fbpx
ArabalarSon Dakika

Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak Ne Zaman Satışa Çıkıyor

Geçtiğimiz dönemlerin en hararetli tartışmalarına konu olan Yerli Otomobil Üretimi geçtiğimiz gün düzenlenen bir toplantıyla yeni bir soluk kazanmış oldu. Düzenlenen Türkiye’nin Otomobili Ortak Girişim Grubu Tanıtım Toplantısı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yerli otomobil ve üretimini yapacak firmalarla ilgili çok önemli söylemlerde bulundu. Bizler de siz değerli okurlarımız için genel anlamda yerli otomobil ile ilgili son gelişmeleri sizlere aktararak, en çok merak edilen hususlardan birisi olan yerli otomobil fiyatı ne kadar olacak sorusuna cevap bulmaya çalışacağız.

yerli otomobil fiyatı
Yerli Otomobilin Fiyatı Ne Kadar Olacak Ne Zaman Satışa Çıkıyor

Yerli Otomobil Üretecek Firmalar

Yerli otomobilin üretilebilmesi için firmaların sanılandan daha fazla efor sarf etmesi gerekiyor, çünkü mevcut piyasada yıllardır üretim yapan ve pazarın ciddi bir payını elinde tutan yabancı otomobil üreticisi firmalar neredeyse sektördeki diğer firmaları ekarte etmiş durumda. Dolayısıyla otomobil üretimi konusunda girişimde bulunacağını ve yatırım yapacağını duyuran firmaların rasyonel değil duygusal davrandığından söz edilebilir. Muhalif olunsun veya olunmasın yerli üretim araçların sektörde pazar payı bulmasını sağlamak ekonominin gelişimine ciddi bir katkıda bulunmak anlamına gelecektir, Cumhurbaşkanı’nın yaptığı açıklamayla isimleri duyurulan firmalar şu şekilde:

  1. Anadolu Grubu
  2. BMC Grubu
  3. Kıraça Holding
  4. Turkcell Grubu
  5. Zorlu Holding
  6. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Firmaların üretimi nerede yapacağı ve dağıtımını hangi kanallar üzerinden gerçekleştireceği henüz belli değil, ancak Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul tarafından yapılan açıklamaya istinaden üretimin bu bölgede yapılabileceği üzerinde duruluyor. Sakarya’da yeterli teknoloji, istihdam ve potansiyelin var olduğuna değinen Kösemusul, dağıtımın da kolay olacağını hatırlatarak üretimin Sakarya’da yapılması konusunda girişimlerde bulunacağını duyurdu.

İlk Yerli Otomobili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Satın Alacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamalarda dikkat çeken bir diğer husus da; ilk yerli otomobili kendisinin satın almak istediği konusuydu. Açıklamasında; ücretini ödemek kaydıyla ilk yerli otomobili almak istediğini belirten Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir anlamda projenin kendisi açısından önemine de dem vurmuş oldu.

Yerli Otomobil Yakıt Tasarruflu Olacak

Bilindiği gibi yerli otomobil batarya teknolojisiyle elektrikli olarak kullanılacak. Elektrik fiyatları göz önüne alındığında araçların tasarruflu olarak üretilmesi gerektiği zaten bilinen bir gerçek, ancak firmalar yeni nesil yakıt tasarruf sistemleriyle donattığı yerli otomobilin 6 saat şarj edildikten sonra 100 kilometreye kadar gidebilmesini amaçlayacak.

Uçaklarda kullanılan sensör teknolojisinin aynısını barındıracak yerli otomobil, çevresinde gelişen olaylardan haberdar olacak ve beklenmedik bir durumla karşılaşması halinde anında buna yanıt verecek. Özellikle önde giden aracın ani firen yapması durumunda devreye girecek olan bu sistem sayesinde trafik kazalarının en aza indirgenmesi planlanıyor.

Yerli Otomobil Ne Zaman Satışa Çıkacak?

Düzenlenen girişim grubu toplantısında aracın satışa çıkarılacağı tarihle ilgili beklentiler de dile getirildi. Bu kapsamda taleplerini sıralayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aracın prototipinin 2020 yılına kadar hazırlanmasının, ticari satışına da 2021 yılında başlanmasının iyi olacağını ifade etti. Yerli otomobil projesi Türkiye’nin 2023 hedefleri arasında yer alıyor.

yerli otomobil ne zaman satışa çıkacak
yerli otomobilin fiyati ne kadar olacak ne zaman satisa cikiyor

Yerli Otomobil Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yerli aracın üretimine başlanmadan önce 2015 yılında verilen bir kararla aracın D Segment’e sahip olacağı duyurulmuştu. Bilindiği gibi D Segment, pazar payının % 10’unu oluşturan lüks araçların bulunduğu segment. Buna ilişkin yapılan açıklamada yalnızca konfor, görünüm ve teknoloji yönünden aracın lüks olacağı fakat fiyatının herkesin ulaşabileceği kadar cazip tutulacağı duyurulmuştu.

Bu kapsamda devlet teşvikiyle üretilecek ve satışı gerçekleştirilecek yerli otomobilin ÖTV, KDV ve MTV gibi ödemelerden de tamamen ya da kısmi olarak muaf tutulması gündemde. Dolayısıyla aracın satış fiyatının 45.000 TL ile 57.000 TL arasında değişmesi bekleniyor.

Bizim tahminimiz ise; vergi muafiyetleri ile birlikte yerli otomobilin fiyatının 70 bin 90 bin TL bandında olacağı yönündedir. Onlinekrediler.net olarak yerli ve milli olduğu belirtilen bu projenin hem ülkemiz adına hem de milletimiz adına hayırlı olmasını ve başarıyla tamamlanmasını diliyoruz.

Sizler için sitemizde daha önceden paylaştığımız Dünyanın En Büyük 20 Ekonomisi (Türkiye Kaçıncı) konulu yazımızı da buradan inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu