fbpx
EmekliICBC

ICBC Turkey Emeklilere Özel Kredi 25 bin TL 36 Ay

Emekli özelinde kredi kampanyası düzenleyen ve en avantajlı kredi tekliflerinden birisini yapan banka ICBC Turkey’dir. Genel itibariyle yatırım bankacılığı ve kurumsal bankacılık faaliyetleriyle bilinen dünyanın en büyük bankası ICBC’nin Türkiye iştiraki olan ICBC Turkey, emeklilerin hesaplı kredi ürünü kapsamında piyasa ortalamasının oldukça altındaki bir oranda % 3.25 faiz oranıyla kredi tahsis etmesini mümkün kılmaktadır. Bu kapsamda ICBC Turkey emekli kredisi başvurusu 25 bin TL için nasıl yapılır, prosedürler ve şartlar nelerdir kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

ICBC Emekli Kredisi

ICBC’nin emeklilerin yaptığı kredi başvurusuna istinaden kullanıma sunduğu ürün Hesaplı Kredi’dir. Hesaplı kredi ürünü kapsamında emeklilerin 60 aya varan vade ve çeşitli ödeme kolaylıklarıyla 100 bin TL’ye kadar kredi tahsis etmesi mümkündür. Ancak bu 60 ay vadeli kredinin, belli yaş üzerinde olan emeklileri kapsamama ihtimali bulunmaktadır. Bankanın vade süresini belirleme konusunda hakkının saklı olduğunu da unutmayınız.

Esnek ödeme imkanıyla birlikte tahsis edilebilen kredinin kısa süre içerisinde tahsis edilebiliyor olması da bir avantajdır.

ICBC 25 bin TL Kredi Hesaplaması

ICBC, emeklilere tahsis ettiği kredi için % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti ve kredi miktarına, kredi vadesine, kredi kullanan kişinin yaşına, sağlık durumuna bağlı olarak değişen miktarda hayat sigortası prim ödemesi talep etmektedir. Bu ücretler kişiden kişiye değişkenlik gösterdiği için aşağıdaki hesaplamaya dahil edilemeyecektir.

25 bin TL kredi çeken emeklilerin

  • 12 ay vade için her ay 2648 TL, toplamda 31,780 TL,
  • 24 ay vade için her ay 1622 TL, toplamda 38.950 TL,
  • 36 ay vade için her ay 1303 TL, toplamda 46.941 TL,
  • 48 ay vade BDDK tarafından ihtiyaç kredilerinde kaldırılmıştır.

ICBC Emekli Kredisi Başvurusu

ICBC’ye hesaplı kredi ürünü için başvuru iletmek isteyen tüketicilerin en yakın ICBC Turkey şubesine emekli aylık dökümü, nüfus cüzdanı ve ikametgah ya da adına kayıtlı bir fatura ile gitmesi gerekmektedir.

Şube üzerinden yapılan kredi başvurusu 1 gün içerisinde sonuca bağlanacak ve daha önceden açılışı gerçekleştirilen mevduat hesabına tahsis edilecektir.

Ne Kadar Kredi Alabilirim

ICBC’nin hesaplı kredi ürünü özelinde  belirlediği üst limit 100 bin TL olsa da ne kadar limitle kredi kullanılabileceği kişinin aylık gelirine ve kredi notu gibi etkenlere bağlı olarak değişecektir. BDDK kuralları gereği kişilerin aylık gelirinin yarısını geçecek kadar kredi taksit ödemesi yapması mümkün değildir bu açıdan aylık gelirin ikiye bölündükten sonra ilgili kredi vadesine çarpılmasıyla kullanılabilecek maksimum kredi miktarı da bulunmuş olacaktır.

Emekli Kredisi Şartları

Aylık düzenli gelir ve 75 yaşından küçük olmak kredi tahsisinin gerçekleştirilebilmesi için sağlanması gereken en önemli şartlardır. Buna ek olarak yüksek kredi notu ve yüksek gelir miktarı da maksimum kullanılabilecek kredi miktarınca kredi kullanılabilmesi adına oldukça büyük önem taşımaktadır. Kara listede olan kişilerin kredi kullanması mümkün değildir.

icbc emekli kredi başvurusu
icbc emekli kredisi

Yaşlılık Aylığı Alan Kredi Çekebilir Mi?

SGK prim ve gün şartını yerine getirerek emekli olmayan kişilerin yaşlılık aylığı üzerinden kredi kullanması mümkün değildir.

Sitemizde daha önce sizler için yayımlamış olduğumuz Emekli Maaşı Üzerinden Nasıl Kredi Çekilir konulu yazımızı da okuyarak süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu