fbpx
Bankacılık

Kredi Başvurusunda Geliri Yüksek Göstermek Sorun Olur mu

Kredi talebinde bulunan tüketicilerden talep edilen en önemli bilgilerden birisi de gelir durumudur. Gelirin ne kadar olduğu ne kadar kredi çekilebileceği konusunda rol oynayan en önemli faktörlerden birisidir ve gelir belgesi mutlaka ibraz edilmesi gereken belgeler arasında bulunur. Bu denli önemli olması nedeniyle daha yüksek limitlerle kredi kullanmak isteyen tüketicilerin gelirini yüksek göstermek istemesinin nedeni anlaşılabilir, bu kapsamda kredi başvurusunda geliri yüksek göstermek sorun olur mu kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Geliri Yüksek Gösterebilir Miyim?

Gelirin olduğundan daha fazla gösterilmesi çoğu durumda mümkün değildir, çünkü bankalar e-Devlet aracılığıyla tüketicilere kredi tahsis etmeden önce ibraz edilen gelir belgesindense SGK’ya bildirilen prime esas kazanca odaklanır. Gelir belgesini de elbette dikkate alır, ancak öncelik her zaman için SGK’ya bildirilen kazançtır. Bu kapsamda gelir belgesiyle daha yüksek bir gelir ibrazında bulunmak çoğu durumda mümkün değildir, ancak bunun beyan edilmesinde de bir sorun yoktur.

Geliri Yüksek Göstermek Sorun Olur Mu?

Çağrı merkezinden, internet sitesinden, mobil şubeden ya da şubeden yapılması fark etmeksizin tüketiciler gelirini istediği gibi söyleyebilir ve bunda herhangi bir sorun yoktur, ancak banka bunun belgelenmesini istediğinde bunu belgeleyebilmeniz de gerekir.

Gelirimi yüksek söyledim, belgeleyemezsem ne olur?

Bankaya yapılan kredi başvurusu sırasında gelirinizi olduğundan daha yüksek gösterdiyseniz ve şu an bunu belgeleyemiyorsanız olacak şey kredi başvurunuzun reddedilmesidir. Kredi başvurunuzun reddedilmesinin en önemli sonucu ise kredi notunuzun düşmesidir.

Ek Gelir Gösterme

Tüketicilerin her zaman için çalıştığı işten farklı olarak elde ettiği ek gelirleri ibraz etmesi mümkündür. Kabul edilebilir ek gelirlerin düzenli olması şarttır. Bu kapsamda elde ettiğiniz düzenli ek gelirleri bir şekilde belgeleyerek bankaya bildirmeniz halinde bunlar da sizin geliriniz olarak sayılabilir ve çoğu durumda ek gelirin belgelenmesi (prim, ödül vb. alınması nedeniyle) mümkün olmaktadır.

Kredi Alma Şartları

Kredi kullanmak isteyen tüketicilerin bunu yapabilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Tüketicilerin yerine getirmesi beklenen en önemli şart yüksek bir kredi notudur. Kredi notu ne kadar yüksek olursa diğer faktörlere o denli az odaklanılacak ve sanılandan daha yüksek miktarda kredi kullanılabilecektir. Buna ek olarak:

  1. 18 yaşından büyük olmak,
  2. Düzenli gelire sahip olmak,
  3. En az 3 aydır, toplamda ise 12 ay SGK’lı olarak çalışmış olmak,
  4. İpotek için eş rızası alabilmek,
  5. Kara listede veya idari takipte olmamak gerekir.

Gelirimle Ne Kadar Kredi Kullanabilirim?

Geliri daha yüksek göstermeye çalışan tüketiciler için önemli bir konu olabileceği için gelire oranla ne kadar kredi kullanılabileceğine açıklık getirmek de yararlı olabilir.

BDDK değişen mevzuatla birlikte tüketicilerin aylık gelirlerinin % 50’si oranında kredi taksit ödemesi yapabilmesini mümkün kılmıştır. Bu kapsamda kullanılabilecek en yüksek kredinin aylık taksiti gelirinizin yarısına eşit olabilir.

krediye başvururken geliri yüksek göstermek
kredi basvurusunda yuksek gelir gostermek

Fakat çoğu zaman bu uygulanmamaktadır, çünkü tüketicilerin çok yüksek kredi notuna sahip olduğu ve her göstergenin olumlu olduğu bir durumla nadiren karşılaşılır. Dolayısıyla bankalar çoğu zaman tüketicilerin aylık gelirlerinin % 25’i ile % 30’u kadar taksit ödemesi yapmasını mümkün kılar.

Bu durumda 2400 TL geliri olan bir kişinin kullanabileceği en yüksek kredi miktarı 12 ay vade için 14400 TL, 24 ay vade için 28800 TL, 36 ay vade için  43200 TL, 48 ay vade için ise 57600 TL’dir. Buna rağmen bankalar çoğu zaman aynı kişiye 12 ay vade için 7200 TL, 24 ay vade için 14400 TL, 36 ay vade için 21600 TL, 48 ay vade için 28800 TL vermeyi tercih edecektir.

Tüketicilerin Kredi Başvurusunda En Sık Yaptıkları 5 Hata konulu yazımızı okuyarak kredi başvurusu sırasında tüketiciler tarafından en çok yapılan hataları öğrenebilir ve bu anlamda kendi önlemlerinizi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu