fbpx
BlogYatırım

Aylık Gelirimi Yükseltmek İstiyorum Diyenlere 5 Tavsiye

Paranın mutluluk getirmeyeceği ve türevi klişelerden biraz da olsa uzaklaşıldığında aslında maddi gelirle yaşam kalitesi arasında doğrudan bir ilişki olduğu apaçık ortaya çıkacaktır. Bu kapsamda aylık gelirimi yükseltemiyorum diyenlere 5 tavsiye vermek ve olaya biraz daha farklı bir açıdan bakmaya çalışmak mantıklı olacaktır.

1 – Reel Gelirinize Odaklanın

Makro ekonomi ile ilgisi olan ya da en azından fikir sahibi olan bazı kişiler işçi yanılma modeli altında bazı durumlarda nominal ücretin yani maaşın artmasına karşın kişilerin fakirleştiğini ortaya koymuştur. Bunun en önemli sebebi ekonomideki fiyatlar genel düzeyinin eş zamanlı olarak artması, buna karşın maaş artışının fiyatlardaki artıştan daha az olmasıdır.

Bu durumdan kurtulmak için atılması gereken ilk adım alım gücünüze odaklanmak ve alım gücünüzü arttırmaya yönelik hamlelerde bulunmaktır. Bazı durumlarda maaşınız aynı olsa dahi çok daha kaliteli ve refah içerisinde bir hayat yaşamanız mümkün olabilir.

Ne kadar para kazandığınızdan çok paranızla ne alabildiğinize odaklanmaya başladığınızda gelirinizi arttırabilmek için atmanız gereken en önemli adım almanız gereken şeyleri indirimle almaya çalışmak, farklı bir yerde yaşamaya karar vermek, mantık evliliği yapmak türevi olabilir.

2 – Gerçekten Para Kazandırabilecek Bir İşte Çalışın

İşiniz yeterince para kazandırmıyorsa iş değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Eğer amacınız gerçekten yüksek meblağlarda para kazanmaksa fiziksel güçle ilişkili olandan çok know-how yani bilginin gücüne yönelik işlerle uğraşmanız gerekir.

Bu kapsamda pazarlayabileceğiniz bir bilginiz yoksa ya da bilginiz olan konunun kazanç potansiyeli yüksek değilse yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin ve çeşitli eğitim programlarına dahil olun. Eğitim sonrasında eğer mümkünse çeşitli sertifika ve sınavlarla konuyu bildiğinizi ispatlayın.

3 – Paranızı Kumbarada Biriktirmeyin

Birikiminizi cari hesaba yatırarak, faize yatırarak ya da katılım hesabı açarak değerlendirmek mantıklı gibi görünebilir fakat diğer tarafta hisse senedi almak gibi bir seçeneğinizin olduğunu da fark etmeniz önemlidir. Hisse senetleri alındığı payda şirkete ortak olunmasını sağlamasından mütevellit küçük miktarlı yatırımların dahi uzun vadede çok yüksek miktarlarda kazanç elde edilmesine imkan vermektedir. Bu kapsamda birikiminizle düzenli olarak geleceği olduğunu düşündüğünüz şirketlerin hisse senetlerini alabilirsiniz.

4 – İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Satın Almaktan Vazgeçin

Üç çift ayakkabıya, dört çift pantolona ya da 3 farklı çeşit nevresim takımına gerçekten ihtiyacınız yok. Satın alma kararı vermeden önce ilgili ürüne ne kadar ihtiyacınız olduğunu, satın almanız halinde bunun sizi ne şekilde etkileyeceğini düşünmeni önemlidir. Bu durum kelimelere döküldüğünde kulağa garip gelebilir fakat aslında bahsedilen şey sadece o ürünü satın almadan da gayet iyi idare edebileceğiniz. Ayakkabı yırtılmadıysa daha güzel göründüğü için yeni bir tane satın almamak, daha hoş bir görünüme sahip ya da statü simgesi diye pahalı arabalara yönelmemek ve aracın sadece A noktasından B noktasına gitmenizi sağlayan bir makine olduğuna odaklanmak işe yarayabilir.

5 – Zam İstemekten Çekinmeyin

Yaptığınız işin şirkete olan katma değerinin giderek arttığını düşünüyorsanız zam talep etme hakkınızın olduğunu unutmayın. Eğer gerçekten de katma değeri yüksek bir iş ortaya koyuyorsanız talebinizin reddedilmesi ihtimali neredeyse sıfırdır. Eğer zam talebiniz reddedilirse, bilginize daha fazla değer veren yeni şirketlerle temas kurmak ve gerekirse istifa edip ilgili şirkette çalışmaya başlamak yararlı olabilir.

aylık geliri yükseltmek
aylik gelirimi yukseltmek istiyorum

Bu Tavsiyeler Neden Garip

Yukarıdaki tavsiyeler ilk bakıldığında bazı kişiler için akılcı bir çözüm gibi görünmeyebilir, ancak bu tavsiyeler aslında çok daha kısa süre içerisinde daha fazla refah elde edebilmeniz için satın alma gücünüzü arttırmaya yönelik önerilerdir. Çünkü maaşın ya da gelir düzeyinin nominal yani rakamsal olarak artması, alım gücünüzün artmasına nazaran çok daha zordur. Gerek yıllık periyotlarla hazırlanan sözleşmeler, gerek yıl sonu zamlarının genellikle enflasyonla eş oranda olması rakamsal artışları ülkemiz için maalesef çoğu zaman anlamsız hale getirmektedir. Bu nedenle kısa süre içerisinde sonuç almaya çalışan kişilerin reel gelirini arttırmaya odaklanması daha mantıklı ve gerçekçi olacaktır. Çünkü daha fazla çalışılarak daha fazla para kazanılacağı, satış yaparak gelir elde edilebileceği ve türevi konular herkesin bildiği şeylerdir.

Sitemizde yer alan ve daha önceden sizlerin istifadesine sunmuş olduğumuz Ayda 650 TL Tasarruf Sağlayabileceğiniz İlginç Yöntemler konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu