fbpx
Kredi Kartı

Kredi Kartı ile Altın Alınırken Ne Kadar Komisyon Alınır

Altın fiyatlarının son dönemlerde giderek artması üzerine konuyla ilgili bazı adımlar atıldı ve altın alımlarına tedbir olarak koyulan taksit yasağı tekrardan eski haline getirildi. Bu kapsamda tüketicilerin altın alımlarını tekrardan taksitlendirebilmesi mümkün hale geldi. Dolayısıyla kredi kartı ile altın alınırken ne kadar komisyon alınır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kredi Kartıyla Altın Alınır Mı

Kredi kartıyla altın her zaman satın alınabiliyordu, ancak bu işlemin taksitli olarak değil tek çekim olarak yapılabilmesi mümkündü. Atılan son adımların ardından bazı bankaların kredi kartları aracılığıyla kuyumcudan kredi kartıyla altın alıp bu alışverişi 6 aya vaden vadelerle taksitlendirmek mümkün hale getirildi.

Kredi Kartı ile Altın Alma Komisyonu

Kredi kartı ile altın almak için kuyumcuya ya da bankaya herhangi bir komisyon ödemesi yapılması gerekmiyor. Yapılması gereken maliyet bankanın kredi kartıyla ilgili belirlediği alışveriş faiz oranı ve vade farkıyla ilgili. Dolayısıyla tüketicilerin yapacağı harcama için ne kadar vade farkı ödeyeceği bankasına göre değişmekte ve öğrenmek için tek yapılması gereken bankanın çağrı merkeziyle iletişime geçilmesi olmaktadır. Her bankanın alışveriş faiz oranı farklıdır ve bu nedenle genel geçer bir orandan söz etmek mümkün değildir.

Altın Alımı Sonradan Taksitlendirilebilir Mi?

Altın satın alınması halinde bu borcun ekstreye yansıması gerekir. Ekstreye yansıyan borçların bazı durumlarda bir ay ertelenmesi ya da belirli bir vade farkı karşılığında daha uzun vadeye yayılması mümkün olur. Bu doğrudan altın alımına özel olarak sağlanan bir hak değil doğrudan bankanın tüketiciye tahsis ettiği bir kampanyadır. Bankanızın sonradan taksitlendirme imkanı olup olmadığını öğrenerek tek çekim yaptığınız harcamayı sonradan taksitlendirebilirsiniz.

Kredi Kartına Taksitle Altın Alınan Yerler

Tüketicilerin altın alımlarında çok daha az komisyon ödemesi yapmak için çalıştığı bankanın pos cihazını bulunduran bir kuyumcuya gitmesi yararlı olacaktır. Bilindiği gibi bankalar farklı bankaların kredi kartlarıyla yapılan harcamalar için işletmeden ekstra komisyon almaktadır, bu nedenle kuyumcular da tüketicilerden komisyon talep edebilir. Ülke genelindeki bir çok kuyumcu taksitle altın satışı yapabilmektedir.

Hangi Durumlarda Mantıklı

Öncelikle yatırım yapmak için kredi kartıyla altın satın alıyorsanız bunun pek mantıklı olmadığını, yalnızca tasarruflarınızla yatırım yapmanız gerektiğini en baştan belirtmekte fayda var. Buna karşın özel bir gün için altın satın almanız gerekiyor fakat yeterli tasarrufunuz bulunmuyorsa ya da nakit para ihtiyacınız için bankalara yaptığınız kredi başvurusu yanıtsız kalıyorsa altın alımını kredi kartıyla gerçekleştirmeniz mantıklı olabilir.

kuyumcudan kart ile altın alırken komisyon oranı
kredi karti ile altin alırken komisyon

Altın Alıp Farklı Kuyumcuda Bozdurabilir Miyim?

Altını kredi kartıyla satın aldıktan sonra farklı bir kuyumcuda değil, aynı kuyumcuda da bozdurabilirsiniz. Sonuç itibariyle kredi kartıyla altın satın alımı herhangi bir sakınca teşkil etmemektedir ve dolayısıyla aldığınız altını tekrar satarak nakit para elde edebilirsiniz fakat burada iyi bir hesaplama yapmanız gerekir. Çoğu zaman kuyumcunun talep ettiği komisyon oranları bankanın nakit avans için belirlediği faiz oranlarından daha yüksek olmaktadır, dolayısıyla nakit avans çekme imkanınızın da olduğunu unutmamalı ve bunu da hesaba katmalısınız.

Kredi Kartından Çekilen 5 Bin TL Nakit Avans Ne Kadar Geri Ödenir konulu yazımızı da okuyarak alternatif bir bilgiye ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu