fbpx
Bankacılık

Kredi Ön Onayı Nedir Ön Onaysız Kredi Veren Bankalar – OnlineKrediler

Bankalar yapılan kredi başvurularını öncelikle kredi notuna ilişkin bir değerlendirmeye alır ve belge ibraz edilmesinden önce kredi notunun ilgili krediyi tahsis etmek için yeterli olup olmadığı sorgulanır. Söz konusu sorgulama sonrasında krediye ön onay verilir ya da verilmez.

Kredi Ön Onayı Nedir?

Yapılan kredi başvurularına istinaden gerçekleştirilen ilk değerlendirme sonrasında verilen karara ön onay denilmektedir. Ön onay alan tüketiciler kredi kullanmak için gereken belgeleri şubeye götürüp kredisini tahsis edebilir. Ön onay olmadan verilen kredilerde ise şubeye gitmeye gerek kalmaksızın alınan olumlu yanıta istinaden krediyi tahsis etmek mümkün olur.

Kredi ön onayı internetten, mobil bankacılık uygulamasından, kısa mesajla ya da çağrı merkezi üzerinden yapılan kredi başvurularına istinaden uygulanan bir prosedürdür. Şubelerden yapılan kredi başvurularının ön onay aşaması bulunmamakta, başvurular doğrudan nihai değerlendirmeye alınmaktadır.

Kredi ön onay değerlendirmesi olumlu yanıtlanan tüketiciler ya kısa mesajla ya da çağrı merkezi üzerinden aranarak yaptığı kredi başvurunun ön onay aşamasını geçtiğiyle ilgili bilgilendirilir ve en yakın şubeye davet edilir.

Konut Kredisi Ön Onayı

Konut kredileri diğer kredilerden farklı olarak her zaman için ön onay prosedürüne sahiptir. Bunun sebebi ön onay aşamasını geçen konutun ekspertiz ve banka tarafından incelenmesi gerekliliğidir. Bu inceleme konut kredisi için ön onay aşaması olarak isimlendirilebilir. Ekspertiz ve banka incelemesini de başarıyla geçen kredi başvuruları nihai değerlendirme sonucunda tüketiciye tahsis edilebilecektir.

Kredi Onayı için Neler Gerekir?

Kredi başvurusu ön onay aşamasını geçen ve en yakın şubeye davet edilen tüketiciler yaptığı kredi başvurusuna bağlı olarak farklı belgeler ibraz etmek durumundadır. Bu belgeler ihtiyaç kredisi için:

 • Gelir belgesi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • İkametgah.

Taşıt kredisi için:

 • Gelir belgesi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • İkametgah,
 • Araç ruhsat fotokopisi,

Konut kredisi için:

 • Gelir belgesi,
 • Nüfus cüzdanı,
 • İkametgah,
 • Tapu fotokopisi ya da kat irtifakı.

Kredi Ön Onayı Neden Verilmez?

Ön onaylı kredi başvurusu yapan fakat yaptığı kredi başvurusu olumsuz yanıtlanan tüketicilerin kredi notuyla ilgili çeşitli konuları irdelemesi gerekir. Ön onay aşamasında bankaya kredi notu ve gelirden farklı bir bilgi verilmediği için bu iki konudaki mevcut olumsuzluklar kredi ön onayının olumsuz yanıtlanması sonucunu doğurabilir.

Ön Onay Olmadan Kredi Veren Bankalar

Tüm bankalar şubelerden yapılan kredi başvurusuna istinaden ön onay olmadan kredi tahsis edebilmektedir. Bu nedenle tek tek banka isimlerine yer vermektense her bankanın her şubesinden yapılan kredi başvurusunun ön onay olmaksızın tahsis edilebileceğini belirtmek yeterli olacaktır.

Fakat her banka internetten yapılan başvuru sonrasında ön onaysız tahsis imkanı sunmamaktadır. Bazı bankalar internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapılan kredi başvurusu sonrasında ön onay olmaksızın anında tahsis imkanı sunabilmektedir.

ING Bank

ING Bank, geliştirdiği E-Kredi ürünü ile 50 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacının 36 ay vadeyle internet üzerinden tahsis edilebilmesini mümkün kılmaktadır. Kredi başvurusu olumlu yanıtlanan tüketiciler ING Bank’ta açık hesabı varsa kredisini anında tahsis edebilmektedir.

CEPTETEB İhtiyaç Kredisi

CEPTETEB’de aktif cari hesabı olan tüketiciler yaptığı kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde anında kredi tahsis imkanından yararlanabilmektedir. Kullanılabilecek kredinin üst limiti 30 bin TL’dir.

Enpara İhtiyaç Kredisi

Enpara’da cari hesabı olan ya da hesap açtırmayı kabul eden tüketiciler ön onay olmaksızın 30 bin TL’ye kadar kredi kullanabilmektedir.

N Kolay Kredi

Aktifbank’a iletilen ihtiyaç kredisi başvurularının olumlu yanıtlanması halinde anında tahsis imkanı bulunmaktadır. 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacı N Kolay Kredi ile karşılanabilir.

Vakıfbank Hızlı Kredi

Vakıfbank müşterileri internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden ilettiği ihtiyaç kredisi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde ön onay olmaksızın 30 bin TL’ye kadar kredi tahsis edebilmektedir.

İş Bankası Anında Kredi

İş Bankası’nda hesabı bulunan tüketiciler 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını Anında Kredi ürünü sayesinde ön onay olmaksızın karşılayabilmketedir.

kredi ön onayı nedir
kredi on onayi nedir ve on onaysiz kredi veren bankalar var mi

Akbank Direkt Kredi

Akbank’ın Direkt mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla iletilen kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacının ön onay olmadan kredilendirilebilmesi mümkündür.

TEB Pratik Kredi

TEB müşterileri Pratik Kredi ürünü için ilettiği kredi başvurusundan olumlu yanıt alması halinde 12.500 TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını ön onay olmadan karşılayabilmektedir.

Yapı Kredi Anında Kredi

Yapı Kredi Bankası müşterileri ön onaysız kredi başvurusu iletme imkanına sahiptir. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık aracılığıyla iletilen kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde kredinin anında tahsis edilebilmesi mümkündür.

Sitemizde yer alan yazılardan Hangi Bankalar Ön Onaysız Kredi Veriyor konulu bölümü de inceleyerek kredi ön onayı konusunda daha esnek kuralları olan ya da herhangi bir ön onay yapmadan direkt olarak kredi başvurusunu onaylayan bankaları öğrenmek için yazımızı okuyabilir ve anında kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu