fbpx
Gündem

Ad Soyad İle İnternetten Tc Kimlik No Nasıl Öğrenilir Kolay Yöntem

TC kimlik numarası, 28 Ekim 2000 tarihinde yürürlüğe giren bir yasa ile her Türk vatandaşının kendisine özel olarak verilen kimlik numarasıdır. Nüfus cüzdanında isim hanesinin üstünde bulunan 11 haneli rakamlar dizisi TC kimlik numarasıdır. Kimlik yerine geçen pasaport, ehliyet gibi belgelerde de TC kimlik numarasının yazılı olması zorunludur. TC kimlik numarası ile artık tüm resmi kurumlarda işlemler daha hızlı ve kolay yapılabilmektedir. TC kimlik numarası ile genel nüfus bilgilerine anında erişim sağlanabilmektedir. Büyük bir kolaylık sağlayan bu uygulama ile işlemler daha kısa sürede yapılabilmektedir. Her vatandaşın nüfus cüzdanında TC kimlik numarası yazması zorunludur. Ayrıca Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan yabancı uyruklu kişiler içinde ilk hanesi 99 ile başlayan TC kimlik numarası verilmektedir. Çok eski kimliklerde TC kimlik numarası yoktur. Bu durumda en yakın Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak yeni kimlik almak gerekmektedir.

Ad Soyad İle İnternetten Tc Kimlik No Nasıl Öğrenilir Kolay Yöntem
Ad Soyaddan Tc Kimlik No Bulma

Yeni Kimlik Uygulaması

2017 yılı itibari ile yeni kimlik uygulamasına geçilmiştir. Ve tüm vatandaşların nüfus cüzdanlarını çipli yeni kimlik ile değiştirmeleri zorunlu kılınmıştır. 3 yıl içerisinde değişimi zorunlu olan eski nüfus cüzdanları artık kullanılmayacaktır. Yeni kimlik için iki adet biometrik fotoğraf, eski nüfus cüzdanı ve 16 TL para ile en yakın Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yapabilirsiniz. Bu uygulama ile artık TC kimlik numarası bulunmayan nüfus cüzdanı da kalmayacaktır. Fakat bu süreç içerisinde acil bir işinizde TC kimlik numarası gerekli oldu ve nüfus cüzdanınızda TC kimlik numarası yazmıyorsa ne yapacaksınız, TC kimlik numaranızın ne olduğunu nasıl öğreneceksiniz şimdi bu konuyu ayrıntıları ile açıklayacağız. Ad soyad ile internetten tc kimlik no öğrenme nasıl yapılır konusunu tüm aşamaları ile anlatacağız.

TC Kimlik Numarası Nasıl Bulunur

Nüfus cüzdanınızda TC kimlik numaranız yazmıyorsa ve TC kimlik numarası ile yapılacak bir işlemi yapamıyorsanız TC kimlik numaranızın ne olduğunu öğrenmek için internet size büyük bir kolaylık sağlayacaktır. İnternet bağlantısı bulunan bir bilgisayardan TC kimlik numarası sorgulama işlemi yaparak TC kimlik numaranızı kolaylıkla bulabilirsiniz. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesi üzerinden TC kimlik numarası sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmek için eski nüfus cüzdanınızın yanınızda bulunması gerekir. Zira Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü TC kimlik numarası sorgulama esnasında sizden tüm kimlik bilgilerinizi vermenizi isteyecektir.

Sayfada yer alan formda ad, soy ad, baba adı, ana adı, doğum tarihi, cinsiyeti, il, ilçe, cilt no, aile sıra no, birey sıra bilgilerini doğru bir şekilde sizden istenmektedir. Formu eksiksiz ve doğru olarak doldurduğunuzda TC kimlik numaranızı öğrenmeniz mümkün olacaktır. TC kimlik numarası kişiye özel vatandaşlık numarası olduğundan ve TC kimlik numarası ile pek çok işlem yapılması mümkün olduğundan vatandaşı koruma amaçlı olarak TC kimlik numarası verilirken dikkatli davranılmaktadır. Kötü niyetli kişilerin eline geçmesini önlemek amacıyla sitede yer alan formda kişiye ait detaylı bilgi istenmektedir.

Tc Kimlik Numarası Ne İşe Yarar

TC kimlik numarası tıpkı isim soy isim gibi yalnızca kişiye özel olan kimlik numarasıdır. TC kimlik numarası tüm resmi kurumlarda işlem yaparken mutlaka istenmektedir. Nüfus ve Vatandaşlık Genel Müdürlüğü’nün diğer resmi kurumlarla iletişim içinde olması neticesi kişiyi tanıma ve işlem kolaylığı için TC kimlik numarası istenmektedir. Adliye, Vergi Dairesi, Maliye, Tapu Müdürlükleri, Ticaret Odası gibi hangi devlet dairesine giderseniz gidin işlem yapabilmek için sizden TC kimlik numarası isteyecektir. TC kimlik numarası ile kişinin bilgilerine ulaşabilen ve sorgulamalarını daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilen devlet memurları size daha hızlı ve daha güvenli hizmet verebilmektedir. İnternet Teknolojisinin kullanıldığı günümüzde artık neredeyse bütün işlemler internet üzerinden yapıldığından TC kimlik numarası ile kişinin bilgileri ve sorgulaması internetten yapılabilmektedir. Bu uygulama zamandan tasarruf sağladığı gibi resmi kurumlardaki evrak yükünü de azaltarak yapılacak işlemlerin daha kolay ve daha çabuk yapılabilmesini sağlamaktadır. TC kimlik numarası ile yabancı bir kişinin sizin adınıza kanunsuz bir işlem yapmasının da önüne geçilmiştir. Bu nedenle tanımadığınız şahıslara asla TC kimlik numaranızı vermeyiniz. TC kimlik numarası her şahıs için özel olan 11 numaradan oluşan ve içerisinde her vatandaşın bilgilerini gizleyen özel bir kod gibidir. Bu kod numaranız size işlem kolaylığı sağlarken sizi koruyan bir sistem oluşturmaktadır.

TC Kimlik Numaranızı Öğrenirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

TC kimlik numaranızı internetten öğrenmek için neler yapmanız gerektiğini yukarıda açıkladık. Fakat bu işlemleri yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları da sizlere açıklamalıyız. TC kimlik no sorgulama adı altında internet üzerinde pek çok site bulunmaktadır. Kötü niyetli kişilerin kimlik bilgilerinizi farklı niyetlerle kullanılabileceğini düşünerek TC kimlik sorgulama işlemini mutlaka Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi web sayfası olan ”tckimlik.nvi.gov.tr” internet adresinden yapmanız gerekir. Tüm kimlik bilgilerinizi verdiğiniz TC kimlik sorgulama formu için yetkili internet sayfası olan Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sayfasını kullanarak TC kimlik numaranızı öğrenmelisiniz. Farklı internet sitelerinde size özel nüfus bilgilerini vermek sizin için riskli bir durum olabilir.

TC kimlik numaranız ile hesaplarınıza ya da devlet dairelerindeki size özel işlemlere ulaşarak adınıza işlem yapabilirler. TC kimlik sorgulaması yaparken dikkat edeceğiniz bir başka konu ise tanımadığınız bir şahsın TC kimlik numarası sorgulama işleminde size yardımcı olmasıdır. İnternette işlem yapma konusunda başarılı olamıyorsanız ya çok yakından tanıdığınız birinden yardım isteyiniz ya da yetkili bir memurdan yardım alınız. Hiç tanımadığınız birinden TC kimlik no sorgulama konusunda yardım almak özel bilgilerinizin yabancı kişinin eline geçmesini sağlayacağından sizi zor durumda bırakabilir.

Bir önceki yazımız olan Ücretli ve Ücretsiz Kredi Notu Sorgulayabileceğiniz 8 Platform adlı yazımızı buradan okuyabilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

6 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı