fbpx
BankacılıkTicaret

Çekilebilecek Kredi Üst Limiti Nasıl Arttırılır (En Fazla Kredi)

Tüketiciler normal şartlarda aylık gelirlerinin % 50’sini aşmayacak şekilde taksit ödemesi yapacak şekilde kredi başvurusu yapabilir ve bu limitle kredi kullanabilir. Fakat bu durum her zaman için istenen sonucu vermemekte ve daha fazla limitle kredi kullanmanın yolları aranabilmektedir. Yalnızca aylık geliri yüksek limitle kredi kullanmasına imkan vermeyen tüketicilerin başvurabileceği çeşitli yöntemler bulunur fakat önce kredibilite ve kredi limitini etkileyen faktörlere değinmek gerekir.

Gelir Durumu Kredi Limitini Doğrudan Etkiler

Tüketicinin aylık geliri ne kadar kredi kullanabileceğini doğrudan ve mevzuat uyarınca da tasdiklendiği üzere etkiler. Dolayısıyla kredi üst limitini artırmak isteyen tüketicilerin aylık gelirlerini artırabilmenin ya da belgeleyemedikleri aylık gelirleri belgeleyebilmenin yollarını araması gerekir. Aylık gelirde belgelenen 10 TL’lik artış, kullanılabilecek kredide 240 TL’lik katkıda bulunacaktır. Dolayısıyla kredi üst limitini artırmanın en kolay ve hızlı yolu ek gelirleri belgelemektir.

Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi notu kredi üst limitinden ne oranda yararlanılabileceğinin göstergesidir. Kredi notu yüksek olan tüketiciler kredi üst limitinin tamamından yararlanabilirken kredi notu düşük olan tüketiciler aylık geliri buna izin verdiği halde kredi üst limitinin tamamını tahsis edemez. Dolayısıyla mevcut borçları kapatmalı, aylık taksitleri düzenli ödemeli ve kredi notunun yükseltilmesi amaçlanmalıdır.

Eğer kredi notu henüz oluşmamışsa İlk Kredim veya Tanışma Kredisi gibi ihtiyaç kredisi ürünleriyle ya da herhangi bir bankadan temin edilen kredi kartıyla kredi notu oluşturulmalıdır.

Teminat ve İpotek Vermek

Eğer mal ya da nakite çevrilebilecek herhangi bir yatırım fonu, hisse senedi, çek vb. değerli kağıdınız varsa bunları teminat olarak göstererek de kredi üst limitinizi artırabilirsiniz.

Teminat ya da ipotek vermek kredi üst limitini artırmanın en kısa ve kolay yöntemidir. Hatta konut sahibi olanların konut ipotekli ihtiyaç kredisi ürünlerine başvuru yapmaları halinde normalde teklif edilenden çok daha düşük oranlarda faiz ödemesi yapması dahi mümkün olabilir. Bunun sebebi ise bankanın kredi sağlarken aldığı riskin ciddi oranda düşürülmesidir.

Kredi Garanti Fonu’ndan Yararlanmak

Eğer ticari nitelikte bir kredi ürününden yararlanmak istiyorsanız Kredi Garanti Fonu (KGF) aracılığıyla çekebileceğinizden çok daha yüksek limitle kredi kullanmanız mümkün olur. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, KOSGEB, TESK, TOSYÖV, MEKSA ve özel bankaların iş birliği ile kurulan Kredi Garanti Fonu, çekmek istediği kredi için nakite çevrilebilir varlık bulmakta zorlanan ya da kefil göstermeyen KOBİ’lere kefil olmasıyla bilinmektedir.

maksimum kredi miktarı
cekilebilecek kredi ust limiti nasil arttirilir en fazla kredi
maksimum kredi miktarı
cekilebilecek kredi ust limiti nasil arttirilir en fazla kredi

Sağlanan krediden düşük miktarda fon katılım bedeli olan Kredi Garanti Fonu, sürdürülebilirliğini aldığı bu ufak paylarla sağlamaktadır. Rotatif krediler, ticari nitelikteki krediler, SPOT krediler, teminat mektupları ve akreditif nitelikteki gayrimenkul kredileri için kefil olabilen Kredi Garanti Fonu’nun bireysel tüketicilere sunduğu herhangi bir kefalet hizmeti bulunmamaktadır.

Gelir Belgesi İbraz Etmek

Bankalar, tüketicinin beyan ettiği son gelir belgesi ya da bilgisini baz alarak kredi başvurusunu neticelendirir. Dolayısıyla birçok tüketici aslında daha önce beyan ettiği gelir düzeyi için kredi başvurusunda bulunduğundan habersizdir. Eğer daha önce çektiğiniz kredilerden sonra gelirinizde bir artış meydana geldiyse kredi başvurusunu şubeler aracılığıyla gelir belgesi ibraz ederek iletebilirsiniz. Gelir bilginiz bu sayede güncellenecek ve maaşınızda bir artış meydana geldiğinde tekrar güncelleninceye dek bu gelir düzeyiyle değerlendirmeye alınacaksınız. Maaşınız dışında ekstra gelirleriniz de var ise; bunları da belgelemek suretiyle bankanız nezdindeki gelir miktarınızın yüksek gözükmesini sağlayabilirsiniz.

Sitemiz üzerinden 100 bin TL Kredi Veren Bankalar bölümümüze buradan göz atarak 100 Bin TL ihtiyaç kredisi başvurusu şartlarını öğrenebilir ve anında kredi başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu