncesinden bilgi almanızda  yarar vardır.

Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı