fbpx
BlogÇalışma SaatleriGündem

Kurban Bayramı Tatilinde Bankalar Açık Olacak mı

Önümüzdeki Kurban Bayramı Tatili boyunca bir çok tüketicide resmi işlerimi, banka işlerimi, PTT işlerimi nasıl hallederim düşüncesi çoktan başladı. Yine bu idari tatil ve resmi tatil meselesi çok sık karıştırılıyor. Bugünkü yazımızda her tatil döneminde merak edildiği üzere; siz değerli okurlarımız için Kurban Bayramı tatilinde bankalar açık olacak mı sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

kurban tatilinde bankalar acik mi
10 gunluk kurban bayrami tatilinde bankalar acik olacak mi

Hangi Günler Bankalar Açık Olacak

Öncelikle tatil günlerini irdelerken, hangi günler resmi tatil ve hangi günler resmi tatil değil bunu iyi bilmek gerekiyor. Bayramın denk geldiği döneme baktığımızda 31 Temmuz, 1-2-3 Ağustos günlerinin resmi tatil olduğunu görmekteyiz. Bununla birlikte arefe günü olan 30 Temmuz günü de yarım gün resmi tatil olacaktır. Dolayısıyla resmi kurumlar ve bankacılık işlemleri açısından durumu buna göre ele almak ve planlamaları buna göre yapmak yerinde bir karar olacaktır.

Kurban Bayramı Tatilinde Hangi İşlemler Yapılır

30 Temmuz öğleden sonra ve 31 Temmuz, 1 Ağustos, 2 Ağustos, 3 Ağustos günlerinde bankacılık işlemleri aynı haftasonu tatil günlerindeki işleyişe göre olacaktır. Örneğin bu tarihlerde EFT işlemi gerçekleştirilememektedir. Ancak havale yapabilmeniz mümkündür. Bununla birlikte bankalar kapalı olduğu için gişe işlemleri, kredi işlemleri, ödeme işlemleri, vs. gibi işlemler de mümkün olmayacaktır. Ancak internet bankacılığı veya mobil bankacılık platformları üzerinden yapacağınız tüm işlemler aynı şekilde devam edecektir.

Kamu Bankaları Açık Olacak mı

Kurban Bayramı tatilinde; resmi izinler haricinde kalan günler idari tatil olduğu için kamu bankalarının kapalı olması muhtemel olacaktır. Bunun sebebi ise; idare tarafından bu günlerin de izin günlerinden sayılmasından kaynaklanmaktadır.

Son Günlere İş Bırakmayın

Eğer bankanız üzerinden yapmanız gereken işler varsa; son günlere  bırakmadan bunu halletmeniz ve o dönemde sıkıntı çekmemeniz daha doğru olacaktır. Hatta tatile yakın son günlerde çok daha fazla yoğunluk olacağı için mümkün mertebe şimdiden önleminizi almanızı öneririz.

Ayrıca bir hususu hatırlatmak gerekiyor ki; bankaların çoğu 30 Temmuz Perşembe günü arefe günü öncesine denk geldiği için genel bir yoğunluk olacaktır. Ancak yine de kendi bünyesinde bugünü tam gün tatil olarak geçirebilecek bankalar da olabilir. Verdiğimiz bilgiler rutin işleyişe göre verilmiş olup, herhangi bir hak kaybı yaşamamanız adına bankanızdan öncesinden bilgi almanızda  yarar vardır.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu