fbpx
BankacılıkBlog

Bankanız Provizyon Vermedi Ne Demek Ne Yapmalı

Bankalar için mevduat hesabındaki paranın hesapta durduğu her an işletilebilir bir tasarruf anlamına gelmektedir, dolayısıyla kısmi rezerv bankacılığının ortaya çıkardığı kavramlardan birisi de provizyon yani ödenmek üzere bekletilen paradır. Tüketiciler provizyon usulüyle gerçekleştirdiği alışverişler sırasında beklenmedik şekilde çeşitli hatalarla karşılaşabilir zira geçtiğimiz dönemlerde provizyon sisteminin niteliği oldukça genişletilmiş ve kapsamı içerisinde güvenlik önlemleri de dahil edilmiştir.

Dolayısıyla yapılan alışveriş sırasında bankanız provizyon vermedi ya da provizyon alınmadı gibi hatalarla karşılaşılması oldukça muhtemeldir. Bu hataların çözümü ise ortaya çıkış sebebine bağlı olarak değişebilmektedir, bu nedenle ayrı ayrı incelenmesi gerekir.

Bankanız Provizyon Vermedi Hatası ve Çözümü

Bankanın gerçekleştirilecek işlem için provizyon onayı vermemesinin çeşitli sebepleri olabilir, eğer alışveriş fiziki bir pos cihazı aracılığıyla gerçekleştiriliyor yani mağazada harcama yapılıyorsa kasiyerden ekranda gördüğü hata kodunu sizinle paylaşmasını talep edebilirsiniz. Edindiğiniz hata kodu yüksek ihtimalle 3 haneli bir sayı olacaktır. Bankanızın çağrı merkezini aradığınızda kart teknik destek birimine bağlanmalı ve yaptığınız alışveriş sırasında bu hata koduyla karşılaştığınızı belirtmelisiniz, söz konusu  hata koduna uygun şekilde çözüm üretilecek ve alışveriş gerçekleştirilebilecektir.

Eğer yapılan alışveriş internet üzerinden gerçekleştiriliyorsa yüksek ihtimalle FRAUD engeline takılan bir işlem gerçekleştirilmeye çalışılıyordur. Bu durumda bankayla iletişime geçilebileceği gibi sanal kart oluşturarak  harcamanın gerçekleştirilmesi de sağlanabilir.

Bilgilerin Doğru Girilmemesi 

Bankalar, kartı kullanan kişilerin tam olarak nerede hata yaptığını anlayamaması ve güvenlik teyitlerinden geçebilmek için bankayla iletişim kurmak durumunda kalması için çoğu hatayı provizyon kapsamında tutar. Dolayısıyla yaşadığı bir sorunu çözmek isteyen müşterinin öncelikle kartın gerçek sahibi olduğunu mutlaka doğrulaması gerekir. Genellikle kartın arka yüzündeki CVV kodu ile kart vadesi yapılacak harcamalar sırasında hatalı girilmektedir, bu verileri kontrol ederek bir işlem denemesi daha yapılabilir.

Kartın Mail Order İşlemlere Açık Olmaması 

Çoğu kart internet alışverişlerine açık şekilde tüketicilere teslim edilir, ancak yeni çıkan BDDK kanunu gereği kartlar artık internet alışverişine kapalı şekilde teslim edilmeye başlamıştır. Dolayısıyla kartın internet alışverişlerine açık olmaması halinde de bu hatayla karşılaşılması muhtemeldir. Banka çağrı merkeziyle iletişime geçerek ya da internet/mobil bankacılık uygulamasından yararlanarak kartın internet alışverişlerine açılması sağlanabilir.

Ödeme Emri Yetersizliği 

Nadiren de olsa daha önce yapılan alışverişlerin provizyonları halen tahsilat gerçekleştiren kuruma aktarılmamış ve halen kart bakiyenizde duruyor gibi görünebilir. Provizyonda bekleyen bu işlemler daha önce gerçekleştirilmiş olması kaynaklı yeni gerçekleştirilecek işlem için limit bırakmamış olabilir, provizyondaki işlemleri internet/mobil bankacılık ya da çağrı merkezi aracılığıyla kontrol ederek sorunu tespit edebilirsiniz. Çözüm ise karta biraz daha para yatırmaktır.

banka provizyon vermedi
bankaniz provizyon vermedi ne demek ne yapmali

Kurumsal FRAUD Uygulamaları

Eğer alışveriş yapılan kurum bilindik ve yüksek alışveriş hacmine sahip bir kurumsa yüksek ihtimalle kendi FRAUD uygulamasına sahiptir ve bankalarınkine ek olarak kendi güvenlik algoritmasıyla da işlemleri ayıklamaya çalışır. Böyle bir durum yaşandığında bankanızla iletişime geçmeniz halinde sorunun bankayla ilgili değil kurumla ilgili olduğu söylenir, dolayısıyla kurumla iletişime geçerek kartınızın doğrulamasını yapmanız gerekir. Çok nadiren karşılaşılan bir problemdir, ancak geçtiğimiz dönemlerde yaşandığına tanıklık edilmiştir.

Sitemiz üzerinden En Kolay Borç Transferi Kredisi Veren Bankalar ile ilgili bölümümüzü buradan inceleyerek ilgili yazımızı da ortalama 2 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu