fbpx
Bankacılıkİhtiyaç Kredisi

Kredi Sicili Bozuk Kişilere Kolay Kredi Veren Bankalar 10 bin TL

Geçmiş dönemlerde kullandığı kredi ödemelerinden doğan taksit ödemelerinin bir ya da birkaçını geciktiren fakat ilgili krediye olan borcunu tamamlayan tüketiciler sicili bozuk olarak tasvir edilmektedir. Bu, aslında yanlış bir tasvir değildir çünkü ilgili ödemeler 5 yıl süresince sicilde erişilebilir durumda görünecek ve bankalara yapılan kredi başvurularında sürekli olarak olumsuz etkide bulunacaktır. Bu durum her ne kadar kredi notunu belirli bir oranda düşürmüş olsa da sicili bozuk kişilere kredi veren bankalar da vardır.

Söz konusu bankalar tek istisnai banka haricinde sicili bozuk olan kişilere özellikle kredi vereceğini belirtmese de yapılan başvuruları diğer bankalara nazaran çok daha esnek şartlar altında değerlendirmekte ve yapılan başvuruların olumlu yanıtlanması konusunda daha bonkör davranmaktadır. Tüketicilerin, yaptığı kredi başvurusu sonrasında başlayacak süreç için çeşitli teminatlar, kefil vb. bulundurması gerekebileceğini asla unutmaması gerekir.

Sicili Bozuk Ne Demek?

Sicili bozuk tüketiciler sık sık kara listedeki ya da icralık durumdaki tüketicilerle karşılaştırılmakta ve bu nedenle de kredi kullanamayacakları söylenmektedir. Oysa, sicilin bozuk olması geçmiş dönemlerde banka kredilerinin gecikmesi veya idari takibe alınılması anlamı taşımaktadır. Bilindiği gibi ne idari takip ne de birkaç taksit gecikmesi, borcun yasal takibe takılmasından önce kapatılması halinde gelecekte kredi kullanmanın önünde engel oluşturmamaktadır.

Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk tüketicilere kredi veren bankaların çoğu yaptığı bu ticari işlem nedeniyle yüksek risk almaktadır. Banka açısından düşünüldüğünde tartışılmaz bir gerçek olan bu durum nedeniyle çoğu zaman standart ihtiyaç kredilerine nazaran çok daha yüksek faiz oranlarıyla karşılaşılır. Bu durumun önüne geçmek ve daha düşük faiz oranlarıyla kredi kullanmak isteyen tüketicilerin ya yüksek bir kredi notuna sahip olması ya da konut ipotekli ihtiyaç kredisi kullanması gerekir. Bilindiği gibi konut ipotekli ihtiyaç kredilerinde çeşitli vergi ve sigorta muafiyetleri bulunmakta, bu nedenle kredinin toplam maliyeti ciddi şekilde düşmektedir.

Aktifbank N’ Kolay Kredi

Aktifbank’ın N’ Kolay Kredi ürünü yukarıda değinilen istisnadır. Kredi notunu dert etmeyin sloganıyla ihtiyaç kredisi tahsis eden Aktifbank, tüketicilerin internet ortamından kredi başvurusu yapmasına imkan tanımaktadır. N’ Kolay Kredi ürünü için yapılan kredi başvurularının olumlu sonuçlanması halinde hafta sonu dahi olsa PTT ATM’leri aracılığıyla kullanılması mümkündür. Hesap açılışını şart koşmayan Aktifbank, tahsisteki hız ve şartlardaki esnekliğe karşın ilgili kredi ürününden % 2,89 oranında faiz talep etmektedir.

Aktifbank N’ Kolay Kredi ürünü ile 10 bin TL kredi çeken tüketicilerin:

  • 12 ay vade için her ay 1032 TL, toplamda 12,394 TL,
  • 24 ay vade için her ay 620 TL, toplamda 14.895 TL,
  • 36 ay vade için her ay 490 TL, toplamda 17.660 TL ödeme yapması gerekir.

Odeabank Nakit Hazır Kredisi

Kredi notuna göre faiz oranının belirlendiği Odeabank Nakit Hazır kredisi kapsamında sicili bozuk kişilerin de ihtiyaç kredisi çekme imkanı bulunur. Çok kısa bir süre içerisinde internetten başvuru yapılmasına istinaden tahsis edilebilen Nakit Hazır Kredisi için razı olunması gereken faiz oranı % 3,25 bandındadır. Nakit Hazır Kredisi kapsamında 10 bin TL’lik başvuru ileten tüketicilerin:

  • 12 ay vade için her ay 1059 TL, toplamda 12,767 TL,
  • 24 ay vade için her ay 649 TL, toplamda 15.630 TL,
  • 36 ay vade için her ay 521 TL, toplamda 18.826 TL ödeme yapması gerekir.

Fibabanka

1000 TL ile 30 bin TL aralığındaki nakit ihtiyaçlarını internet ortamından yapılan kredi başvurusu neticesinde karşılayabilen Fibabanka, kredi notuna göre faiz oranı belirlemektedir. % 3,47 ’dan başlayan faiz oranlarıyla çok kısa bir süre içerisinde kredi kullanılmasına imkan veren Fibabanka, sicili bozuk kişilerin de sık sık kullandığı bankalar arasındadır. Fibabanka’ya kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin internet sitesi ya da Fibabanka şubeleri aracılığıyla bu isteğini yerine getirmesi mümkündür.

kredi sicili bozuklara kolay kredi
kredi sicili bozuk kisilere kolay kredi veren bankalar 10 bin tl

Bank Pozitif

Tamamen internet ortamından hizmet vermesine karşın yüklü miktarlarda kredilere aracılık eden Bank Pozitif, bireysel tüketicilerin başvurusu için de Web Kredi ürününü hazırlamıştır. Söz konusu kredi ürünü kapsamında 50 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını karşılayabilen Bank Pozitif, tahsis edilen kredilerin en fazla 3 yıl vadeyle geri ödenmesini talep etmektedir.

Kredi Şartları En Esnek ve Kolay Kredi Veren Bankalar ile ilgili bölümümüzde de kredi onayı konusunda en esnek davranan bankalardan bahsettik, bu bölüm için burayı inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu