fbpx
Finans SözlüğüKonut Kredisi

Konut Kredisi Yapılandırma Hesaplamada En Sık Yapılan 5 Hata

Hayalimizi gerçekleştirmek için bir bankaya gideriz ve o an yüksek vadeli kredileri çekeriz.  O an için yapmış olduğumuz finansal hesaplamalarında göz önünde bulundurarak, krediyi rahatlıkla ödeyebileceğimizi düşünürüz. Fakat hayatta her şeyin olabileceğini ve güzel giden her şeyin ilerleyen zamanlarda farklı sorunlar ile gelebileceğini biliyoruz. Genelde bunun hesabı yapılmadığı için insanlar bu uzun vadeli konut kredilerini çektikten sonra, birçok sıkıntı yaşar. Yaşanan ekonomik sıkıntı yüzünden evlerinden olmak istemedikleri için, konut kredisi yapılandırma işlemlerini yaparlar. Bu bankaların insanlara sunmuş olduğu hizmetlerden bir tanesidir diyebiliriz. Doğru şekilde kullandığınız zaman, sizleri ekonomik anlamda oldukça rahat bir konuma getirecektir. Ancak tabi yapılandırmanın en doğru şekilde ve kurallı olarak yapılmasının gerektiğinin altını çiziyoruz. Birçok insan bu konuda bazı sıkıntılara düşüyor ve hatalar yapıyor. Şimdi sizlere konut kredisi yapılandırma işleminde yapılan hataları ve bu hatalardan nasıl kaçılması gerektiği hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Doğru Analiz Etmemek

Konut kredileri günümüzde yüksek meblağ olarak tahsis edilmektedir. Bunun yapılandırmasını yapmadan önce ciddi analizler ve hesaplamalar yaparak adım atılması gerekmektedir. Eğer doğru hesaplamalar yapmazsak bu yapılandırma yüzünden daha çok sorun ortaya çıkacaktır. Yanlış bir hesaplamanın neticesi olarak bir kalemde 2 bin TL civarında kayıp yaşayabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka doğru analiz ediniz.

Faiz Oranlarını Detaylı Olarak Araştırmamak

Konut kredisi yapılandırmasını sadece ekonomik durumunuza göre değil de, faiz oranlarının düşmesini gördüğünüz zaman da rahatlıkla yapabilirsiniz. Bildiğiniz gibi ülkemizde faiz oranlarında sürekli dalgalanmalar yaşanıyor ve dün olan faiz oranı ertesi gün farklı şekilde karşımıza çıkıyor.

Örneğin siz yüzde 5 üzerinden faiz ile kredi çektiniz, 2 yıl sonra bu oran yüzde 4 civarına kadar gelebilir. Meblağının büyüklüğüne bakarak elde edilen avantajların büyüklüğü yönünde de az çok hesaplama yapabilirsiniz. O nedenle faiz oranlarını yakından takip etmeniz gerektiğini söylüyoruz.

Erken Ödeme Cezasını Göz Önünde Bulundurmamak

Bankalar sadece konut kredisi için erken ödeme yapıldığı zaman, erken ödeme cezalarını aktif etmektedir. Konut kredisi yapılandırması için hesaplama yaparken, mutlaka bu erken ödeme cezasını da göz önünde bulundurmalısınız. Bankalar arasında araştırmalar yaparken mutlaka bu detayları bir yere not alın ve ve karşılaştırma yaparak ilerleyin. Bu detayı atlayarak avantajlı olarak gördüğünüz bir yapılandırmayı, sizi daha karmaşık bir duruma ittiğini bile görebilirsiniz. Acele etmeyin ve her detayı iki kez gözden geçirmeyi kesinlikle unutmayın. Ayrıca erken ödeme cezası ile ilgili Yargıtay tarafından yeni bir karar bulunmakta olup, olası bir yapılandırmadan önce bu karara da göz atmalısınız.

konut kredisi yapilandirma hatalari
konut kredisi yapilandirma hesaplamada hatalar

Acele Etmek

Bu gibi durumların içine giren kredi sahiplerinin yaptıkları hataların başında acele geliyor. Birkaç ay boyunca bu krediyi ödeyebilecek birikiminiz varsa, ince eleyip sık dokumanız gerekiyor. Unutmayın bu konuda birçok atasöz bile söylenmiştir. Acele ederek bizim için daha avantajlı teklifleri kaçırabiliriz. Sabırlı olun ve acele etmeden ilerleyin.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu