fbpx
BankacılıkFindeksKredi Notu

Kredi Notu Ne Kadar Sürede Yükselir (En Hızlı Yöntem)

Tüketicilerin geçmiş dönemlerde kullandığı kredilerden ve kredi kartlarından doğan finansal sorumluluklarını yerine getirmesi ya da getirmemesi derecesine göre hesaplanan kredi notu belirli aralıklarla yenilenmekte ve güncellenmektedir. Bu kapsamda yenileme dönemi öncesinde gereklilikleri yerine getirmeye başlayan tüketici bunun etkisini çok kısa bir zaman içerisinde kredi notu üzerinde göremeye başlayabilecektir.

Kredi Notu Belirli Aralıklarla Yenilenir Mi?

Her şeyin yolunda gitmesi durumunda kredi notunun ne zaman yükseleceğini merak eden kişilerin güncelleme aralıkları hakkında fikir sahibi olması gerekir. Kredi notu belirli aralıklarla sıfırlanmaz fakat ayın belirli dönemlerinde algoritma yardımıyla yeniden hesaplama yapılır. Bu kapsamda yapılan her hesaplama o ödeme dönemi içerisinde gerçekleştirilen finansal işlemler konusunda veri toplayacak ve  bunu kredi notuna yansıtacaktır. Fakat bunun hangi aralıklarla yapıldığı ya da ne sıklıkla gerçekleştirildiği bilinmemektedir.

Kredi Notu Ne Kadar Zamanda Güncellenir?

Kredi notunun ne zaman güncelleneceğini merak eden tüketiciler genellikle yeni bir kredi başvurusu iletmek için gün sayan gruptur. Geçmiş dönemde kullandığı kredinin son taksitini yatırdığı halde yeni kredi başvurusu iletirken aktif bir kredisi olduğunu fark eden tüketiciler güncellenme tarihini beklemeyi tercih etmektedir fakat bu bir zorunluluk değildir. Eğer kredinizin son taksitini kapattıysanız ve yeni bir kredi kullanmak için başvuru yapacaksanız bankanızdan borcu yoktur yazısı almanız yeterli olacaktır. İlgili yazıyla birlikte bankaya yapılan kredi başvurularında aktif kredi hesaplamaya dahil edilmeyecek ve bu sayede kredi kullanılabilecektir.

Peki Yükselme Ne Kadar Zamanda Gerçekleşir?

Yukarıda dolaylı yoldan da olsa defalarca ilgili soruya cevap verildi fakat ayrı bir başlık altında detaylıca değinilmesi de yararlı olabilir. Kredi notu belirli aralıklarla güncellenmektedir ve bu güncellemeler ödeme dönemlerine tekabül etmektedir. Dolayısıyla kredi ödemelerini yapan, kredi kartı ekstresini yatıran ve bankalarla iyi ilişkiler kuran tüketicilerin kredi notları ilk güncelleme döneminden itibaren yani aynı ay içerisinde yükselmeye başlayacaktır. Fakat ne kadar yükseleceği kişiden kişiye ciddi değişiklik gösterecektir.

Kredi notuna etki eden faktörler:

  1. Kredi ve kredi kartına yapılan ödemeler (%35 etki)
  2. Bankalara olan borçlar (%35 etki)
  3. Yeni kredi çekilmiş olması (%11 etki)
  4. Kredi kullanım sıklığı (%10 etki)
  5. Vergi, SGK vb. borçları, diğer (%9 etki)

Yukarıdaki yüzdelik dilimlerden de anlaşılabileceği gibi kredi notunun ne kadar yükseleceği çözüme kavuşturulan sorunun ne olduğuna bağlı olarak değişecektir. Örneğin kredi borcunu bir süredir geciktiren kişilerin iki dönemi üst üste zamanında ödeme yapması ciddi bir yükselişe sebep olacaktır fakat bir kredi kartı daha edinmiş olmanın kredi notuna etkisi çok daha az olacaktır.

kredi notu ne zaman yükselir
hersey yolunda giderse kredi notu ne kadar surede yukselir

Kredi Notum Güncellenmiyor?

Kredi notunun uzun süredir güncellenmediğini fark eden tüketicilerin durumu mutlaka Kredi Kayıt Bürosu’na (KKB) bildirmesi gerekir. Her ne kadar algoritmadan yararlanılıyor olsa da bazı spesifik durumlarda paradoksların ortaya çıkması ve her şeyin yolunda olmasına karşın kredi notunun güncellenmemesi muhtemeldir.

Sitemiz üzerinden Kredi Notu Yükseltme İçin Bilinmeyen Taktik ve Yöntemler konusunda daha kapsamlı bilgiler öğrenmek için bu bölümü ziyaret edebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu