fbpx
Kredi KartıYapı Kredi Bankası

World Kart Yapılan Alışverişi Taksitlendirme İşlemi (SMS,vs.)

Yapı Kredi Bankası’nın Worldcard ürünü için geliştirdiği özelliklerden birisi de harcama taksitlendirme işlemidir. Bu taksitlendirme işlemi yapılan harcamaya sonradan taksitlendirme imkanı sağlamasıyla vadelendirmeden farklıdır. Bu kapsamda World kart yapılan alışverişi taksitlendirme işlemi nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Worldcard Harcama Taksitlendirme

Worldcard ile yapılan harcamaların alışveriş yapılan yer kampanya düzenliyor olmasa dahi taksitlendirilmesi mümkündür. bunun için yapılması gereken tek şey harcama taksitlendirme özelliğinden yararlanmaktır.

Tüketiciler yaptığı peşin harcamaları sonradan taksitlendirmek için iki farklı yöntem izleyebilir ya kendisine iletilen SMS’i yanıtlayarak ya da internet şube üzerinden taksitlendirme yapmak mümkündür.

  • Taksitlendirme işlemini SMS ile yapmak isteyen kişilerin tek yapması gereken alışveriş sonrasında cep telefonlarına iletilen Worldcard SMS’ini yanıtlamaktır. Gün içerisinde bu SMS’e verilen yanıt sonrasında harcama kısa süre içerisinde taksitlendirilmiş şekilde ekstreye yansıyacaktır.
  • Taksitlendirme işlemini internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirmek isteyen tüketicilerin tek yapması gereken hesabına giriş yaptıktan sonra Harcama Taksitlendir butonuna tıklamaktır.
  • İnternet bankacılığı üzerinden yapılan harcama taksitlendirme işlemi 2 ya da 3 ay vadeyle taksitlendirilebilmektedir, ilgili taksitlendirme sonrasında ne kadar faiz ödemesi yapılacağı ekrana yansıtılacak ve SMS ile bildirilecektir.
  • Taksitlendirilecek tutarların 100 TL üstü olanları % 1.69, 100 TL altı olanları % 2.23 KKDF ve BSMV dahil olmak üzere faizlendirilecektir.
  • Yapılan harcamaya daha sonradan 1, 2 ya da 3 taksit daha eklenebilmektedir taksit ekleme işlemi yapan tüketiciler 1 taksit ekleme için % 0,73, 2 taksit ekleme için % 1.45, 3 taksit ekleme için % 2.19 faiz oranından yararlanarak ödemelerine devam eder.
  • İnternet şube üzerinden yapılan taksitlendirme işlemlerinin ekstre kesilmeden önce yapılması gerekir. Ekstre kesildikten sonra geçmişe yönelik bir harcamanın taksitlendirilmesi mümkün değildir.
  • Mevzuat gereği doğrudan pazarlamayla ilgili harcamaların sonradan taksitlendirilmesi mümkün değildir.
world alışveriş taksitlendirme
world kart yapilan alisverisi taksitlendirme
  • Kuyumcu harcamalarının taksitlendirilmesi 4 ile sınırlıdır, elektronik eşya ya da bilgisayar harcamaları en fazla 6, arta kalan sektörler ise 12 ay taksite konu olabilir.
  • Harcama taksitlendirme için gönderilecek SMS herhangi bir paket olmaması halinde operatör tarafından ücretlendirilir. Turkcell ve Turk Telekom müşterileri 0,65 TL, Vodafone müşterileri ise 0,415 TL SMS ücreti ödemek durumundadır.
  • Fiziksel olarak POS cihazı üzerinden gerçekleştirilmeyen harcamaların sonradan taksitlendirilmesi mümkün değildir.

Kredi Kartından Çekilen 5 Bin TL Nakit Avans Ne Kadar Geri Ödenir konulu yazımızı da okuyarak alternatif bir bilgiye ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu