fbpx
EFT Havale

EFT ile Havale Arasında Ne Gibi Farklar Bulunuyor

Günümüzde internet bankacılığı ve telefon bankacılığı, banka şube gişelerinin geri planda kalmasına zemin hazırlamıştır. Teknolojinin de ilerlemesi ile herkes oturduğu yerden para transferleri yapabilmekte ve böylece oldukça pratik sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Bilgilerinizi doğru girdiğiniz takdirde kısa bir süre içerisinde göndermiş olduğunuz paralar, karşı hesaplara geçmektedir. Bu işlemleri EFT ve havale yolu ile çok kolay şekilde yapabilirsiniz.

EFT ile Havale Arasında Ne Gibi Farklar Bulunuyor
EFT Havale

Havale Nedir?

Havale işlemleri genel olarak aynı bankanın hesapları arasında gönderimler olarak bilinir. EFT’de olduğu gibi farklı bir bankaya havale işleminin yapılması mümkün değildir. Havale işlemleri mektup, bilgisayar ve banka yolu ile yapılır. Havale işleminin gerçekleşmesi için hesap sahibinin onayı gereklidir ve bu onay verildikten sonra, gönderim süreci devreye girer. Havale tutarı bankadan bankaya göre farklılık gösterir. EFT’de olduğu gibi bu işlem çok kolay değildir ve sizlerden daha fazla bilgiler istenir, buna göre gönderimler yapılır.

7 24 havale yapilabilir eft ise belli saatlerde yapilir. Bu EFT saatleri ise bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Dolayısıyla EFT öncesinde muhakkak bu hususun dikkate alınmasını öneriyoruz. Aksi takdirde paranız ulaşmayabilir.
havale saatleri

EFT Nedir?

Elektronik fon transferi adı altında anılan EFT işlemi,kurumlar ve bireyler arası para alış verişini internet üzerinden kolay yoldan yapmanızı sağlamaktadır. EFT işlemini bankalardan da gerçekleştirebilirsiniz fakat internet üzerinden yapmanız, hem zamandan hem de mekandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Bu aşamada ise 4 adet farklı unsur yer almaktadır Gönderen, banka, alıcının bankası ve alıcı. Bu bilgileri girdiğiniz andan itibaren paranız işleme alınıyor ve bankanın onay sürecine düşüyor.

İlk olarak yatırdığınız miktar ve hesabınızın yeterliliği tamemen kontrol ediliyor ve eğer herhangi bir sorun yoksa onay veriliyor. Hesabınızda EFT ücreti muhakkak düşülüyor ancak bu bankaların belirlediği kendine ait ücretlendirme(komisyon) oluyor. Resmi tatiller dışında hafta içi her gün 8.00-17.00 saatleri arasında gönderimler yapılabilir ve bu saatle dışında online yapılan işlemler ertesi güne aktarılmaktadır. Ancak bazı durumlarda EFT saatleri bankalar arasında değişebilmektedir. Eft işlemlerinin ayrıcalığı ise, tamamen bankalar arası para transferlerini sağlayan bir yöntem olmasıdır. Tüm bankaların EFT saatlerini öğrenmek için ilgili bölüme buradan https://onlinekrediler.net/bankalarin-eft-saatleri-icin-detayli-tablo-tum-bankalar-tek-baslik/ ulaşabilirsiniz.

Havale ve Eft Arasındaki farklar nelerdir?

  • En önemli fark, EFT işleminde farklı banka kuruluşları arasında para transferi yapılırken havale işleminde aynı banka hesapları üzerinde para transferlerinin kolaylıkla yapılmasıdır.
eft ile havale arasindaki farklar arasinda en cok dikkat ceken zaman farkidir. Ayrıca masraflar konusunda da genel itibariyle havale için daha az masraf alınırken, EFT açısından bu masraf biraz daha yüksek olabilmektedir.
eft ile havale arasindaki farklar
  • Diğer önemli bir fark ise işlem süreleri ve işlemlerin yapıldığı süre farkıdır. Havale işlemini internet şubesi aracılığı ile 7 gün 24 saat yapılabilir. Gerçekleştirdiğiniz havale işlemi ise eş zamanlı olarak tamamlanacak, gönderdiğiniz para kısa sürede alıcının hesabına geçecektir. Havale transferleri Tatillerden ve bayramlardan dolayı aksamaya uğramaz ve anında gönderilir. EFT işlemi ise sadece mesai saatleri içerisinde gerçekleşir.
  • Havale ile EFT arasındaki farklardan bir tanesi de ücretlerin farklı olmasıdır. Havale işlemi aynı banka, aynı sistem üzerinden yapıldığı için son derece ucuz olmakta ve bazen alınmamaktadır. EFT işlemi ise iki farklı kuruluş arasında yapıldığı için daha farklı ve yüksek tutarlarda gönderim ücreti alınır.

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu