fbpx
BankacılıkBlog

Kırmızı Kalem Yedim Diyenlere Kredi Veren Banka Önerileri

Terminolojik bir kelime olmasından ziyade tüketiciler tarafından sık sık yanlış kullanılması nedeniyle kırmızı kalem yiyen tüketicilerin durumuna iki açıdan bakmak gerekir. Kredi notunun düşük olması ve kırmızı kalem yemek aynı şey değildir. Tüketiciler düşük kredi notlarını yükseltip kredi kullanabilecekken, kırmızı kalem yiyenler kredi kullanmak için bazı yaptırımlara maruz kalmak durumundadır.

Kırmızı Kalem Yemek Ne Demektir?

Bankacılık ve bankacılar açısından kırmızı kalem yemek demek tüketicinin ödeyemediği borçları nedeniyle kara listeye girmesi ve belirli bir süre boyunca da kredi kullanamayacak olması demektir. Bu nedenle kırmızı kalem yiyen tüketicilerin yani kara listeye giren tüketicilerin 5 yıl süresince kredi kullanması mümkün değildir.

Tüketiciler açısından kırmızı kalem yemek ise sık sık düşük kredi notu ya da geçmiş dönemlerde geciken borçlara istinaden sicilin bozuk olması anlamında kullanılmaktadır. Oysa bu durumlar çeşitli uygulamalarla çözüme kavuşturulabilir fakat kırmızı kalem yediği tescillenen yani kara listeye alınan tüketicilerin bankalardan kredi kullanması sicil affından yararlanmadığı sürece mümkün değildir.

Kırmızı Kalem Yiyen Tüketicilere Kredi Veren Bankalar

Kara listeye giren tüketicilerin herhangi bir banka aracılığıyla kredi kullanması mümkün değildir ve bunun gerçekleşmesi halinde bankaya yüklü miktarda cezalar uygulanır. Dolayısıyla kara listedeyken kredi başvurusu iletilmesi ya da kredi tahsis edilmesi söz konusu olamaz.

Kredi notu çok düşük olan fakat kara listeye girmeyen, kırmızı kalem yediğini sanan tüketicilerin ise kredi kullanması mümkündür. Bunu ipotekli, teminatlı ya da kefil aracılığıyla gerçekleştirebilir. Herhangi bir bankaya kredi başvurusu iletilebilir, kırmızı kalem yiyenlere özel olarak kredi verdiğini açıklayan ya da bu ayrımı yapan bir banka bulunmamaktadır.

Aktifbank N Kolay Kredi

N Kolay Kredi ürünü kredi notuna ilişkin ciddi bir değerlendirme yapmaz ve genel itibariyle yapılan çoğu kredi başvurusunu olumlu yanıtlar.

Kredi notu düşük olan tüketicilere kredi veren bankaların çok az olması ve sağlanacak kredi riskinin yüksek olması sebebiyle kredi faiz oranları oldukça yüksektir, ancak kırmızı kalem yediğini söyleyen sicili bozuk ve kredi notu düşük olan tüketicilerin kredi kullanmak için yararlanabileceği nadir kredi ürünlerindendir.

Herhangi bir belge ibrazı ya da kefil gösterilmesi gerekmez. Resmi web sitesi aracılığıyla iletilen kredi başvurusu çok kısa bir süre içerisinde sonuçlandırılır. Kredi tahsisi ise PTT şubeleri aracılığıyla gerçekleştirilir.

Acil Paraya İhtiyacım Var

Kırmızı kalem yiyen tüketiciler 5 yıl süreyle hiçbir şekilde bankacılık hizmet ve ürünlerinden faydalanamaz. Eğer dönemsel bazda düzenlenen sicil afları varsa mutlaka bu aflardan yararlanılmalı ve tekrardan bankacılık sisteminde yer alınmaya çalışılmalıdır. Aksi taktirde 5 yıl beklemekten başka çare yoktur.

kırmızı kaleme kredi
kirmizi kalem yedim diyenlere kredi veren banka onerileri

Yine de acil para ihtiyaçlarının bir şekilde karşılanması gerekebilir ve bu durumda alternatif yöntemlere başvurulabilir. Örneğin paranın ne için kullanılacağı belliyse ödemenin senetle gerçekleştirilmesi sağlanabilir.

Vadeli ürün satın alıp peşin satmak da kısa süre içerisinde sermaye elde etmenin yöntemlerinden birisidir. Senetle ürün satan veya kendince bir vadelendirme çözümü üreten herhangi bir kurumdan alınan ürününü peşin olarak satılması halinde peşin ödemeyle ihtiyaç karşılandıktan sonra vadesi gelen ödemeler parçalar halinde yapılabilir.

Sitemizde Gelir Belgesiz En Hızlı Kredi Veren Bankalar  bölümüne buradan ulaşabilir ve  alternatif olarak gelir belgesiz ve SGK sız olanlara yönelik kredi imkanları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu