fbpx
BankacılıkBlogKonut Kredisi

İkinci Konut İçin de Kredi Çekilebilir mi?

Tüketiciler konut kredisi çektikten sonra vadelerin çok uzun olması nedeniyle ikinci konut kredisi çekmeyi de düşünebilmektedir. 10 yıla varan vadelerle tahsis edilen konut kredilerinde tabii ki böyle bir durum oluşabileceği düşünülmüş ve konuyla ilgili çeşitli prosedürlerin uygulanmasına karar verilmiştir. Dolayısıyla ikinci konut için de kredi çekmek isteyen tüketicilerin bazı detaylardan haberdar olması ve buna göre hareket etmesi gerekmektedir.

Konut Kredisi Ödemeleri Devam Ederken Yeni Kredi Çekilebilir Mi?

Konut kredisi taksit ödemelerine devam ederken yeni bir konut kredisi çekmek isteyen tüketicileri doğrudan ilgilendiren ya da durumlarını ifade eden herhangi bir hukuki düzenleme yok. Yani bankalara yeni kredi için de rahatlıkla başvuru iletilebilir. Fakat ikinci kredinin tahsis edilmesi bankalar için çok ciddi bir risk alınması anlamına geldiğinden dolayı değerlendirme ilk tahsis edilen krediye nazaran çok daha farklı bir şekilde yapılıyor.

Kredi notu değerlendirmesi her banka tarafından yapılsa da bankanın izlediği kredi politikası ikinci konut kredisinin tahsis edilip edilmeyeceği konusunda çok büyük önem arz ediyor. Bu kapsamda tüketicilerin ikinci konut kredisini de tahsis edebilmesi için kredi notu başta olmak üzere finansal yönünü olumlu yönde geliştirmesi gerekiyor.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

İkinci konut için kredi çekmek isteyen tüketicilerin mevcut borçları nedeniyle kredi notu zaten düşecektir fakat bunun etkisini ortadan kaldırmak için düzenli ödemeler yapmaya devam edilmelidir. Kredi vadesinin sonuna ne kadar yaklaşılırsa kredi notu o kadar yükselecektir. Bu nedenle ikinci konut için kredi çekmeyi düşünen tüketicilerin mevcut kredi ödemeleri için ne kadar daha taksit ödemesi yapacağını saptaması ve mümkünse olabildiğince son taksite yakın bir zamanda yeni kredi başvurusu iletmelidir. Kredi notu yükseltmenin en etkili ve hızlı yollarını öğrenmek bu bölümü de ziyaret edebilirsiniz.

Bu, kredi taksit ödemeleri devam eden ve ödemelerini düzenli yapan tüketicilerin kredi notunu yükseltebilmek için yapabileceği yegane şeydir.

İkinci Konut Kredisi Nasıl Tahsis Edilebilir?

İkinci konut kredisini tahsis etmeyi düşünen tüketicilerin şüphesiz yüksek bir gelire sahip olması gerekmektedir. Söz konusu gelirin belgelenebilmesi ve sigorta kaydının olması da çok önemlidir. Eğer aylık geliriniz iki krediden doğacak taksit ödemesi miktarından en az 3 kat daha fazlaysa ikinci krediyi de çekebilmeniz muhtemeldir. Fakat bankaların normalde uyguladığı gelirin % 50’si kadar taksit uygulaması ikinci konut kredisi için geçerli olmayacaktır.

Eğer gelir durumunuz buna uygun değilse teminat göstermeyi ya da ipotek vermeyi düşünebilirsiniz. Taşınır veya taşınmaz mallarınızın teminat ya da ipotek ettirilmesi usulüyle kredi kullanma ihtimalinizi artırmanız mümkündür.

ikinci konut kredisi
ikinci konut icin de kredi cekilebilir mi

Bu da mümkün değilse kefil gösterebilirsiniz. Düzenli bir gelire sahip, farklı bankaya borcu olmayan ve geliri belgelenebilen kişilerin kefil gösterilmesi kredi tahsis ihtimalini ciddi şekilde artıracaktır.

Eğer eşinizin düzenli bir geliri varsa ve sigortalı olarak çalışıyorsa kredi başvurusu iletebilir ya da kullanacağınız krediye kefil olabilir. Bu da hane geliri hesaplaması yapılabilmesi için oldukça yararlı olacak ve kredi tahsis etme ihtimalinizi artıracaktır.

Sitemiz üzerinden 2020 de Konut Kredisi Faiz Oranları Düşer mi konulu yazımızı da ortalama 2 dakika içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu