fbpx

İş Yerindeki POS Cihazını Taksitli Alışverişe Açmak

| | , ,

Ülkemiz kredi kartı kullanımı konusunda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında yer almakta, Avrupa’da ikinci sırada bulunmaktadır. Kredi kartını diğer bankacılık ürünlerinden ayıran en önemli özellik ise taksitli alışveriş yapma imkanı yani borcu öteleyebilme avantajıdır. Dolayısıyla kredi kartının amacına hizmet edebilmesini sağlamak isteyen iş yeri sahiplerinin pos cihazlarını taksitli alışverişlere açık hale getirmesi gerekecektir.

Türkiye’de Kredi Kartı Kullanımı

Kredi kartının taksitli alışverişlere açılıp açılmaması konusunda karar verici kişi iş yeri sahibidir. Dolayısıyla bu kararı vermeden önce ülkemizde kredi kartının ne denli çok kullanıldığının bilinmesi, bankaların talep ettiği komisyon ücretleri konusunda daha rasyonel düşünülmesine yardımcı olacaktır.

2016 yılında açıklanan verilere göre ülkemizde toplamda 56 milyon aktif kredi kartı bulunmaktadır. Bu kartların tümü aktiflik şartlarını taşımakta ve bu neticeyle ülkemiz kredi kartı kullanımı konusunda Avrupa’da ikinci sırada bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar son zamanlarda tüketicilerin yalnızca yaptığı harcamaları analiz edebilmek için bile kredi kartı kullanma eğiliminde olduğunu ve mümkün olması halinde yaptığı harcamayı özellikle vade farksız kampanyalarla taksitlendirmeyi tercih ettiğini ortaya koymaktadır.

POS Cihazını Taksitli Alışverişlere Açmak

POS cihazının taksitli alışverişlere açılmasından önce hangi banka ile çalışılacağına ve hangi bankanın üye iş yeri ağına dahil olunacağına iyi karar verilmelidir. Bu konu oldukça önemlidir çünkü üye iş yeri ağına dahil olunan bankaların kampanyaları tüketiciler tarafından sanılandan çok daha sıkı bir şekilde takip edilmekte ve yalnızca kapıdaki üye iş yeri ağı logosu dahi alışveriş yapılmasını sağlayabilmektedir.

Ülkemizde en yaygın üye iş yeri ağına sahip bankaları Maximum, Garanti ve Axess’tir. Son zamanlarda Katılım Bankaları’da çeşitli ödeme alternatifleri oluşturmuş ve iş yeri sahiplerine vade farksız taksit yapabilme imkanı sağlamaya başlamıştır.

İlginizi Çekebilir :  Onay Alan Krediyi İptal Ettirebilir miyim (Kesin İptal)

Hangi bankanın üye iş yeri ağına dahil olunacağına karar verildikten sonra banka şubesi ya da çağrı merkezi aracılığıyla pos cihazının taksitli alışveriş özelliği aktif hale getirilmelidir. Bu, ek komisyon ücretleri alınmasına neden olabileceği için talep ya da emir olmadan işlem gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Bazı bankaların internet tabanlı pos yönetim uygulamaları bu işlemin iş yeri sahibi tarafından internet üzerinden yapılmasına da imkan verebilmektedir. Çalıştığınız bankanın böyle bir uygulaması olup olmadığını çağrı merkezi aracılığıyla öğrenebilir, işlem adımlarını sizinle paylaşmalarını talep edebilirsiniz.

pos cihazı taksit açtırma
pos cihazini taksitli satisa acmanin en kolay yolu

Bilinmesi Gerekenler

Pos cihazının taksitli alışverişlere açtırılmasına istinaden her kredi kartı için taksit özelliği aktif olmayacaktır. Bir kredi kartının ilgili pos cihazından taksitle alışveriş yapabilmesi için kredi kartı sağlayıcısı ile üye iş yeri ağı arasında protokol imzalanmış olması gerekir. Böyle bir protokol, tüketici ya da iş yeri sahibinden habersiz bir şekilde imzalanmış olsa da alışveriş sırasında taksit imkanının olduğu konusunda bilgilendirme ekranda belirecektir.

Katılım bankalarına ait kredi kartlarını kullanan tüketiciler sık sık taksit yapılamamasıyla ilgili şikayetlerde bulunabilir. Bunun iş yeri ya da pos cihazıyla alakalı olmadığını, talep etmeleri halinde bankalarını arayarak söz konusu işlemi bankanın kendisinin taksitlendirmesini sağlayabileceklerini kendilerine söyleyebilirsiniz.

Benzer hususta olan sitemizdeki İş Yeri İçin En Uygun POS Cihazı Kampanyaları konulu bölümü de inceleyebilir buradan https://onlinekrediler.net/is-yeri-icin-en-uygun-pos-cihazi-kampanyalari/ yazımızı ortalama 3 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.


Önceki Yazı

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir (En Hızlı Yöntem)

En Hızlı Kredi Onayı Yapan Banka Hangisi (5 Dk da Kredi)

Sonraki Yazı

Yorum yapın