fbpx
HalkbankKredi Kartı

Halkbank Sanal Kredi Kartı Oluşturma (Güvenli Alışveriş)

İnternet üzerinden gerçekleştireceği harcamaları daha güvenli ve sağlıklı bir yöntemle yapmak isteyen tüketicilerin yararlanması gereken bankacılık ürünlerinin başında hiç şüphesiz sanal kredi kartları gelmektedir. Tüketici özelinde rastgele 16 haneli kart numarası oluşmasını ve bunun asıl kredi kartından ayrılmasını mümkün kılan bu uygulama sayesinde tüketicinin bilgisi dahilinde olmayan çekim yapılması, tekrarlayan ödemeler ya da fazla para çekilmesi gibi sorunların üstesinden gelinmektedir.

Doğru şekilde kullanıldığında ciddi bir güvenlik çemberi oluşmasını mümkün kılan sanal kredi kartlarının temin edilebileceği bankalardan birisi de Halkbank’tır. İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulaması aracılığıyla kısa süre içerisinde Halkbank sanal kredi kartı oluşturma işlemine ve bu işlemle ilgili bilinmesi gereken çeşitli detaylara değinilmesi yararlı olacaktır.

Halkbank Sanal Kredi Kartı Oluşturma

Halkbank aracılığıyla sanal kredi kartı oluşturmak isteyen tüketicilerin takip etmesi gereken 5 adım vardır ve bu adımların internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden gerçekleştirilmesi mümkündür.

  1. İnternet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına girilir.
  2. Kredi kartlarım sekmesinin altında yer alan kredi kartı işlemleri bağlantısına tıklanır.
  3. Açılan sayfada sanal kart oluştur butonuna tıklanır.
  4. Oluşturulacak sanal kart için asıl kredi kartı limitini aşmamak kaydıyla limit belirlenir ve işleme onay verilir.
  5. Sanal kart oluşur ve yapılacak harcamada kullanılması gereken 16 haneli kart numarası, 3 haneli CVV kodu, kart son kullanım tarihi bilgisi ekrana yansıtılır.

Ekrana yansıyan bu bilgileri kaydetmeniz gerekmez, çünkü bu bilgileri görmeniz demek sanal kredi kartını başarıyla oluşturduğunuz anlamına gelir. Başarıyla oluşturulan sanal kredi kartlarının bilgilerine internet veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra kredi kartlarım sekmesinin altından erişilebilecektir. Tüketiciler asıl kredi kartlarından farklı bir kart daha görür ve bu kart sanal kredi kartlarıdır.

Halkbank Sanal Kredi Kartı Ücreti

Halkbank aracılığıyla kredi kartı oluşturan tüketicilerin oluşturulan sanal kart için ek bir ödeme ya da komisyon ödemesi yapması gerekmez, tamamen ücretsiz şekilde tüm internet harcamalarını sanal kredi kartı üzerinden gerçekleştirebilir. Fakat tahmin edileceği gibi yapılan tüm harcamalar asıl kredi kartına yansıtılmaktadır ve bankayla nasıl bir faiz oranı ya da ödeme planı anlaşmanız varsa aynı düzende ekstrenize yansıtılır.

Sanal Kredi Kartı Borcu Ödeme

Sanal kredi kartıyla yaptığınız harcamalardan doğan borcun ödemesi için asıl kredi kartınızı kullanmanız gerekir. Sanal kart numarasına para yatırmaya çalışmayın ya da EFT yapmayın, tüm ödemeler için asıl kredi kartını kullanmanız gerekiyor. Asıl kredi kartınıza yaptığınız ödeme sonrasında sanal kredi kartınızın limiti tekrardan belirlediğiniz limite yükselecektir ya da kartınızı kapattıysanız borcunuz ödenmiş olacaktır.

Tavsiyeler

Sanal kredi kartıyla yapacağınız harcama için 5 TL veya 10 TL daha yüksek bir limit belirleyin çünkü bazen firmalar vergisiz tutarı ekrana yansıtmakta, vergi ödemeleri de dahil olduğunda tahmin edilenden daha fazla ödeme yapılması gerekmektedir. Ya vergiler dahil tutar için ödeme yapacağınızdan emin olun ya da yapacağınızı sandığınız harcama tutarından 5 TL veya 10 TL daha yüksek limit belirleyin.

halkbank sanal kredi kartı
halkbank sanal kart olusturma

Harcama sonrasında kartınızı internet alışverişine kapatmanız tavsiye edilir, ileride kartınızla tekrar harcama yapacağınızda yeniden internet alışverişine açabilirsiniz. İnternet alışverişine açma veya kapama işlemi yalnızca birkaç tıklama ile kart ayarları bölümünden halledilebilmektedir.

Sanal Kart Nedir konulu yazımızı da okuyarak, güvenli alışveriş konusunda sıklıkla kullanılan sanal kredi kartları hakkında bilgi alabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu