fbpx
BankacılıkFindeksKredi Notu

Hesapta Eksiye Düşmek Kredi Notunu Etkiler mi (Detaylı)

Nakit avans yani kredili mevduat ürünleri son dönemlerde en sık kullanılan ve halen yüksek oranlarda talep görmeye devam eden bankacılık uygulamalarındandır. Nakit avans ürünü sayesinde tüketiciler, hesaplarında para olmasa dahi limitleri dahilinde alışveriş yapabilmekte, nakit çekebilmekte, kira ve fatura ödemesi gerçekleştirebilmektedir. Yapılan bu ödemeler sonrasında ise hesap eksiye düşmektedir.

Bu açıdan kredili mevduat ürünü kullanıcısı tüketicilerin eksiye düşen bakiyelerini banka ile yaptığı sözleşmeye bağlı olarak belirlenen vade içerisinde ödemesi gerekir. Aksi taktirde kredi notuna etki etmesi mümkün olabilir.

Bakiyenin Eksiye Düşmesi Sicili Bozar Mı?

Tüketicilerin kredili mevduat hesabını kullanması sonrasında bakiye kullanılan miktar kadar eksiye düşer. Bu kapsamda bakiyenin tekrar pozitif hale getirilmesi ya da nötrlenmesi gerekir. Söz konusu ödemelerin ne zaman sicile etki edeceğini bilmek için bankayla yapılan anlaşma esas alınmalıdır.

Banka ile yapılan anlaşma neticesinde ödeme döneminin ne zaman olduğu ve ödeme için ne kadar süre tanındığı bilinmelidir. Örnek verilmesi gerekirse Enpara.com’un kredili mevduat ürünü kullanıcıları bakiyelerinin eksiye düşmesine istinaden ay içerisinde hangi tarihte bulunulursa bulunulsun bir sonraki ayın en geç 2’nci gününe kadar bakiyesini pozitif hale getirmekle yükümlüdür. Bu kapsamda bir sonraki ayın en geç 2’nci gününe kadar ödeme yapmayan ve bakiyeleri halen eksi olan tüketicilerin kredi notu düşecek fakat gecikme zammı tahsil edilebileceği sürece sicilde bozulma gerçekleşmeyecektir.

Ne zaman ki kredili mevduat  hesabının limiti dolar ve bakiye artık daha fazla eksiye düşemezse, dolayısıyla gecikme zammı da eksi limitten tahsis edilemezse banka konuyla ilgili takip başlatacak ve kredi sicili bundan olumsuz etkilenecektir.

Diğer yandan kredili mevduat hesaplarının kısa süreli nakit ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kullanılması gerektiğini ve bu nedenle ödeme yapılmayan dönemin uzaması halinde ciddi oranda faiz ve gecikme cezası ödemesi yapılması gerekeceği unutulmamalıdır.

Eksiye Düşen Bakiye Kredi Notunu Ne Kadar Etkiler?

Yukarıda da değinildiği gibi bakiyenin eksiye düşmesi ve ödeme dönemi içerisinde ödemenin gerçekleştirilmemesi kredi notunu düşürmektedir. Ödeme döneminin hangi aralıkları kapsadığı bankadan bankaya ciddi farklar içermektedir. Dolayısıyla sizin kredili mevduat hesabınız için bankanın belirlediği ödeme döneminin hangi aralıkları kapsadığını öğrenmek için çağrı merkeziyle iletişime geçilmesi gerekir.

Ödeme dönemi içerisinde kredi borcunun ödenmemesi halinde borç hacminin artması ve kredi taksit ödemesinin gerçekleştirilmemesi nedeniyle kredi notu ciddi oranda düşecektir. Bilindiği gibi kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlığı kredi notuna % 35’lik etki etmektedir.

ek hesap borcunu ödememek
hesapta eksiye dusmek kredi notunu etkiler mi

Ödeme yapılmaması nedeniyle kredi notunun düşmesine ek olarak zaten yüksek faiz oranıyla kullandırılan kredili mevduat ürünlerinin gecikme faizlerinin de yüksek olacağını ve bu nedenle yapılması gereken ödemenin her geçen gün daha da artacağını unutmamak da fayda var. Bilindiği gibi kredili mevduat ürünleri günlük bazda faize konu hesaplardır. Dolayısıyla borç ne kadar kısa süre içerisinde kapatılırsa o kadar az faiz ödemesi yapılacaktır.

Sitemiz üzerinden Kredi Kartından 5 Bin TL Nakit Avans Çekilince Ne Kadar Geri Ödenir konulu bölümü buradan inceleyip yazımızı ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu