fbpx
Kredi Kartı

ING Bank Sanal Kredi Kartı Oluşturma

Sanal pos cihazları üzerinden gerçekleştireceği harcamalar kapsamında kendisini güven çemberi içerisinde tutmak isteyen tüketicilerin istifade etmek isteyebileceği bankacılık ürünlerinin başında sanal kredi kartları gelmektedir. Sanal kredi kartları sayesinde hem kart bilgilerinin güvende kalması sağlanabilir hem de fazla çekim ya da tekrarlayan ödemeler gibi problemlerden uzak durulur.

Sanal kredi kartı oluşturulabilecek bankalardan birisi olarak ING Bank sanal kredi kartı oluşturma işlemine ve bu işlemle ilgili çeşitli detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

ING Bank Sanal Kredi Kartı Oluşturma

ING Banka aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketicilerin internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasından en az birisinin şifresine sahip olması, fiziksel bir kredi kartı edinmesi gerekir. Fiziksel kredi kartı olmaksızın sanal kredi kartı oluşturulamaz. Gerekliliklerin sağlanması halinde sanal kredi kartı oluşturmak için takip edilmesi gereken adımlar şunlardır:

  1. İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasına giriş yapılır,
  2. Kredi kartlarım menüsüne girilir ve kart işlemleri bağlantısına tıklanır.
  3. Sanal kredi kartı oluştur butonuna tıklanır.
  4. Ne kadar limitle kredi kartı oluşturulacağı belirlenir.
  5. Belirlenen limitle sanal kredi kartı oluşturulması işlemine onay verilir ve oluşturulan sanal kredi kartının 16 haneli kart numarası, 3 haneli CVV kodu ve 4 haneli son kullanım tarihi gibi detaylara erişim sağlanır.

Oluşturulacak sanal kredi kartı için belirlenebilecek maksimum limit asıl kredi kartı limiti kadardır. Sanal kredi kartını bir kez oluşturduktan sonra ileride tekrar ihtiyaç duyulması halinde kart numarası, CVV kodu vb. detaylara kartlarım sekmesi altından erişilebilir, dolayısıyla kart bilgilerini saklamaya gerek yoktur.

ING Bank Sanal Kredi Kartı Ücretleri

ING Banka aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketicilerin sanal kart oluşturma ya da sanal kart kullanma eylemi nedeniyle ek bir maliyete katlanması gerekmez, tamamen ücretsiz şekilde bu hizmetten istifade edilebilir.

Sanal Kartta Para Yoksa Asıl Kartın Durumu

Yapılmak istenen harcama ya da bilgi dahilinde olmadan çekim yapılmak istenmesi ve sanal kredi kartında yeterli limit olmaması halinde ilgili işlem reddedilir, asıl kredi kartınızdan işlemin gerçekleştirilmesi için para çekimi yapılmaz.

Sanal Kredi Kartı Borcunun Ödenmesi

Sanal kredi kartıyla yapılan harcamadan doğan borç için asıl kredi kartına ödeme yapılması gerekir. Sanal kredi kartı yalnızca bilgilerin manipüle edilmesi ve hırsızların eline geçmesi konusunda güvenlik sağlayan bir üründür, bu kapsamda ödemenin asıl kredi kartına yapılacak olması da anlaşılabilir bir durumdur.

Sanal kredi kartı numarasına yapılacak EFT ya da ödeme isteklerinin reddedilmesi, iade edilmesi veya askıda beklemesi mümkündür. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için borç ödemesi konusunda sadece asıl kart üzerinden işlem yapmak yararlı olacaktır.

ing sanal kredi kartı açma
ing bank sanal kart olusturma

Tavsiyeler

Sanal kredi kartıyla harcama yaptıktan sonra kartınızı internet alışverişlerine kapatın ve bir sonraki ödemeye kadar da açmayın. Sanal kart limitinizi yapmak istedğiniz harcamanın toplam tutarına denk olarak belirleyin, bu sayede bilginiz dahilinde olmayan maliyetler için çekim yapılması riskinden korunursunuz.

Sanal Kart Nedir konulu yazımızı da okuyarak, güvenli alışveriş konusunda sıklıkla kullanılan sanal kredi kartları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu