fbpx
Konut Kredisi

Arsa Tapulu Daire için Konut Kredisi Çekilir Mi

Konut fiyatları her geçen gün artmakta ve tüketiciler alternatif yöntemlerle daha düşük fiyatlı konutları satın almaya çabalamaktadır. Bu kapsamda daha düşük fiyatlı konutlara sahip olabilmek için atılabilecek adımlardan birisi de arsa tapulu dairelere talepte bulunmaktır. Ev sahibi olabilmek adına gerekli olan sermayeyi bir araya getirmekte güçlük çeken tüketiciler için arsa tapulu daire için konut kredisi çekilir mi, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi oldukça önemlidir.

Arsa Tapulu Konut Nedir

Satışa sunulabilecek konutların tapuları iki farklı şekilde olabilmektedir bunlardan birisi standart kat mülkiyetli tapuyken diğeri arsa tapuludur. Konutların kat mülkiyetli tapu sahibi olabilmesi için mutlaka ruhsata uygun şekilde ve gerekli izinlerle iskan belgesine tabi şekilde inşa edilmesi gerekiyor. Eğer iskan belgesi alınamadıysa yani gerekli izinler ve prosedürler yerine getirilemediyse söz konusu konutun tapusu arsa tapulu olarak kalmak durumunda oluyor.

Arsa Tapulu Daireye Konut Kredisi

Konut sahibi olmaya karar vermek gerçekten de önemli bir adım, ancak bu adımı atarken finansal açıdan analiz yapmakta da fayda var. Zira arsa tapulu konut satın alınmak istenmesi durumunda bazı engellerle karşılaşılması mümkün. Kişilerin yeterli sermayeye sahip olmaması durumunda arsa tapulu daire için konut kredisi kullanması gerçekten de çok düşük bir ihtimal.

Neden Kredi Verilmiyor

Bilindiği gibi konut kredisi kullanılmak istendiğinde bankaların ilk işi ilgili konuta istinaden ipotek prosedürlerini yerine getirmektir. Konut kredisi borç ödemelerinin devam ettiği süreçte ilgili konuta ilişkin tüm haklar şartların yerine getirilememesi durumunda bankaya devredilebilir. Fakat arsa tapulu konutlarda konut kredisine arsa ipoteği konu edilemediği için ipotek prosedürleri uygulanamıyor, bankacılık mevzuatının dışına çıkmak anlamına gelen bu durum nedeniyle arsa tapulu konutlara kredi imkanı verilemiyor.

Eğer arsa tapulu konut satın alımında ve konut kredisi kullanımında ısrarcıysa tüketiciler farklı bir konutu yeni satın almak istediği arsa tapulu konut için ipotek altına aldırtabilir. Konut kredisi çekebilmek için konutun ipotek verilmesi gerekmektedir, aksi bir durum mevzuat dışına çıkılması anlamına gelmektedir.

İnşaat Halindeki Konut için Kredi Çekilir Mi

Eğer inşaat halindeki bir konut için kredi talebinde bulunulacaksa bu konutun krediye konu olup olamayacağı tapu cinsine ve ne kadarının bittiğine bağlı olarak değişecektir.

Arsa tapulu konutlar için kredi çekilemeyeceği yukarıda belirtildi. Buna karşın kat irtifakı olan konutlar için kredi çekilme ihtimali var. Eğer inşaat halindeki konutun % 80’i tamamlandıysa bu durumun eksper raporuyla belgelenmesine istinaden kredi tahsisi gerçekleşebilir. Daha düşük oranda bitirilen inşaatların konut kredisine konu edilmesi herhangi bir inşaat projesi kapsamında kredi kullanılıyor olması haricinde mümkün değil.

arsa tapulu daire icin konut kredisi cekilir mi
tapuda arsa yazan eve kredi çıkar mı

Proje halindeki konutlar için kredi çekilecekse de inşaat şirketinin anlaşmalı olduğu banka şubeleri üzerinden kredi talebinde bulunulması gerekir. Aksi taktirde proje halindeki konut için kredi kullanılacak olsa dahi yapılan kredi başvurusunun olumsuz yanıtlanması mümkündür.

Alakalı bir yazımız olan İnşaat Halindeki Ev İçin Kredi Çekilebilir mi konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu