fbpx
Bankacılık

Bankadan Fiziksel Altın Alınır mı (Hangi Bankalar da Var)

Çeşitli sebeplerle altın satın almak isteyen tüketicilerin bunu yapmak için başvurabileceği bazı yöntemler var. Çoğu zaman altın satın almak için başvurulan kişiler kuyumcular olsa da imkanlar bununla sınırlı değil. Bu kapsamda bankadan fiziksel altın alınır mı vb. konulara değinmek, altın satın alma işlemini banka perspektifinden incelemek yararlı olabilir.

Bankadan Altın Alınabilir Mi?

Bankadan satın alınabilecek altın sadece internet ya da mobil şube üzerinden yatırım amaçlı alınan gram altın değildir, tüketiciler çeşitli durumlarda bankalardan fiziksel altın da satın alabilir. Geçtiğimiz yıllarda bankalara altın alma ve satma yetkisini veren bir kanun yürürlüğe girmiştir, bu kapsamda tüketicilerin fiziksel altın satın almak için bankalara da başvurması mümkündür.

Fakat yine de her banka her şubesinde her zaman fiziksel altın bulundurmamaktadır, fiziksel altın satın almak isteyen tüketicilerin bankasıyla görüşerek hangi şubelerin müsait olduğunu öğrenmesi ve bu şubeye giderek fiziksel altın satın alması gerekir.

Hali hazırda altın bankacılığı hizmetini yıllardır devam ettiren Kuveyt Türk Katılım Bankası fiziksel altın satışı konusunda bir ilke imza atmış ve ATM’ler üzerinden altın satın alınabilmesini mümkün kılmıştır. Dolayısıyla altın satın almak amacıyla Kuveyt Türk Katılım Bankası’yla çalışılması da bir tercih olabilir. Kişiler, Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın Altın Veren ATM’lerinden 7 gün 24 saat altın satın alabilir.

Bankalar Fiziki Altın Alır Mı?

Bankalardan fiziki altın satın alınabileceğine yukarıda değindik ve bankalara altın verilmesiyle ilgili bir açının da olduğunu hatırlatmak gerekir. Tüketiciler ellerinde bulundurdukları ziynet altınları, gram altınları vb. bankalara teslim ederek kasada tutulmasını ya da yatırım hesaplarında kullanılmak üzere grama çevrilmesini talep edebilir.

Yine fiziki altın satın alma işleminde olduğu gibi fiziki altın teslim etme işleminde de her gün bankadan hizmet almak mümkün değildir. Bankaya fiziksel altın teslim edecek tüketicilerin ayın belirli günlerinde gerçekleştirilen altın toplama günlerini banka çağrı merkezi ya da internet sitesi üzerinden öğrenmesi ve bu günlerde ilgili banka şubesine giderek fiziksel altınlarını bankaya teslim etmesi gerekir.

Bankadan Altın Almak mı Kuyumcudan Altın Almak mı?

Bu durum hangi banka ile çalışılacağına ve hangi kuyumcuyla karşılaştırma yapıldığına bağlı olarak değişebilir fakat yatırım amaçlı altın satın alınıyorsa bankadan altın satın almak çok daha avantajlıdır. Kişiler banka aracılığıyla satın aldığı altını dilediği zaman bozdurabilir ve fırsatları hızlıca değerlendirebilir, buna karşın fiziksel altın satın alım işlemlerinde çoğu zaman kuyumculardan yapılan alışverişler tüketicilerin daha karlı çıkmasını sağlamaktadır. Yani ziynet altın alınıyorsa çoğu zaman kuyumcular, yatırım amaçlı altın alınıyorsa neredeyse her zaman bankalar daha avantajlıdır.

bankadan fiziksel altin almak
Bankadan fiziksel altin alinir mi

Bankadan Nasıl Altın Alınır

Bankadan fiziksel altın alabilmek için yapılması gereken tek şey çağrı merkezini arayarak fiziksel altın satın almak için şube müsaitlik durumunu sorgulatmaktır. Çağrı merkezi yetkilisi gerekli verileri kontrol ettikten sonra hangi şubeden fiziksel altın alabileceğinizi ya da alıp alamayacağınızı size söyleyecektir.

Son 3 Yılda Altın Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Kadar Oldu konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu