fbpx
BankacılıkBlog

İki Kredim Var Bankadan Üçüncü Krediyi de Çekebilir miyim

Kredi taksit ödemeleri devam eden tüketicilerin farklı kredi başvuruları iletmesi ve ikinci hatta üçüncü krediyi de tahsis etmesi önünde herhangi bir engel yoktur. Bu kapsamda hukuki bir düzenleme olmasa da bankaların sağlanmasını beklediği çeşitli şartları bulunur. Söz konusu şartlar genel itibariyle finansal durumun iyi olmasıyla ilgilidir.

Üçüncü Krediyi Çekebilir Miyim?

Bankaya yapılan kredi başvuruları öncelikle kredi notu değerlendirmesinden geçer. Kredi notu değerlendirmesinden olumlu yanıt alan tüketicilerin kredileri genel müdürlük tarafından ayrı olarak incelenir ve kredinin tahsis edilip edilmeyeceğine karar verilir. Üçüncü kredi için başvuru ileten tüketicilerin kredileri çok daha sıkı denetlenecek ve buna göre karar verilecektir.

Bana Kredi Çıkar Mı?

Kredi çıkıp çıkmayacağı çeşitli faktörlere bağlı olarak değişebilir, ancak üçüncü kredinin tahsis edilebilmesi için düzenli bir gelire sahip olunması, kredi notunun yüksek olması ve sigortalı olunması en önemli şartlardandır.

SGK’lı çalışıyor olma şartının aranma sebebi kredi taksit ödemelerine devam edilirken işsiz kalma riskidir. Bilindiği gibi sigortalı çalışıyorken işsiz kalan vatandaşların ödenen primler baz alınarak işsizlik ödeneğinden yararlanması sağlanmaktadır. Böyle bir durum yaşandığında işsizlik ödeneğinden yararlanılabilmesi sayesinde kredi taksit ödemelerine devam edilebilmesi mümkün olabilir.

Üçüncü kredinin tahsis edilebilmesi için en önemli değerlendirmelerden birisi de kredi taksit ödemelerinin gelire oranıdır. Şöyle ki normal şartlar altında aylık gelirin % 50’si oranında taksit ödemeleri yapacak şekilde kredi tahsisi gerçekleşebilir. Fakat ikinci, üçüncü vb. kredi tahsis edilirken kredi ödemelerinin gelire oranının çok daha düşük olması beklenir.

Genel bir cümle kurmak çok yanlış olacaktır. Bu nedenle bir örnek üzerinden hareket edilmesi gerekir. Örneğin aylık 7500 TL geliri olan bir tüketicinin her ay ihtiyaç kredisi için 500 TL, araç kredisi için 1000 TL ödeme yaptığını varsayalım. Bu durumda tüketicinin her ay 1500 TL taksit ödemesi yaptığı sonucuna varılacak ve bu oranın gelirin % 20’sine tekabül ettiği görülecektir. Yeni bir ihtiyaç kredisi başvurusu yapılması ve bu kredinden doğan aylık taksit ödemesi miktarının da 500 TL olması halinde toplamda yapılması gereken taksit ödemeleri 2000 TL’ye yükselecek bu da yaklaşık olarak gelirin % 27’sini oluşturacaktır. Dolayısıyla üçüncü kredinin tahsis edilmesinin önünde gelir bazlı bir sorun kalmayacak ve kredi başvurusunun olumlu yanıtlanma ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

Fakat kredi taksit ödemelerinin gelire oranının % 35 seviyesinden daha fazla olması halinde tahsis edilecek kredi ciddi risk içerecektir. Yüksek ihtimalle de onaylanmayacaktır.

üçüncü krediyi çekmek
iki kredi var bankadan ucuncu krediyi de cekebilir miyim

Kredi tahsis etme ihtimalini artırmak isteyen tüketiciler teminat veya ipotek gösterebilir ya da kefil aracılığıyla başvuru yapabilir. Taşınır veya taşınmaz malın kredi için ipotek verilmesi kredi başvurusunun olumlu yanıtlanma ihtimalini çok yüksek oranda artıracaktır.

Kefil aracılığıyla kredi kullanacak kişiler ise kefilin farklı bir bankaya borçlu olmamasına, düzenli bir gelire sahip olmasına ve sigortalı çalışmasına dikkat etmelidir.

Sitemizde yer alan ve konuyla ilgili olan Çekilebilecek Kredi Limiti Arttırmak bölümüne buradan göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu