fbpx
Blog

İstihbaratçı Nasıl Olunur Şartlar Neler

Ülkemizdeki meslek kolları arasında olan ve gizemli olması sebebiyle bir çok kişinin ilgisini çeken mesleklerden birisi de istihbarat görevlileridir. Bu anlamda kariyer hedefi olan ve ülkesine hizmet etmek isteyenler için bu yazımızda; 2020 yılı itibariyle İstihbaratçı Nasıl Olunur Şartlar Neler konusunu ayrıntılı olarak ele almaya çalışacak ve sizlere aktaracağız.

istihbaratci nasil olunur sartlar neler
istihbaratçı olmak

İstihbarat, Türkçede haber alma olarak tanımlanmaktadır. Kurum, devlet veya kişilerden açık veya kapalı şekilde haber alınarak, alınan bilgilerin analiz ve rapor edilmesi sistemidir. İstihbaratta, bilgiler araştırılır, toplanır, analiz edilir ve rapor haline getirilerek sonuca ulaşılır. İstihbarat yöntemleri, geçmiş tarihlerden, günümüze kadar kullanılan yöntemlerden biridir. Devletler; bağımsızlıklarını, güvenliklerini ve milli güçlerini iç ve dış tehlikelerden korumak amaçlı, istihbarat sistemine ihtiyaç duyarlar. İstihbarat sistemi, siyasi, askeri ve ekonomi gibi alanların takip edilmesini öngörür. İyi bir İstihbaratçı nasıl olunur Denildiğinde, iyi eğitim almış, yurt içi ve yurt dışı eğitim sahalarında başarılı olabilecek kişiler katılmalıdır. İstihbaratçı olmak için genel şartlar bulunmaktadır. TC vatandaşı olmak, en az ortaokul mezunu olmak, herhangi bir kurumdan mahrum olacak bir suç işlememek ve 18 yaşını doldurmak gerekmektedir.  Öncelikle, devlet memurluğu kapsamındaki bu şartlara sahip olunması gereklidir. Teşkilat için diğer gereken şartlar ise, eğer kişi yüksekokul mezunu ise 30 yaşını doldurmamış olması, atanmak için herhangi bir özrü veya sorunu bulunmaması ve askerlik hizmetini yapmış olması gerekmektedir.

İstihbaratçı Olmak İçin Neler Gerekli

İstihbaratçı olmak için öncelikle, araştırmacı yönü kuvvetli olan, analitik yönü kuvvetli, sorumluluk sahibi ve kıvrak zekâsı olan, kişilik özelliklerine sahip olmaları gerekmektedir. İstihbaratçı olabilmek için genel ve özel şartlar bulunmaktadır. TC vatandaşı olmak, askerliğini yapmış olmak 35 yaşını doldurmamak ve sağlık durumunun her türlü iklim koşullarına elverişli koşullarda, görev yapmaya hazır olmak gibi genel şartlara sahip olmak gerekmektedir. Özel şart olarak KPSS sınavına girip yeterli puanı almış olmak gerekmektedir. Hukuk, işletme ve iktisat gibi bölümlerden mezun olmak gerekmektedir. KPSS puanı olmayan adaylarda, istihbaratçı olmak için başvuru yapabilmektedir. Fakat Çince, Bulgarca, Ermenice ve Rusça gibi dillerden Yabancı Dil sınavına girerek, istenen puanı almış olmak gerekmektedir.

İstihbaratçı Olmak İçin En Temel Şartlar

İstihbaratçı olmak için, genel şartlar ve özel şartları taşıyan kişiler, Ziraat bankasına sınav ücretlerini yatırmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında formların eksiksiz doldurulmasına dikkat edilmelidir. Sınav başvuru belgesi ve sonuçları, posta yoluyla gönderilmeyeceği için, elektronik ortamda iyi takip edilmesi gerekmektedir. Sınav aşamasında, genel yetenek- genel kültür sınavı haricinde; mülakat, uygulamalı sınavlar ve kişilik testlerinden geçecek adaylar, eleme sistemiyle sonuca ulaşacaklardır. Adaylar başvurularında, gizliliğe dikkat etmeleri gerekmektedir. İstihbaratçı olmak, adı üzerinde gizlilik esaslarını taşıyabilmek anlamındadır. İstihbarat işlemleri, yurt içi ve yurt dışı olarak çalışabilen bir sistemdir.

İstihbaratçı Olmak İstiyorum

Devletin ve milletin yararına olacak bütün bilgiler doğru şekilde toplanıp, araştırılıp, raporlaştırılması gerekmektedir. İstihbaratçı olmak için, sorumluluk sahibi olan birey özelliği taşımak gerekir. İstihbaratçı işini ciddiye alarak yapmalıdır. Genel olarak toplumlara bakıldığında, canlı bomba ve terör gibi eylemlerle karşılaşılmaktadır. İstihbarat sistemi çok iyi çalışıp; toplumlar, bombanın veya terör eyleminin, nerede, ne zaman ve saat kaçta gerçekleştirileceği hakkında bilgi alarak, gerekli önlemler alınması sonucu, toplumun yararına bir iş gerçekleştirmektedir. İstihbaratçılar, gizli kalmayı başarabilmelidir. Ayrıca, bu konuda uzman olmak, uzun yıllar sürebilmektedir. İstihbaratın kendi içerisinde bulunan bilgisayar programcıları, kendi bilgisayar sistemlerini ve belgelerini korumak zorundadırlar.

Yine bir benzer meslek olarak Mitçi Olmak İstiyorum Nasıl Olunur konulu bölümümüze de buradan göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

10 Yorum

  1. kendimle uraşmanın boş olduğunu düşündüm boş boş yaşamak istemiyorum bunun hiç birşeyden artık tat almıyorum gezmek eylenmek bir şeyler kiyme bunlar boş geliyor bana böyle biyerde çalışmak mucize olcak inşallah

  2. slm nasıl istibatçı olurum bende iş arıyorm ama baktimki bu istibarat işi tam bana güre bir iş vatana ihanet edenleri peşine düşeceksinki ve bu bayrak gitikçe yükselsin hiç inmesın ne mutlu türküm diyene vatanım için canım feda

    1. ölmek mi istiyorsun gitt atla suya beş dakika sonra yaşamak için çırpındığını anlayacaksın aslında kendini öldürmek değil içindrki birşeyleri öldürmek istiyorsun… yazdıklarımı anlarsqan sorun yok anlamazsan…sorun var demektir…!!

  3. Tam bana göre bir iş bu. Ben bu vatanın,bu milletin bekası için faydalı birşeyler yapmak istiyorumm.

  4. biraz zor ama yapabilirim ben şu an 16 yaşındaym bilmiyorum birden bunu araştırma gereği duydum ama sorum kpss sınavına girip kazanma ve ben bir yandan da hemşire olma istyorum olur mu ki

  5. beyler iyi hoş yazıyorsunuzda bu iş bildiğiniz otur kazan işine benzemez.Kimi zaman teroristin yanında çalışmış gibi yaparsın yani bu işi her baba yiğit yapamaz.Bir bildiğim kadarıyla yetim kişiler daha çok asker olarak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu