fbpx
BankacılıkKredi Notu

Eşimin Borcu Nedeniyle Kredi Notum Düşer mi

Ülkemizdeki banka borçlarının durumuna ilişkin kısa bir araştırma yapan her tüketici, bu kısacık incelemeden dahi ciddi sorunların baş gösterdiği sonucuna varabilir. Bu durum satın alma gücünden fazla harcama yapma alışkanlığının giderek artması ile basitçe açıklanabilir, ancak bankalar nezdinde bu durumun sonuçları çok daha farklı yorumlanmaktadır.

Mevcut piyasa koşullarında kredi ve dolayısıyla da borç veren her bankanın aldığı risk gün geçtikçe artmaktadır, dolayısıyla sağlanan krediler konusunda yalnızca faizle değil çeşitli teminatlarla da önlem alınmaya başlanmıştır. Bu teminatlar mal ipoteği, bloke vb. olabileceği gibi kefil ya da eş imzası da olabilmektedir. Ayrıca konut kredisi başta olmak üzere evli olan herkesin çoğu kredi ürününden yararlanabilmek için eşinden de imza alması gerekir. Çünkü kanunlar gereği borç, aile için de bağlayıcı niteliktedir.

Kredi notunun ya da eşin bankalarla olan finansal ilişkisinin eşi de bağlayıcı yapabilmesi çekilmek istenen kredinin türü ve toplam miktarıyla oldukça yakından ilgilidir. Dolayısıyla Eşimin Borcu Nedeniyle Kredi Çekebilir Miyim? sorusunu tek celsede evet ya da hayır olarak cevaplamak yanlış olacaktır. Konut kredisi çekilecekse eşin kredi notu kredi çekmenin önünde bir engeldir, ancak miktara ve vadeye bağlı olmakla birlikte ihtiyaç ya da araç kredisi için eşin kredi notuyla ilgili bir sorgulama yapılmayabilir.

Eşimin Kredi Notu Benim Kredi Notumu Düşürür Mü?

Eğer kullandığı kredilere kefil olmadıysanız eşinizin kredi notunun düşük olmasının sizin kredi notunuz üzerinde bir etkisi olmayacaktır. Bilindiği gibi kefil olunan krediler söz konusu ödemelerden krediyi kullanan kişi kadar sorumlu olunmasını gerektirir.

Eşimin Kredi Notu Düşük Kredi Çekebilir Miyim?

Eşin kredi notu düşükse kredi tahsis etmeden önce hane geliri araştırması yapılır. Burada eşin ve kredi başvurusu yapan kişinin gelirleri, finansal durumları ve geçmiş dönemde bankalarla girdiği ilişkiler kontrol edilir. Eğer başvuru iletilen krediden doğan aylık taksitler rahatlıkla karşılanabilecek durumdaysa finansman herhangi bir sorunla karşılaşmadan tahsis edilebilir. Fakat aylık gelir ile ödenmesi gereken taksit tutarı arasında pek fark yoksa kredi yüksek ihtimalle onaylanmayacaktır. Halbuki eşin kredi notu yüksek olsaydı gelirle aylık taksit arasında ciddi bir fark olmasa da ilgili kredi başvurusunun onaylanma ihtimali çok daha yüksek olacaktı.

Yasal Takipteki Eş

Yasal takibe giren eşin borcu konusunda kredi başvurusu yapacak kişi de çeşitli olumsuzluklarla karşılaşır. Özellikle konut ve araç kredisi başvuruları yalnızca bu sebeple dahi reddedilebilir, ancak düşük miktarlı ihtiyaç kredisi tahsis edilmesi yine de mümkün olabilir.

eşimin kredi notu düşük
esimin borcu kredi cekmeme engel olur mu

Ortak Kredi Notu

Hane içerisinde yaşayan her bireyin bankacılık kayıtları tutulur ve saklanır. Bu kapsamda bir kredi başvurusu yapıldığında hanede yaşayan herkesin finansal geçmişi ve aylık geliri hesaplanarak hanenin elde ettiği aylık gelirle kredi başvurusundan doğan aylık taksit tutarları kıyaslanır. Eğer aylık gelir ile kredi taksit tutarları arasında ciddi bir fark varsa eşin kredi notunun düşük olması çok büyük bir olumsuz etki yaratmayacak, talep edilen kredi kısa süre içerisinde tahsil edilebilecektir. Yine de mümkünse kredi notu düşük eşin gelir ve bilgi beyanından olabildiğince kaçınmakta fayda vardır.

Sitemiz üzerinden Bankalarla Sorun Yaşamamak İçin Kredi Notu Kaç Olmalı konulu bölümü de buradan inceleyebilir ve kredi şartları konusunda kredi notunun önemini ve kaç olması gerektiğini ortalama 3 dakikada öğrenebilirsiniz..


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu