fbpx
BankacılıkBlog

KYK Borç Yapılandırma İşlemi Nasıl Yapılır (Detaylar)

Üniversite öğrencilerine sosyal yardım adı altında Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından tahsis edilen KYK ödemelerinin yapılandırılması mümkün. Eğitim süresince kullanılan katkı kredilerinin zamanında ödenmemesi ya da yapılandırılmaması durumunda çeşitli cezai yaptırımlara konu olması söz konusu. Dolayısıyla KYK borç yapılandırma işlemi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir gündemdeki KYK borç silinmesi haberinin aslı var mıdır ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

KYK Borçları Silinecek Mi?

Katkı ödemelerinin borç olmamasını savunan CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Gökdağ, sunduğu kanun teklifinde yapılandırılmış ve ödemesi devam eden borçların silinmesini, hali hazırda kredi ödemesi alan öğrencilerin ise karşılıksız olarak ödeme almaya devam etmesini ve geçmiş döneme ilişkin borçlarının silinmesini istedi. 27 Mart günü Türkiye Millet Meclisi Başkanlığı’na teslim edilen söz konusu kanun teklifinin son olarak 5 Nisan günü Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor komisyonuna ulaştığı belirtildi.

Öğrenim Kredisi Yapılandırması Nasıl Yapılır

Üniversite eğitiminin tamamlanmasının ardından başlanması gereken borç ödemelerinin çeşitli sebeplerle vadelendirilmesi gerekebilir. Bu kapsamda yapılandırma talep etmek isteyen kişilerin borçlarını iki farklı şekilde yapılandırabilme imkanı vardır.

1. İnternetten KYK Borcu Yapılandırma

İnternet üzerinden KYK borcunu yapılandırmak isteyen kişilerin borç ödemelerini zamanında yapmaması halinde Gelir İdaresi Başkanlığı’yla muhatap olması kaynaklı yine Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesi aracılığıyla aksiyon alması gerekir. gib.gov.tr internet sitesi üzerinden TC kimlik numarasıyla giriş yapılması sonrasında yapılandırma talebi iletilebilir. Bu yöntemle yapılandırma talebinde bulunabilmek için borçların GİB’e yönlendirilmiş olması gerekmektedir.

2. Vergi Dairesinden Yapılandırma Başvurusu

Vergi dairesi aracılığıyla yapılandırma başvurusu yapmak isteyen kişilerin dilekçeyle talepte bulunması gerekir. Dilekçe vergi dairesine elden teslim edilebileceği gibi posta aracılığıyla da gönderilebilir. Yapılandırma sonrasında borçların 6, 9, 12 ya da 18 taksitle her iki ayda bir ödenmesi gerekmektedir. İlk iki taksitin ödenmemesi halinde yapılandırma iptal edilir ve tüm borcun hemen ödenmesi gerekir.

KYK Borcu Hangi Durumlarda Silinir

KYK borcunu bazı durumlarda silinmesi mümkündür. Eğer kişiler tam teşekküllü bir hastaneden hayatını çalışarak kazanamaz ibaresinin bulunduğu bir rapor alırsa KYK borçlarından sorumlu olmaz ve tüm borçları silinir. Yine KYK borcu olan kişinin vefat etmesi halinde de tüm borç silinir ve herhangi bir kişiye devredilmez.

Borcu Yapılandırmak için Ne Yapılmalıdır

Kişiler KYK borçlarını yapılandırmak için Vergi Dairesi’ne başvurmaları halinde çok daha kısa süre içerisinde olumlu yanıt alabilmektedir. Bu nedenle internet üzerinden başvuru yapmaktansa doğrudan Vergi Dairesi aracılığıyla yapılandırma talebinde bulunmak çoğu zaman daha iyi olmaktadır. Buna ek olarak eğer mümkünse borçların tek seferde ödenmesi de ciddi bir tasarrufa konu olabilmektedir.

kyk yapılandırma
kyk borc yapilandirma islemi

Banka Kredisiyle KYK Borcu Ödemek

Eğer mutlaka yapılandırma yapılması gerekiyorsa yapılandırma sonrasında toplam ödenecek tutar ve banka kredisi çekildikten sonra indirimli olarak tek seferde ödenecek tutar karşılaştırılmalı banka kredi faiz oranı daha cazipse bankadan kredi çekerek borcun tek seferde ödenmesi düşünülmelidir. Kampanya dönemleri içerisinde bankadan çekilen kredilerle borcun tek seferde ödenmesi durumunda bazen tasarruf edilebilmektedir.

Öğrencilere En Yüksek Limitle Kredi Kartı Veren Bankalar konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilir ve anında kredi kartı başvurunuzu yapabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu