fbpx
Devlet Yardımları

Devletin Verdiği Çeyiz Desteği İçin Nasıl Nereye Başvuru Yapılır

Ekonomik büyüme yalnızca üretim ya da istihdamdaki artışla gerçekleşmez, nüfus artışı da ekonomik büyüme konusunda ciddi olumlu etkide bulunan faktörlerden birisidir. Zira ekonominin içerisinde yer alacak bir kişi daha devlete de bir kişilik daha borçlanma imkanı sağlar ve bu sayede ekonomi ciddi potansiyel kazanmış olur.

Bu kapsamda gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan ülkemizde nüfus artışı desteklenmektedir. Dolayısıyla evlenmek isteyen fakat evlenmelerinin önünde maddi engeller olan çiftlerin bu sorunu aşmaları için bazı politikalar hayata geçirilmiştir. Bu politikalardan birisi de çeyiz parasıdır. Devlet yardımları ksapmında Devletin sağladığı çeyiz desteğine nasıl başvuru yapılır tüm detaylarıyla değinilmesi faydalı olacaktır.

Devlet Destekli Çeyiz Parası

Çeyiz parası 27 yaşına gelene kadar ilk defa evlenecek çiftlere sağlanan bir imkandır. Çeyiz parası sayesinde açılan bir birikim hesabında 3 yıl süresince para biriktirilir, en basit haliyle 3 yıl sonra biriktirilen paraya ek olarak devlet tarafından % 20 oranında karşılıksız para yatırılır ve 3 yıl süresince biriktirilen parayla devletin yaptığı katkı aynı anda hesaptan çekilebilir.

Kimler Çeyiz Desteği Alabilir

Çeyiz hesabı açtırabilmek için maddi sorunların evlilik önünde engel olduğunun ispatlanması gerekmektedir. Bu kapsamda hazırlanan mevzuat uyarınca kişilerin mavi kart sahibi olması da zorunlu tutulmuştur. Türk vatandaşı olunması, üniversite mezunu olunmaması halinde en fazla 24, üniversite mezunu olunması halinde en fazla 27 yaşında olunması da şartlar arasındadır.

Yurt Dışında Yaşayan Türkler Çeyiz Desteği Alabilir Mi?

Yurt içerisinde ya da yurt dışarısında olunması fark etmeksizin çeyiz desteğinden yararlanılması mümkündür. Bunun için Türkiye’de yaşayan vatandaşlardan farklı herhangi bir prosedürle karşılaşılmaz.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Çeyiz hesabı açabilmek için anlaşmalı bankalarla çalışmak gerekmektedir. Çeyiz hesabı sadece Türk Lirası cinsinden açılabilen bir birikim hesabı ürünüdür. Talep eden tüketiciler katılım bankalarıyla çalışarak çeyiz hesabı niteliğine sahip bir katılım hesabı da açtırabilir.

Hesap ortak açılamaz, hesap açtıracak kişi nüfus cüzdanıyla birlikte en yakın anlaşmalı banka şubesine giderek çeyiz hesabı açılışını gerçekleştirebilir. Çeyiz hesabının açılışı ya da kullanımı süresince herhangi bir ücret ödemesi yapılmasına gerek yoktur.

Çeyiz Hesabı Anlaşmalı Bankalar

Çeyiz hesabı açılabilecek bankalar şunlardır:

 • Vakıfbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Akbank,
 • Şekerbank,
 • Garanti Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı Kredi Bankası,
 • Turkish Bank,
 • Fibabank,
 • Anadolubank,
 • Albaraka Türk Katılım Bankası,
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası,
 • Ziraat Katılım Bankası,
 • Türkiye Finans Katılım Bankası.

Hesabın hangi bankada açıldığı önemli değildir, tüm ürünler aynı niteliklere sahiptir.

Çeyiz Desteği için Ne Kadar Para Yatırılmalıdır

Çeyiz hesabı açtırdıktan sonra ayda bir mi üç ayda bir mi hesaba para yatırılacağına karar verilmelidir. Bu karar daha sonra değiştirilemeyeceği için oldukça önemlidir. Aylık ödeme yapacak kişiler en az 125 TL, en fazla 1250 TL, üç ayda bi ödeme yapacak kişiler en az 375 TL, en fazla 3750 TL para yatırmak durumundadır.

Bu ödemeleri diğerlerinden ayıran ise aslında tasarruf yapılıyor olmasıdır. Yani bu para 3 yıl sonrasında devlet desteğiyle birlikte geri alınabilecektir.

Ödemeleri tek seferde yapma zorunluluğu yoktur. Yani 3 ayda 1 birikim hesabına para yatırmak isteyen kişilerin parça parça para yatırması mümkündür. Örneğin ilk ay 10 TL, ikinci ay 500 TL, üçüncü ay 2000 TL vb. gibi.

Nasıl Daha Yüksek Oranda Devlet Desteği Alınır

Devlet desteğinden daha yüksek miktarda yararlanabilmek için hesap açılışı sırasında verilen tek seferlik toplu para yatırma imkanını iyi kullanmak gerekmektedir. Hesap açılışı sırasında 18 bin 822 TL’ye kadar tek seferde ödeme yapılması mümkündür. Üst perdeden yapılacak ödeme % 20 oranındaki devlet desteğinden daha yüksek miktarda yararlanılmasını da mümkün kılacaktır.

devlet çeyiz desteği
devlet ceyiz destegi

Ödeme Nasıl Yapılır

Evlenmeden önce açılan çeyiz hesabı desteğinden evlilik sonrasında yararlanılabilmektedir. Bu kapsamda 3 yıllık süre tamamlandığında evlilik cüzdanı ve ilk evlilik olduğunu ispatlayan nüfus müdürlüğü belgesiyle banka şubesine giderek ödemeyi tahsil etmek mümkündür.

Evlenecek çiftleri ilgilendir bir başka konu olan Evleneceklere Beyaz Eşya Kredisi Veren Bankalar konulu yazımızı bu bölümden okuyarak farklı alternatifler hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu