fbpx
Kredi Kartı

Ön Ödemeli Kart Nedir Kullanmanın Avantajları Nelerdir

Güvenlik konusunda hassasiyeti bulunan ya da bir işlem özelinde kredi kartı kullanması gereken tüketiciler için geliştirilen ön ödemeli kartlar sayesinde sanal pos cihazlarının standart kredi kartlarına sunduğu tüm imkan ve özelliklerden faydalanılabilmektedir. Basit birkaç prosedürün yerine getirilmesinin ardından edinilebilen ön ödemeli kart nedir, nasıl alınır, avantajları nelerdir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Ön Ödemeli Kart Nedir?

Tüketicilerin para yatırdıktan sonra yatırdığı paranın miktarı kadar kartlı işlem yapabilmesine imkan tanıyan kartlara ön ödemeli kart denilmektedir.

Ön ödemeli kart kullanacak tüketiciler kart başvurusu yaparken ilgili kartın içerisine ne kadar para yatıracaksa bunu da kasiyere verir ve kartı içerisine yatırdığı parayla birlikte alır. Tüketicinin içerisine para yatırdığı kartı fiziksel pos cihazı üzerinde ya da sanal pos cihazları aracılığıyla internette harcaması mümkündür.

Ön ödemeli kartlar sayesinde nakit para taşıma gerekliliğinden kurtulan tüketiciler aynı zamanda banka hesabı edinme zorunluluğundan da kurtulur. Bir kere ön ödemeli kart başvurusu yapıp bu kartı temin eden tüketicilerin ileriki dönemlerde tekrar tekrar bu karta para yatırması ya da farklı banka hesaplarından EFT yapması mümkün olur.

Ön Ödemeli Kart Kullanımı

Ön ödemeli kart edinmek ve kullanmak isteyen tüketiciler hangi türde kart çıkartacağına karar vermek durumundadır. Ön ödemeli kart olarak tek kullanımlık kartlar ya da bakiyeye yükleyerek devamlı olarak kullanılabilecek kartlar seçilebilir.

Bu iki karttan herhangi birisini temin eden tüketiciler tıpkı normal banka veya kredi kartlarını kullanır gibi fiziksel pos cihazlarında ya da internet alışverişlerinde kartlarını kullanabilir, ön ödemeli bir kart olması herhangi bir işlem için kısıtlayıcı olmamaktadır. Fakat ön ödemeli kartlar aracılığıyla taksitli alışveriş yapmak ya da nakit avans gibi kredi kartına özgü çeşitli ayrıcalıklardan faydalanmak mümkün olmayabilir.

Ön Ödemeli Kart Nasıl Alınır

Ön ödemeli kart başvurusu yapmak, ilgili kartı kullanmak isteyen tüketiciler öncelikle hangi firma ile çalışacağına karar vermek durumundadır. Ön ödemeli kart alınabilecek onlarca farklı firma vardır fakat en sık kullanılanları İninal, Papara, Mastercard, Ecopayz ve TROY olarak öne çıkmaktadır.

Bu kartlardan herhangi birisine başvuru yapmak için internet sitesine gidebilir ve başvuru formunu doldurabilirsiniz, başvuru formunu doldurduktan sonra kısa süre içerisinde değerlendirme sonucu tarafınıza kısa mesaj olarak iletilir. Olumlu yanıt almanız halinde fiziksel kullanımlar için gerekli olan kartınız adresinize kargo ile gönderilecektir.

İninal gibi bazı firmalar Migros, ING Bank gibi çeşitli kurumlarla ortaklık kurabilmektedir, Bu kapsamda ininal kart edinmek isteyen tüketicilerin Migros’a giderek başvuru iletmesi ve 5 dakika gibi çok kısa bir süre içerisinde kartını teslim alarak kullanmaya başlaması mümkün olabilir.

Ön Ödemeli Kart Avantajları

Ön ödemeli kart kullanmanın en önemli avantajı hiç şüphesiz harcama özelinde kart oluşturulabilmesi ve tüketicilerin fazla çekim, kart bilgilerinin çalınması ya da tekrarlayan ödemeler gibi sorunlardan uzak kalmasıdır. Bu gibi sorunlardan uzak kalmanın yanısıra kartın içerisine yüklenen para kadar harcama yapılabildiği için tüketicilerin gereğinden fazla harcama yapması da çoğu zaman mümkün olmamakta, tasarruf artmaktadır.

ön ödemeli kart kullanmanın avantajları
on odemeli kart nedir

Ön ödemeli kartı en sık kullanan kişiler arasında ebeveynler de yer almaktadır. Ebeveynler çocuklarına nakit para vermek yerine ön ödemeli bir kart almakta ve harçlığı da bu karta yatırmaktadır. Bu sayede çocuklarının nakit para taşıması kaynaklı bir sorundan uzak duran ebeveynler aynı zamanda acil bir durum olması halinde internet üzerinden çocuklarına kısa süre içerisinde para verebilmektedir.

Ön Ödemeli Kartı Başvuru Yapabileceğiniz 5 Firma konulu yazımızı okuyarak kendinize bir ön ödemeli kart seçebilir ve yazımız içeriğindeki yöntemleri kronolojik olarak takip edip, başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu