fbpx
Emekli

HSBC’den Emeklilere Özel Kredi Başvurusu 30 bin TL

Uluslararası çapta faaliyet gösteren dünyanın en büyük bankalarından HSBC’nin Türkiye iştiraki HSBC Turkey, emeklilerin nakit ihtiyacı duyması halinde başvurabileceği bankalar arasında yer almaktadır. Kısa süre içerisinde basit başvuru prosedürlerine istinaden yüklü miktarda sermaye tahsis edebilen HSBC’nin kredi talebi için belirlediği bazı prosedür ve şartlar vardır. Bu açıdan HSBC emekli kredisi başvurusu 30 bin TL için nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

HSBC Emekli Kredisi

HSBC, emeklilerin nakit sıkıntısı çekmesi durumunda kısa süre içerisinde kredi kullanabilmesini mümkün kılmaktadır. Esnek ödeme planı ve düşük faiz oranı gibi avantajlarla nakit sermaye tahsis edebilen HSBC’nin kredi başvuruları için yaygın şube ağından yararlanmak gerekir.

Emekli bankacılığı faaliyeti kapsamında çeşitli kampanyalara ve promosyonlara da imza atan HSBC’nin her geçen gün daha fazla emekli müşteriye hizmet verdiği de belirtilmelidir.

HSBC Emekli Kredisi Hesaplaması 30 bin TL

Emekliler HSBC’ye yapacakları 30 bin TL’lik ihtiyaç kredisi başvurusuna ek olarak % 0,5 oranında finansman tahsis ücreti ve kredinin miktarına, vadesine ve kredi kullanan kişinin yaşına bağlı olarak değişen miktarlarda hayat sigortası prim ödemesi yapmak durumundadır. Bu iki masrafın krediden krediye ve kişiden kişiye değişebilecek olması nedeniyle aşağıdaki hesaplamaya dahil edilmediğini belirtmek gerekir.

30 bin TL kredi başvurusu yapan emeklilerin:

  • 12 ay vade için her ay 2806 TL, toplamda 33.672 TL,
  • 24 ay vade için her ay 1554 TL, toplamda 37.296 TL,
  • 36 ay vade için her ay 1150 TL, toplamda 41.400 TL,
  • 48 ay vade için her ay 950 TL, toplamda 45.600 TL ödeme yapması gerekir.

HSBC, 12 aya kadar olan vadeler için % 1.52, 12 aydan fazla olan vadeler için ise % 1.55 oranında faiz talep etmektedir.

HSBC Emekli Kredisi Başvurusu

HSBC’ye emekli kredisi için başvuru yapmak isteyen emeklilerin nüfus cüzdanı, emekli aylığı dökümü ve ikametgah ile birlikte en yakın HSBC şubesine gitmesi gerekir.

HSBC şubesinden yapılan kredi başvurusu 24 saat içerisinde değerlendirilip yanıtlanacaktır. Olumlu yanıt alınmış olması durumunda daha önceden açılan cari hesaba kredi tahsisi gerçekleşecek ve herhangi bir HSBC Bank şubesi, HSBC Bank ATM’si aracılığıyla çekilmesi mümkün hale gelecektir. Talep eden tüketiciler ücretsiz internet bankacılığı ve mobil bankacılığı uygulaması aracılığıyla kredisini farklı bir bankaya EFT ile transfer edebilir.

Emekliler Ne Kadar Kredi Çekebilir

Ne kadar kredi çekilebileceğiyle ilgili BDDK mevzuatı % 50’lik kredi taksit ödemesiyle ilgilidir. Tüketiciler aylık gelirlerinin % 50’si kadar kredi taksit ödemesi yapabilir. Dolayısıyla aylık gelirin yarısının tercih edilen vade sayısıyla çarpılması sonrasında maksimum kredi miktarı da bulunabilecektir.

hsbcden emeklilere kredi
hsbc emekli kredisi

Fakat bu miktar maksimum limittir, yani bu limitle kredi kullanılabilmesi için kusursuz bir kredi notu, yüksek finansal hacim vb. gerekecektir.

Sitemizde daha önce sizler için yayımlamış olduğumuz Emekli Maaşı Üzerinden Nasıl Kredi Çekilir konulu yazımızı da okuyarak süreç hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu