fbpx
BorsaYatırım

Kredi Çekip Borsaya Girmek Kazandırır mı

Borsa milyarderi Warren Buffet’ın deyimiyle borsa, sabırsızların sabırsızlara ödeme yaptığı bir piyasadır. Bu kapsamda yapılacak yatırımların banka kredilerinin vadeleriyle kıyaslanması, bu vadeler süresince edinilecek zararların karşılanması vb. gibi amaçlar pek mantıklı olmayacaktır. Kredi çekip borsaya girmek mantıklı mı değil mi bunu sorgulamadan önce borsanın nasıl bir piyasa olduğuna ve işlemlerin ne şekilde yapılabildiğine kısaca değinmek yararlı olacaktır.

(Aşağıdakiler yatırım tavsiyesi değildir.)

Borsa’da Nasıl Para Kazanılır?

Borsa, forex piyasasının aksine hem yükseliş hem düşüşten kar elde edilebilen bir piyasa değildir. Borsa’da kar elde edebilmek için düşük fiyattan alıp, göreceli olarak daha yüksek fiyattan satmak gerekir. Fakat bu artış ve inişler diğer bir deyişle volatilite genel itibariyle çok düşüktür. Bu nedenle alınan hisselerin uzun vadeyle elde tutulması, maksimum değere ulaştığı düşünüldüğü bir zamanda ya da alternatif enstrümanların daha fazla getiri elde ettireceği düşünüldüğünde satış gerçekleştirilmelidir.

Kredi Çekip Borsaya Girmek Mantıklı Mı?

Gerek Youtube, gerek sosyal medya gerekse sosyal mecralarda yapılan paylaşımlar nedeniyle muhtemel yatırımcılar yanlış bir düşünceye kapılarak borsa vb. piyasalarda kar elde etmenin kolay olduğunu düşünmekte. Fakat borsada yapılan işlemlerle kar elde etmek oldukça zordur. Daha zor olan ise sabırlı olmak ve iç güdülerin üstesinden gelmektir.

Borsa, kar elde ettirebileceği gibi zarar da ettirebilir ve hatta tüm birikimin hiç olmasına da neden olabilir. Bu nedenle sahip olunmayan parayla geleceği de hiç etmek mantıksızdır. Geçmişteki tasarrufların, yani geçmişte yapılan birikimin yatırım amacıyla harcanması geleceği pek de etkilemeyecektir çünkü geçmişte tüketim kısılmış, daha fazla birikim yapılmış ve bir şekilde bu güne kadar gelinebilmiştir. Bu durumda o tasarruflar kullanılmadan da geleceğe devam edilebilecektir ve bu paranın hiç olması tüketici için pek de büyük bir anlam taşımayacak, en azından geleceğini riske atmayacaktır. Fakat sahip olunmayan parayla yani banka kredisiyle yapılan yatırım, geleceği mühürlemek anlamına gelmektedir. Geçmiş zaten geçmiştir fakat geleceği de yapılacak yatırım için mühürlemek gerçekten verilmesi zor bir karardır.

Yatırım Yapılacak Para Nasıl Elde Edilir?

Makro iktisadi olarak incelendiğinde yatırımların tasarruflara eşit olması beklenir. Yani işin psikolojik boyutuna hiç değinilmediğinde, matematiksel olarak dahi denge koşulu arandığında tasarrufların yatırımlara eşit olması talep edilir. Tasarruf ise aylık gelirin harcanmayan kısmı, yani devreden kısmıdır.

Tüketiciler hayatlarını idame ettirmek konusunda sıkıntı çıkarmayacak düzeyde tasarruf etmek durumundadır. Yapılan bu tasarrufları yatırıma çevirmek ve düzenli olarak yatırıma devam etmek belirli bir süre sonra emekli maaşına ihtiyaç duymamanızı sağlayacaktır.

kredi cekip borsaya girmek
kredi cekip borsaya girmek kazandirir mi

Eğer kazanılan para tasarruf etmek konusunda yetersizse yapılması gereken ek iş bulmak ve daha fazla para kazanmaya çabalamaktır. Daha fazla para kazanıldığında daha fazla tasarruf yapılabilecek ve dolayısıyla yatırım yapılabilecek birikim de çok daha kolay bir şekilde oluşturulabilecektir.

Sitemizde paylaşmış olduğumuz yazılar sadece bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir yatırım tavsiyesi verilmemektedir. Yatırım kararının tarafınızca yapılacak analizler sonrasında verilmesi sizin adınıza en doğru karar olacaktır. Konuyla ilgili olarak daha önceden hazırladığı Borsadan Aylık En Fazla Ne Kadar Para Kazanılır konulu bölümümüzü de buradan inceleyebilir, yazımızı ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu