fbpx
ING Bank

ING Bank Kredi Başvuru Sonucu Nasıl Öğrenilir (Sorgulama)

Kurulduğu günden bu yana başta bireysel tüketiciler olmak üzere bir çok kişinin nakit ihtiyacını kısa süre içerisinde karşılayan ve avantajlı faiz oranları nedeniyle her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen ING Bank, kredi başvurusunun ne durumda olduğunu öğrenebilmek için geliştirilmiş bir sorgulama aracına sahiptir.

Yapılan kredi ve kredi kartı başvurularının çok fazla olması ve şubelerdeki yoğunluğun önüne geçilmek istenmesi nedeniyle çağrı merkezi ve internet sitesi üzerinden başvuru sorgulama konusunda destek hizmeti sunan ING Bank, bunun için herhangi bir ücret almamaktadır.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Yapılan kredi başvuruları ön başvuru niteliğinde olacak ve taşıt, konut gibi yüksek miktarlı ihtiyaçların karşılanması amacıyla kullanılacaksa aynı gün içerisinde değerlendirme sonucu öğrenilebilir. Fakat değerlendirme sonucu öğrenilmiş olsa bile kredi tahsisi gerçekleşmez. Kredinin tahsis sürecini tamamlayabilmek için şubeye giderek gerekli belgeleri ibraz etmek ve ekspertiz incelemesi için beklemek gerekir.

Fakat ihtiyaç kredisi ve kredi kartı gibi ürünler için başvuru iletildiyse başvuru hem aynı gün içerisinde sonuçlanacak hem de bankada açık bir hesap varsa anında tahsis edilmesi de mümkün olacak.

Başvuru Nasıl Sorgulanır?

ING Bank’a ilettiği turuncu hesap başvurusunun durumunu öğrenmek isteyen tüketicilerin ING Bank’ın web adresine girdikten sonra Ana Sayfa > Bilgi Destek > Turuncu Hesap >Turuncu Hesap Başvuru Sorgulama adımlarını takip etmesi gerekir. Başvuru yaptıktan sonra saklanan referans numarası ve doğrulama koduyla birlikte sorgulama yapılabilmektedir.

Eğer farklı bir ürün için başvuru iletildiyse ya da internet sitesi üzerinden sorgulama yapılamıyorsa çağrı merkezi aracılığıyla da başvurunun ne durumda olduğu öğrenilebilmektedir. Bunun için tek yapılması gereken 0850 222 0 600 numaralı çağrı merkezini arayıp kredi kartı müşteri temsilcisi ya da kredi bilgilendirme hattına bağlanmak.

ING Bank’ın şubeleri aracılığıyla da kredi başvurusunun ne durumda olduğu öğrenilebilmektedir. Bireysel ihtiyaçlar için başvuru iletildi ve bu başvurunun ne durumda olduğu öğrenilecekse bireysel satış uzmanından, ticari ihtiyaçların giderilmesi amacıyla bir başvuru iletildi ve bu başvurunun durumu öğrenilecekse KOBİ Satış Uzmanı’ndan destek alınmalıdır.

Başvuru Sonrası Ne Olur?

Kredi başvurusu bankaya iletildikten sonra banka kredi notu ve beyan edilen gelire oranla kredi tahsisinin ne kadar risk içerdiğini  hesaplar ve bu hesaplama sonucunda kredi başvurusunu olumlu ya da olumsuz yanıtlar. Eğer risk analizi yapan algoritma kararı vermek konusunda kararsızsa personel incelemesi için kuyruğa ekler. Daha sonra personel kredi başvurusunu değerlendirir ve olumlu yanıtlanacaksa tüketiciye erişerek kredi ya da kredi başvurusunun olumlu yanıtlandığını ifade eder.

ing kredi başvuru sonucu öğrenme sorgulama
ing bank kredi basvuru sonucu nasil ogrenilir

Tüketiciler talep etmeleri halinde onaylanan kredilerini tahsis edilmiş olsa dahi 14 gün içerisinde iade etme imkanına sahiptir. İade edilen kredi için herhangi bir komisyon, faiz ya da ceza uygulanmaz ve ana para borcu aynen bankaya ödenir.

Sitemizde daha önceden ele aldığımız Kredi Şartları En Esnek ve Kolay Kredi Veren Bankalar konulu bölümü buradan inceleyebilir ve ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu