fbpx
HalkbankKredi Kartı

Halk Bank Paraf Kredi Kartı İptali İçin En Kolay Yöntemler

Ülkemizde kredi kartı kullanımı gün geçtikçe artmaktadır ve bu kapsamda her banka tüketicilere çeşitli özelliklere sahip kredi kartları tahsis etmektedir. Halkbank tarafından sunulan Paraf kredi kartı, Halkbank müşterilerinin en çok kullandığı üründür. Söz konusu kredi kartının iptalini gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin yararlanabileceği çeşitli kanallar vardır, ancak bu kanalların kullanımı kartın neden kapatılacağına bağlı olarak değişir.

Kredi kartının kullanıma kapatılmasıyla iptal edilmesi aynı şey değildir. Kartın kullanıma kapatılması halinde tüketicinin kredi hesabı pasif hale gelir ve ilgili kredi kartının aynı hesapta tekrar aktif hale getirilmesi mümkün olmaz. Fakat kaybolma ya da çalıntı gibi durumlar yaşandığında kart iptaline istinaden aynı kredi hesabına bağlı yeni bir kredi kartı da temin edilebilir, dolayısıyla iki durum arasındaki terminolojik ayrımın iyi kavranması gerekir.

Halkbank Paraf Kredi Kartı İptali

Kredi kartının kayıp ya da çalıntı gibi durumlarla karşı karşıya kalması halinde kart iptalinin sağlanabilmesi için çağrı merkeziyle iletişime geçilmesi gerekir. Halkbank çağrı merkezine 0850 222 0 400 veya 444 0 400 numaraları aranarak ulaşılabilir. Kayıp/Çalıntı hattına direkt bağlanmak isteyen müşteriler için ilgili menüye 0 tuşlamasını yaparak ulaşılabileceğini bilmek yararlı olabilir.

Kredi kartının çağrı merkezi üzerinden iptal edilmesine istinaden aynı çağrı içerisinde yeni bir kart talebinde bulunulabilir ve otomatik ödeme talimatı gibi emirler sekteye uğramadan yeni karta aktarılır. Fakat bu iptal işleminin yapılması, ancak yeni kart talebinde bulunulmaması halinde yeni kredi kartı başvurusunda bulunulması gerekecek eski kredi kartının bağlı olduğu kredi hesabı aktif hale getirilemeyecektir.

Kredi kartını tamamen kapatmak isteyen tüketicilerin yararlanabileceği ilk kanal Halk Bank çağrı merkezidir. 0850 222 0 400 ya da 444 0 400 numaralı çağrı merkezini arayarak kredi kartı müşteri temsilcisine bağlanılması gerekir. Kayıp/çalıntı hattından kart kapatma işlemi yapılamamaktadır, çünkü kartın ve bağlı olduğu hesabın kapatılabilmesi emrini verebilmek için hesap yetkilisi olmak gerekir. Kredi kartı müşteri temsilcisine bağlanırken 16 haneli kart numarası ve kart şifresi gibi tuşlamalar yapılması gerekir. Bu tuşlamaların yapılmasına istinaden müşteri temsilcisi kartın kapatılmasını sağlayacak ve kart anında kullanıma kapatıldıktan sonra 1 hafta içerisinde de sorgulamalarda görünmez hale gelecektir.

Müşterilerin kart kapatma işlemi için yararlanabileceği diğer bir kanal da Halkbank şubeleridir. Halkbank şubelerine giden tüketiciler kredi kartının kullanıma kapatılabilmesi adına kayıt oluşturmadan önce iptal dilekçesi yazmalıdır. Söz konusu dilekçe banka personelinden hazır bir şekilde temin edilebilir ve boş alanlar doldurularak kart kapatma talebinde bulunulabilir. Personel, kredi kartını anında kullanıma kapatacaktır, kart en geç 1 hafta sonra sorgulamalarda  görünmez hale gelecektir.

paraf kart iptali
halk bank para kredi karti iptali için en kolay yöntemler

Bankalara yapılan iptal talebinden sonra kredi raporu edinen tüketiciler kart iptalini tescil etme amacı güdebilmektedir. Eğer kredi kartının iptal edilmesinin üzerinden 1 hafta geçmediyse yapılan sorgulamalarda kredi kartının halen aktif göründüğü dikkat çekebilir, ancak bu bankalara verilen yasal bir haktan kaynaklanmaktadır. Bankalar, kredi kartı iptallerini 1 hafta içerisinde TBB, KKB ve Findeks gibi kurumlara bildirir ve kartın iptal edildiği ancak 1 hafta sonra tescillenebilir. Buna ek olarak bazı bankalar iptal işlemini anında da yansıtabilmektedir.

Sitemiz üzerinden Kapattırılan Kredi Kartı Tekrar Açılabilir mi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için de bu bölüme https://onlinekrediler.net/kredi-kartimi-iptal-ettirmistim-tekrar-actirabilir-miyim/ göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu