fbpx
Bankacılık

Kredi Sicili Bozuk Olan Birisi Düzeltmek İçin Nereden Başlamalı

Kullanılan bankacılık ürünleri ve bu kredilerden doğan sorumlulukların yerine getirilme derecesi genel anlamda kredi notunun oluşmasına etki eder. Oluşan kredi notlarının bir arada toparlanması ve her birinin genel anlamda erişilebilir olması ise kredi sicilidir. Kredi notuyla kredi sicili tam da bu noktada ayrılmaktadır, çünkü kredi notu kısa vadeli iniş ve yükselişlere konu olabilirken kredi sicilinin kısa süre içerisinde düzeltilmesi ya da bozulması pek mümkün değildir. Bu kapsamda kredi sicili bozuk olan bir kişinin kredi sicilini düzeltmek için yerine getirmesi gereken çeşitli prosedürler bulunur.

Kredi Sicili Nelerden Oluşur?

Kredi sicilinin nasıl düzeltileceğine değinmeden önce kredi sicilinin nelerden oluştuğuna dolayısıyla da aslı itibariyle düzeltilmesi gereken şeylerin neler olduğuna değinilmesi büyük önem arz etmektedir.

Kredi sicili:

  • Yüzde 35 oranında kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme alışkanlığından,
  • Yüzde 35 oranında mevcut kredi ve kredi kartı borçlarından,
  • Yüzde 11 oranında yeni tahsis edilen kredilerden,
  • Yüzde 10 oranında kredi kullanım sıklığından,
  • Yüzde 9 oranında da diğer faktörlerden oluşmaktadır.

Söz konusu oranlar kredi siciline bulunduğu etkiyi ifade etmektedir. Anlaşılabileceği gibi kredi sicilini düzeltmek ve kredi notunu yükseltmek isteyen tüketicilerin ilk olarak yüzde 35 oranına sahip kredi ve kredi kartı borçlarını ödeme alışkanlıklarıyla, mevcut kredi ve kredi kartı borçlarıyla işe başlaması gerekir.

Bankalar Kredi Sicilini Nasıl Değerlendirir

Bankalar kredi sicilini bir puana indirgemeye çalışır ve bu indirgeme sonucunda da kredi notu oluşur. Oluşan kredi notunun büyüklüğüyle risk ters orantılıdır. Bu kapsamda:

  • 1 – 699 kredi notu aralığı yüksek risk,
  • 700 – 1099 kredi notu aralığı orta risk,
  • 1100 – 1499 kredi notu aralığı düşük risk,
  • 1500 – 1699 kredi notu aralığı iyi,
  • 1700 – 1900 kredi notu aralığı çok iyi.

Kredi Siciliyle Kredi Notunun Farkı Nedir?

Kredi sicili geçmişteki her türlü bankacılık işlemi ve ödemelerle ilgili tutulan kayıttır, kredi notu ise günler içerisinde dahi değişikliğe uğrayabilen kişilerin finansal sorumluluklarını yerine getirme derecesi konusunda kredi siciline göre daha isabetsiz sonuçlar veren bir uygulamadır .Kredi notu, kredi sicilinin takip edilebilmesi ve alışkanlıklar hakkında bilgi edinilebilmesi amacıyla kredi sicilinde de saklanmaktadır.

Kredi Sicili Nasıl Düzeltilir?

Geçmişte çeşitli sebeplerle kredi ya da kredi kartı borcunu geciktiren, asgari ödemesini yapamayan ya da zamanında ödemeyi unutan tüketicilerin kredi sicilleri olumsuz yönde etkilenecektir.

Borcunu 90 gün süresince ödemeyen tüketiciler kara listeye alınır ve bu durumda kredi sicilini düzeltmesi mümkün olmaz. Fakat henüz kredi borcu ödemesinin üzerinden 2 aydan fazla zaman geçmediyse ve borçların ödenmesi mümkünse ilk yapılacak şey mevcut borçların kapatılması olmalıdır.

Yukarıda da değinildiği gibi mevcut kredi ve kredi kartı borçları kredi siciline % 35 oranında etkide bulunmaktadır. Ödemelerin zamanında yapılması konusunda zaten 1-2 ay geciktirilmiş olunması nedeniyle yapılabilecek pek bir şey yoktur, ancak takip eden aylarda bir daha asla kredi taksit ödemelerinin geciktirilmemesi gerekir.

kredi sicili düzeltme
kredi sicili bozuk olan birisi duzeltmek icin nereden baslamali

Eğer mevcut dönemde geciken borcun ödenmesi mümkün değilse yapılması gereken şey bankaya yapılandırma talebi iletmek ya da farklı bir banka aracılığıyla borç transferi kredisi kullanmaktır.

Kredi sicilini düzeltme amacında olan bir kişinin bu süreçte çok dikkatli kredi başvuruları iletmesi gerekir. İletilen kredi başvurusunun tek seferde olumlu yanıt alacağından emin olunması gerekir. Çünkü kredi başvurularının sık yapılması da kredi notunun olumsuz yönde etkilenmesine neden olacaktır.

Eğer kredi siciliniz bozuksa ve kredi almakta zorlanıyorsanız, bu konuya ilişkin olarak sitemizde yer alan Kredi Sicili Bozuk Kişilere Kolay Kredi Veren Bankalar konulu bölümü buradan inceleyebilir ve ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu