fbpx
BankacılıkBlog

Kredi Çekmek İstyorum Ama Sigortam Yok Diyenlere Tavsiyeler

Bankalar tüketicilere verdiği kredilerin rahatlıkla geri ödenebilmesini ister ve değerlendirmelerini tam olarak bu amaca yönelik yapar. Gelirin belgelenebilmesi için mutlaka sigortalı olmak gerekir, ancak çeşitli yöntemlerle sigortam yok kredi kullanmak istiyorum diyenlerin de kredi tahsis etme imkanı bulunur.

Sigortalı olmayanların sigortalı olanlara nazaran çok daha düşük ihtimalle kredi kullanabileceği en baştan bilinmelidir. Sigortalı olmayan çalışanlar bu durumu SGK’ya bildirerek iş verenleri hakkında suç duyurusunda bulunabilir ve ödenmeyen sigortaları için tazminat talep edebilir.

Sigortasız Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Bankalar, ülkenin gerçekleriyle iç içe olan ve mevcut sorunlarla hemen yüzleşip çözüm odaklı aksiyon alan kurumlardır. Bu kapsamda ülkemizde milyonlarca kişinin kayıt dışı yani sigortasız çalıştığı bilinmektedir. Dolayısıyla bankaların da konuyla ilgili iş sürecinde bazı değişikliklere gitmesi kaçınılmaz olmuştur.

Bankalar, sigortasız çalışanların kredi kullanamaması sorununu tahsis edilecek kredileri segmentlere ayırarak çözmüştür. Yani tahsis edilecek kredi miktarlarını sınıflandırmış ve bu sınıflar için yapılan kredi başvurularında sağlanması gereken şartları belirleyerek bazı miktarlar için çok daha esnek davranmaya başlamıştır.

Sigortasız çalışanlar için başvuru iletilebilecek kredi ihtiyaç kredisi, başvuru iletilebilecek limit ise 10 bin TL dolaylarındadır. Bu sınırlar içerisinde yapılan kredi başvurusu için çoğu zaman sigortalılık sorgulaması yapılmayacak ve kredi notuyla ilgili hızlı bir değerlendirme sonrasında kredi tahsisi gerçekleştirilecektir.

Bu kredi için neredeyse tüm bankalara başvurmak mümkündür, ancak özel bankaların kamu bankalarına nazaran daha esnek davranabildiğini bilmek gerekir.

Sigortasız Çalışanlar Nasıl Kredi Çeker?

10 bin TL dolaylarından daha yüksek bir miktar için iletilen kredi başvuruların kefil bulmak, teminat göstermek ya da ipotek vermek gerekir. Aksi durumda yapılan kredi başvuruları olumsuz yanıtlanacaktır.

Dolayısıyla gösterecek teminatı, ipotek vereceği mal varlığı ya da kefili olan tüketiciler bankaya yaptıkları kredi başvurusu sonucunda malının değeri ya da kefilin durumuna bağlı olarak rahatlıkla kredi tahsis edebilir.

Kefil olacak kişinin sigortalı, düzenli gelir ve yüksek bir kredi notu sahibi olması gerekir.

Çalışmayanlar Kredi Çekebilir Mi?

Çalışmayan, düzenli bir geliri olmayan, teminat ya da ipotek veremeyen tüketiciler kredi kullanamaz. Yapılan kredi başvurusu ne kadar düşük olursa olsun aylık düzenli bir gelirin olmaması ya da beyan edilememesi kredi kullanmanın önünde çok ciddi bir engeldir.

Fakat çalışmamaktan kasıt, farklı kanallar aracılığıyla gelir elde edilmesi ve çalışmaya ihtiyaç duyulmaması ise bu gelirin bir şekilde belgelenebilmesi halinde rahatlıkla kredi kullanılabilecektir.

sgk yok kredi çıkar mı
kredi cekmek istiyorum ama sigortam yok diyenlere tavsiyeler

Kredi Çekme İhtimali Nasıl Artırılır?

Eğer hali hazırda sigortalı olarak çalışılmıyorsa ve ileriki dönemlerde de böyle bir şeyin olacağı ön görülmüyorsa kredi çekebilmek için kredi notunun yükseltilmesi gerekir. Kredi notunu yükseltebilmek için mevcut borçların tamamının zamanında ödenmesi, gecikmeye düşülmemesi, sık sık kredi başvurusu yapılmaması gerekir. Eğer daha önceden kredi notu oluşmadıysa kredi notunun oluşabilmesi için bir kredi kartı edinilmeli ve düzenli kullanılmalıdır. Düzenli kullanım ve ödemelerden sonra kredi notu yapılan kredi başvurularının olumlu yanıtlanmasına yetecek kadar yükselecektir.

Sitemizde yer alanve yine SGK sı olmayan kişileri ilgilendirdiği için ayrıca ele alınan Gelir Belgesiz Maaş Yazısı Olmadan Kredi Veren Bankalar konulu  bölümümüzü buradan ziyaret edebilir, size uygun bankayı tercih ederek kredi başvurunuzu yapıp, onaylanması ile birlikte kredi tutarını anında hesabınıza alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu