fbpx
Bankacılık

Banka Kartı Bloke Oldu Çözümü

Banka ya da kredi kartı kullanıcıları şifrelerinin yanlış giriş denemeleri sonrasında ya da türevi nedenlerle bloke olmasına ve kartın kullanılamamasına neden olabilir. Bu kapsamda bankaların güvenlik önlemi olarak başlattığı bir uygulama çile halini alabilir. Dolayısıyla banka kartının bloke olması durumunda neler yapılabileceğine değinmek, banka bloke kartının nasıl kaldırılabileceğini anlatmak yararlı olacaktır.

Kart Blokesi Neden Olur

Banka kartı kullanıcılarının bloke problemi ile karşılaştıktan sonra ilk merak ettiği şey bir banka ya da kredi kartının neden bloke olduğudur. Bankalar, bir kartın fiziksel güvenliğini sağlamak içinde çeşitli önlemler alır çünkü ilgili kartın fiziksel olarak başka birisinin eline geçme ihtimali oldukça yüksektir ve böyle bir durumla karşılaşıldığında da güvenlik çemberinin içerisinde kalınması gerekir. Bankalar bu problemi aşmak için banka kartının şifresiyle ilgili yapılacak art arda başarısız denemelerin sonrasında ilgili kartın bloke altına alınmasının ve bir süre kullanılamamasının gerekliliklerini yerine getirir.

Güvenlik Gerekçeleri

Bankalar müşterilerinin güvenliğini sağlamak için çeşitli nedenlerle banka kartının bloke edilmesini sağlayabilir. Bunlardan en sık karşılaşılanı yanlış şifre giriş denemeleridir. Müşteriler bir banka kartının kullanımı sırasında peş peşe yanlış şifre girildiğinde ilgili banka kartının bloke olmasına neden olur. Böyle bir durumla karşılaşıldığında banka kartının blokesi kaldırılıncaya kadar tekrar kullanılması mümkün değildir. 

Buna ek olarak banka kartının çalınması yada kaybolması durumunda da ilgili karta bloke konulabilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında isteğe bağlı olarak bloke koyabilmek için yapılması gereken tek şey bankanın çağrı merkezinin aranması ve kartın kayıp yada çalıntı durumunda olduğunun belirtilmesidir. Bu ihbarın ardından banka ilgili kartın fiziksel olarak kullanılamamasını sağlayacaktır.

Bankadan Kaynaklı Sebepler

Bazı durumlarda kartın bankadan ya da finansal yükümlülüklerden kaynaklanan çeşitli nedenerle de kapatılması mümkündür. Böyle bir durumla karşılaşılmasının en yaygın nedeni var olan bir borcun ödenmemesi olabilir. Banka kartının bloke edilen tutarı da genellikle ilgili banka kartına tanımlanan esnek hesap limiti ya da diğer bir tabirle eksi limit yani hesabınızda para olmasa dahi harcama yapabilmenize olanak sağlayan limittir. 

Buna ek olarak çok nadiren olsa ve hatta çok uzun süredir karşılaşılmamış olsa da bankanın sistemsel sorunları nedeniyle güvenliği sağlamak adına da fiziksel banka kartlarının bir süre bloke altında tutulmasına sebebiyet vermesi mümkündür. Bankanın yoğun siber saldırılara maruz kalması, banka kartı bilgilerinin çalınmış olabileceği ihtimali vb. bunlar arasında gösterilebilir. Örneğin Yapı Kredi Banka kartınız bloke olduysa, bu tarz bir şüphe halinde anında ilgili bankayla iletişime geçilmelidir.

Banka tarafından bloke altına alınan bir banka kartının kullanımı mümkün değildir, ilgili kartın kullanımına devam edebilmek için mutlaka blokenin kaldırılması gerekmektedir. Bu kartın blokesinin kaldırılması içinde izlenebilecek çeşitli yöntemler mevcuttur, aşağıda banka kartı blokesi kaldırmak için yapılabileceklere ayrıca değinilecektir.

Banka Kartının Blokesi Nasıl Kaldırılır

Bloke olan banka kartının blokesinin kaldırılması için yapılması gerekenler hangi sebeple ilgili banka kartının bloke edildiğine bağlı olarak değişecektir. Eğer ilgili banka kartı şifrenin peş peşe yanlış şekilde girilmiş olmasından kaynaklı bloke edildiyse yapılması gereken tek şey bankanın çağrı merkezinin aranması ve kart blokesinin kaldırılması için birkaç güvenlik sorusunun yanıtlanmasıdır. Bu güvenlik soruları sadece kart sahibinin bilebileceği bilgilerdir ve yapılacak aramanın çoğu durumda hesap sahibinin kendi telefon numarası üzerinden yapılması gerekir. Bir örnek verecek olursak; Ziraat Bankası banka kartı bloke oldu (şifrenizi yanlış girdiniz ya da farklı bir sebeple), bu durumda banka kartı sahibi kişinin, banka nezdinde kayıtlı olan telefon numarası üzerinden bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçmesi gerekir.

Banka Karti bloke oldu
bloke olan kartı açtırma

Eğer kart blokesi finansal yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeniyle gerçekleştiyse böyle bir durumda yapılması gereken şey öncelikle sorumlulukların yerine getirilmesi yani borçların ödenmesidir. Çoğu durumda bu yükümlülükler yerine getirildikten sonra kartın blokesi otomatik olarak kaldırılacaktır.

Eğer karşılaştığınız durum banka kartınıza değil, banka hesabınıza konulan bloke ise; bu durumda daha önce ele aldığımız Banka Hesabına Koyulan Blokeyi Kaldırma konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu