fbpx
BlogKredi Kartı

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırmak

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından aşırı borçlanmanın önüne geçmek için önceki dönemlerde alınan önlemlere bir yenisi daha eklendi ve tüketiciler için kullanıma hazırlanan kredi kartlarının internet alışverişlerine kapalı şekilde teslim edilmesi kararlaştırıldı. Daha sonra bu kararın kapsamı değiştirildi ve tüm tüketicilerin kredi kartlarının internet alışverişlerine kapatılması, isteyenlerin özellikle bu isteğini dile getirerek kredi kartını internet alışverişlerine açtırması gerektiği dile getirildi. Bu açıklamadan sonra kredi kartlarının internetten alışveriş onayı almadan kullanılamayacağı da tescillenmiş oldu.

Tamamen tüketiciyi korumak amacıyla hazırlanan düzenleme bankalara ilk olarak 17 Ağustos 2017 tarihine kadar süre tanıdı, ancak bu sürenin gerekli bilinçlendirme çalışmaları için yeterli olmadığı açıklanarak uygulamanın 1 Ocak 2018 itibariyle devreye girdi. Dolayısıyla tüketicilerin en geç 31 Aralık 2017 tarihine kadar kredi kartını internet alışverişine açtırması gerekiyor, aksi taktirde kredi kartı bir sonraki talebe kadar internet alışverişlerinde kullanılabilir olmayacak.

kredi kartını internet alışverişine açtırmak
kredi kartini internet alisverisine actirmak icin yapilmasi gerekenler

Kredi Kartının İnternet Alışverişine Kapatılmasıyla ilgili Düzenleme Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Söz konusu düzenleme ticari kredi kartlarını ilgilendirmiyor ve yalnızca bireysel kredi kartlarını kapsıyor. Geçiş süresi olarak belirtilen dönem içerisinde internet alışverişleri yapılmaya devam edecek, ancak 31 Aralık 2017 tarihi itibariyle kredi kartları internet alışverişlerine kapatıldı ve talep olmadığı müddetçe de açılamayacak.

Abonelik ödemeleri de dahil olmak üzere yurtiçi ya da yurtdışı için kesilecek faturalar kredi kartı internet alışverişlerine açtırılmadığı sürece ödenemeyecek. Yine aynı şekilde kredi kartının internet alışverişlerine kapalı olması halinde kredi kartından fatura ödemesi de yapılamayacak.

Buraya Dikkat

Her ne kadar 31 Aralık 2017 tarihine kadar süre verilse de bu tarihe kadar kredi kartının internet alışverişlerine açtırılmaması da kartın ebediyen provizyona kapatılacağı anlamına gelmiyor. Bu tarihe kadar kredi kartını online ödemelere açtırmayan tüketiciler istediği zaman bankasıyla iletişime geçerek kredi kartlarını tekrardan kullanıma açtırabilir. Fakat unutulmaması gereken en önemli detay bazı bankalar ile VISA/MasterCard gibi firmalar arasında yapılan anlaşmaların yalnızca mesai içerisinde bunu mümkün kıldığıdır. Dolayısıyla mesai saatleri dışarısında ya da tatil günlerinde kredi kartını internet alışverişlerine açtırmak isteyen tüketicilerin bunun için bir sonraki mesai gününü beklemesi gerekebilir.

Daha önceden verilen otomatik ödeme talimatları ise kredi kartıyla ilgili yapılan bu düzenleme kapsamında değil. Yani daha önceden verilen otomatik ödeme talimatları aynen ödenmeye devam edecek ve bunun için herhangi bir bildirimde bulunulması gerekmeyecek.

Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Açma Yöntemleri

BDDK, bankalara söz konusu düzenleme yürürlüğe girmeden önce sistemlerini iyileştirmeleri ve iş yükünü hafifletmeleri için süre tanıdı ve bu süreç içerisinde bankalar da kredi kartlarının internet alışverişlerine açılabilmesi için farklı çözümler üretti. Bu kapsamda tüketicilerin başvurabileceği farklı yöntemler var ve bu her banka için farklılık gösterebilmekte.

Ziraat Bankası Kredi Kartı İnternet Alışverişlerine Açma

Ziraat Bankası, müşterilerine kredi kartlarının kullanıma kapatılacağıyla ilgili gönderdiği bilgilendirme SMS’inde kredi kartlarının internet alışverişlerine açık kalması için ilgili mesajın cevaplanması gerektiğini paylaşmıştı. Bu SMS birçok tüketici tarafından dikkate alınmadı ve bunun üzerine alternatif kanallar da üretildi.

Ziraat Bankası kredi kartını internet alışverişine açtırmak isteyen tüketiciler ATM’lerden, müşteri hizmetlerinden yada internet veya mobil şube uygulamasından yararlanarak kredi kartlarını anında internet alışverişlerine açma imkanına sahip.

İnternet veya mobil şube uygulaması üzerinden bunu yapacak tüketiciler hesabına giriş yaptıktan sonra Kartlarım > Kredi Kartlarım > Kredi Kartı Ayarlarım > İnternet Yoluyla Alışveriş adımını takip ederek isteğini yerine getirebilir.

Halkbank İnternet Alışveriş Açma

Halkbank, müşterilerine gönderdiği bilgilendirme SMS’inin yanı sıra daha sonradan da kullanılabilir hale getirdiği bir akıllı SMS servisi oluşturmuş durumda. Bu kapsamda Halkbank kredi kartını internet alışverişlerine açtırmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken ONAY yazıp 3404’e kısa mesaj atmak.

Ek olarak Halkbank müşteri hizmetleri ile temas kurulabilir ya da Halkbank internet veya mobil uygulamasından yararlanılabilir.

Vakıfbank Kredi Kartı İnternet Alışverişine Açma

Vakıfbank Worldcard kredi kartı sahibi tüketiciler Worldcard uygulamasının yanı sıra Vakıfbank’ın internet ya da mobil şube uygulamasını kullanarak da kredi kartını internet alışverişlerine açık tutma imkanına sahip.

Ek olarak akıllı SMS servisi de oluşturan Vakıfbank, müşterilerin ONAY boşluk kredi kartının son 6 hanesi yazıp 6635’e kısa mesaj atmasıyla da kredi kartını internet alışverişlerine açabiliyor.

Birden fazla kredi kartı olan tüketicilerin ise tek yapması gereken HEPSİ yazıp 6635’e kısa mesaj göndermek. Bu mesaja istinaden müşteri adına kayıtlı tüm kredi kartları anında internet alışverişlerine açılacaktır.

İş Bankası Kredi Kartını İnternet Alışverişlerine Açma

İş Bankası, kredi kartını internet alışverişlerine açtırmak isteyen tüketiciler SMS, internet şube, mobil şube, çağrı merkezi ya da banka şubeleriyle yardımcı olmakta.

Bu kapsamda işlemini SMS ile yapmak isteyen tüketicilerin ONAY boşluk kredi kartının son 6 hanesi yazıp 4402’ye kısa mesaj atması, çağrı merkezi ile yapmak isteyen tüketicilerin 0850 724 07 24 numaralı çağrı merkezini araması, internet ya da mobil uygulamayla yapmak isteyenlerin hesabına giriş yaptıktan sonra Kredi Kartlarım > Kredi Kartı Ayarları > Telefon, Posta veya İnternet Yoluyla Alışveriş adımlarını takip ederek onay vermesi gerekiyor.

Denizbank Kredi Kartı İnternet Alışverişlerine Açma

Denizbank kredi kartını internet alışverişlerine açmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken HEPSİ yazıp 3280’e SMS atmasıdır. Yalnızca belirli kredi kartlarını internet alışverişlerine açmak isteyenlerin ise SANAL boşluk kredi kartının son 6 hanesi yazıp 3280’e kısa mesaj atması gerekir.

QNB Finansbank Kredi Kartı İnternet Alışverişlerine Açma

QNB Finansbank kredi kartına internetten alışveriş onayı için müşterilerin tek yapması gereken INTERNET boşluk kredi kartının son 4 hanesi yazıp 2273’e kısa mesaj atmaktır. Ayrıca 0 850 222 0 900 numaralı çağrı merkezi aranabilir ya da Finansbank Cep Şube uygulamasından yararlanılabilir.

Akbank Kredi Kartı İnternet Alışverişlerine Açma

Akbank müşterileri kredi kartını internet alışverişine açmak için Direkt mobil uygulamasından yararlanabilir ya da INTERNET yazıp 8885’e kısa mesaj atabilir. İlgili kredi kartı anında internet alışverişlerine açılacaktır.

Garanti Kredi Kartı İnternet Alışverişlerine Açma

Garanti kredi kartı internetten alışveriş onayı vermek isteyen müşterilerin tek yapması gereken ONAY boşluk kredi kartının son 6 hanesi yazıp 3340’a SMS göndermektir.

İlgili kart bir Paracard ise yapılması gereken AÇIK boşluk kartın son 6 hanesini yazıp 3340’a SMS göndermektir.

Aynı işlemler 444 0 333 numaralı Garanti Müşteri hizmetleri ya da Garanti Cep Şube, GarantiOne veya BonusFlaş uygulamalarıyla da yapılabilmektedir.

Yapı Kredi Worldcard İnternet Alışverişine Açma

Yapı Kredi kredi kartı kullanan tüketicilerin tek yapması gereken AÇIK boşluk müşteri numarası yazıp 4944’e kısa mesaj atmaktır. 444 0 444 numaralı Yapı Kredi çağrı merkezi ya da Yapı Kredi internet şube uygulamasından da yardım alınabilir.

ING Bank Kredi Kartı İnternete Açma

ING Bank müşterilerinin tek yapması gereken ONAY boşluk kredi kartının son 4 hanesi yazıp 2205’e kısa mesaj atmaktır. Aynı işlem 0850 222 0 600 numaralı çağrı merkezi ya da ING Mobil uygulamasıyla da yapılabilir.

Diğer Bankalar

Kuveyt Türk Katılım Bankası, Odeabank, Abank, Fibabanka, ICBC Turkey, HSBC, Albaraka Türk, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Burgan Bank,  Aktifbank,  Şekerbank, Anadolubank, Ziraat Katılım Bankası, Vakıf Katılım Bankası ya da Türkiye Finans Katılım Bankası müşterilerinin kredi kartını internet alışverişine açmak için yapması gereken çağrı merkeziyle iletişime geçmektir. Müşteri onayına istinaden kredi kartı, müşteri temsilcisi tarafından anında internet alışverişlerinde kullanılabilir hale getirilecektir.

Alternatif olarak internet üzerinden daha güvenli alışveriş yapabileceğiniz sanal kart uygulaması ile ilgili olarak hazırlamış olduğumuz Sanal Kart Nedir konulu içeriğimize de göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu