fbpx
Kredi Kartı

Kredi Kartından 5 bin TL Nakit Avans Ne kadar Geri Ödenir

Kredi kartına tahsis edilen limit dahilinde nakit avans çekimi yapılabilmekte ve acil nakit ihtiyacı çok kısa bir süre içerisinde zahmetsizce giderilebilmektedir. Fakat bu zahmetsiz kredi ürününün en önemli dezavantajı faiz oranlarının akdi faiz oranlarına tekabül etmesi yani yüksek olmasıdır. Bu kapsamda tüketiciler 5 bin TL vb. nakit avans çektiğinde ne kadar geri ödeme yapacağını mutlaka bilmeli ve söz konusu nakit ihtiyacının ne derece acil olduğunu bir kere daha düşünmelidir.

Kredi Kartı Nakit Avans Nedir?

Kredi kartlarının nakit avans özelliğini en basit haliyle kredi kartı limitini kredi olarak kullanmak şeklinde ifade etmek mümkündür.  Bu kapsamda kredi kartı limitleri dahilinde nakit ihtiyacını gidermek amacıyla ATM’den çekim yapan tüketicilerin belirli bir faiz oranına razı olarak geri ödeme yapması gerekir. Nakit avans kullanımı için önceden başvuru yapmak ya da bir belge ibraz etmek gerekmez.

En Fazla Kaç Taksitle Nakit Avans Çekilir?

Banka Kartları ve Kredi Kartları Yönetmeliği uyarınca BDDK tarafından nakit avans çekimlerinin en fazla 12 ay taksitle gerçekleştirilebileceği duyurulmuştur. Bu kapsamda nakit avans çekimi yapan tüketiciler miktar ne olursa olsun en fazla 12 ay içerisinde geri ödeme yapmakla yükümlüdür.

Nakit Avans Faizi Nasıl Belirlenir?

Nakit avansın kaç ay vadeyle taksitlendirildiğine göre değişebilecek olsa da neredeyse tüm bankalar her 3 ayda bir Merkez Bankası tarafından açıklanan alışveriş ya da nakit faiz oranı olarak ifade edilen akdi faiz oranını müşterilere uygular. Akdi faiz oranı gecikme cezaları hariç olmak üzere bankaların veya piyasada faaliyet gösteren finans kuruluşlarının uygulayabileceği en yüksek faiz oranını ifade etmektedir. Dolayısıyla mümkün olan en yüksek faizin akdi faiz oranı olduğunu bilmek gerekir.

Taksitli Nakit Avans Hesaplama

T.C. Merkez Bankası’nın 2020 yılı için güncel açıkladığı akdi faiz oranı % 1,44’tür ve bu kapsamda hesaplama da bu oran üzerinden yapılmıştır. Neredeyse tüm bankalar müşterilerinin nakit çekim işlemleri için % 1,84 faiz tahsis etmektedir.

kredi kartindan nakit avans
kredi kartindan 5 bin tl nakit avans cekince ne kadar geri odenir

Bu kapsamda 5000 TL nakit avans çekimi yapan tüketicilerin:

 • 2 ay vade için her ay 2583 TL, toplamda 5166 TL ödemesi gerekir,
 • 3 ay vade için her ay 1741 TL, toplamda 5222 TL ödemesi gerekir,
 • 4 ay vade için her ay 1320 TL, toplamda 5279 TL ödemesi gerekir,
 • 5 ay vade için her ay 1067 TL, toplamda 5336 TL ödemesi gerekir,
 • 6 ay vade için her ay 899 TL, toplamda 5393 TL ödemesi gerekir.
 • 7 ay vade için her ay 779 TL, toplamda 5451 TL ödemesi gerekir.
 • 8 ay vade için her ay 689 TL, toplamda 5509 TL ödemesi gerekir.
 • 9 ay vade için her ay 619 TL, toplamda 5568 TL ödemesi gerekir.
 • 10 ay vade için her ay 563 TL, toplamda 5627 TL ödemesi gerekir.
 • 11 ay vade için her ay 517 TL, toplamda 5686 TL ödemesi gerekir.
 • 12 ay vade için her ay 479 TL, toplamda 5746 TL ödemesi gerekir.

Bankalar zaman zaman kredi kartlarından yapılacak nakit avans işlemleri için faiz oranlarında indirime gidebilmektedir, ancak genel itibariyle uygulanan akdi faiz oranı ve söz konusu faiz oranlarından doğan ödeme yükümlülükleri yukarıdaki gibidir.

Sitemiz üzerinden Şu An Piyasadaki En İyi Kredi Kartı Hangisi konulu bölümümüze buradan ulaşabilir ve  ortalama 3 dakikada okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu