fbpx
Akbank

Akbank Kredi Başvuru Sonucu İnternetten Öğrenme Sorgulama

Bankalara iletilen kredi ve kredi kartı başvuruları genel itibariyle aynı gün içerisinde sonuçlandırılmaya çalışılmaktadır, ancak kredinin ne kadar risk içerdiği ve müşteri profili gibi konular manuel yani personel incelemesi gereksinimi doğurabilmektedir. Dolayısıyla bankaların başvuru sonrası tüketicilere bilgi verebilmek adına geliştirdiği bir takip uygulaması bulunur, Akbank kredi başvuru sorgulaması yapmak isteyen tüketiciler bankaya iletilen başvuru sayısının fazla olması nedeniyle çeşitli hizmet kanallarından yararlanma imkanına sahiptir.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

İletilen kredi ve kredi kartı başvuruları bankanın taahhüt ettiği süre içerisinde sonuçlanmak durumundadır. Bu kapsamda öncelikle bankanın bir taahhüdünün olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Aynı gün içerisinde sonuçlanmayan kredi ya da kredi kartı başvuruları yüksek ihtimalle personel incelemesinden geçmek üzere devredilmiştir. Dolayısıyla personelin iş yoğunluğuna bağlı olarak 1-3 gün kadar beklemek gerekebilir.

Başvuru Nasıl Sorgulanır?

Akbank’a iletilen kredi ve kredi kartı başvurularını sorgulamak için yararlanılabilecek çeşitli hizmet kanalları bulunmaktadır.

Bu hizmet kanalları arasında sorgulamanın yapılabileceği en verimli ve kullanışlı kanal internet uygulamasıdır. Akbank’ın web adresine giriş yapan tüketiciler Hizmetler > Sayfalar > Başvurum Nerede adımlarını takip ederek başvuru sorgulaması yapabileceği araca ulaşabilir.

Eğer dijital kanal tüketici açısından kullanışlı olmayacaksa Akbank çağrı merkeziyle de iletişime geçilebilir. Akbank’ın 444 2 525 numarlı çağrı merkezini arayan tüketiciler başvuru ilettiği ürüne bağlı olarak Kredi Kartı Müşteri Temsilcisi ya da kredi bilgilendirmeleri menüsünden personele erişerek başvuru sorgulaması yapabilir.

Ek olarak Akbank şubelerine giderek de başvuru durumu öğrenilebilir.

Başvuru Sonrası Ne Olacak?

Yaptığı kredi ya da kredi kartı başvurusu değerlendirilen tüketicilerin olumlu yanıt alması halinde belirli bir prosedürü uygulaması gerekir. Bu prosedür hangi ürüne başvuru iletildiğine bağlı olarak değişecektir ve onaylanan başvuru sonrasında çağrı merkezinden yapılan arama sırasında müşteri temsilcisinden konuyla ilgili bilgi talep edilebilir.

Kredi kartı için başvuru iletildi ve olumlu yanıt alındıysa kurye ve teslimat süreciyle ilgili teyitler alınacak, kredi kartı kullanım sözleşmesinin nerede imzalanacağı karara bağlanacaktır.

Kredi için talepte bulunulduysa en yakın şubeye giderek gerekli belgelerin ibraz edilmesi gerekecek ve kredi tahsisi için beklemek gerekecektir. Ne kadar beklenileceği yine hangi türde kredi kullanıldığına bağlıdır. Örneğin taşıt ve konut kredisi için başvuru ileten tüketiciler ekspertiz incelemesi için beklemek durumundayken, ihtiyaç kredisi için başvuru ileten tüketiciler çok yüksek ihtimalle başvurunun onaylandığı gün içerisinde kredisini  hesabına aktarabilecektir.

akbank kredi başvuru sonucu öğrenme
akbank kredi basvuru sonucu internetten ogrenme sorgulama

Başvuru İptal Edilebilir Mi?

Tüketici hakları gereği her ürünün iade edilmesi mümkündür. Dolayısıyla kredi ve kredi kartı da bankanın ürünleri olarak kabul edildiğinde bunun da sorunsuzca iade edilme hakkı vardır. Fakat bu iadenin kredi başvurusunun olumlu yanıtlandığı günden itibaren 14 gün olarak bir kısıtlaması mevcuttur. 14 gün içerisinde çağrı merkezi ya da şube aracılığıyla iletilen iade talepleri sonrasında herhangi bir komisyon ya da ceza ödemesi yapmadan kredinin aynen iade edilmesi mümkündür.

Eğer kredi onayı aşamasında sorunlar yaşıyor ve red yiyorsanız, bu durumda sitemizde daha önceden ele aldığımız Kredi Şartları En Esnek ve Kolay Kredi Veren Bankalar konulu bölümü buradan ziyaret edip ilgili yazımızı okuyarak, daha esnek kredi koşulları olan bankaları öğrenebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu